Nowości

Dobre praktyki podczas projektowania aplikajcji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych jest większym wyzwaniem, niż mogłoby się wydawać. Istnieje mnóstwo czynników wpływających na to, czy dana aplikacja jest rzeczywiście przyjazna dla użytkowników i czy uda się jej zdobyć większą popularność. Każdy projektant powinien znać kilka najważniejszych, dobrych praktyk jakie przy tym obowiązują. Warto traktować je jako swego rodzaju drogowskazy które pokazują nam, na co powinniśmy tu zwracać szczególną uwagę i jakie kwestie są istotne dla naszych klientów.
Dowiedz się więcej o projektowaniu aplikacji  na portalu: www.altersoft.pl

Postaw na minimalizm

Dobra aplikacja mobilna powinna zajmować jak najmniej miejsca. Pamięć typowego urządzenia mobilnego nadal jest znacznie ograniczona w stosunku do komputerów osobistych, zatem zwykłe ograniczenia technologiczne uniemożliwiają tu tworzenie rozbudowanych produktów. Nie chodzi jednak tylko o sam rozmiar pliku. Interfejs aplikacji nie powinien zawierać wielu przycisków, które w praktyce nie przydają się w czasie zwykłego korzystania z niej. Minimalizm znacznie zwiększa czytelność i łatwość obsługi aplikacji, trzeba zatem projektować produkt z myślą o nim. Każdy element jaki zamierzamy umieścić w naszym produkcie powinien być dokładnie przeanalizowany pod kątem jego przydatności dla użytkownika. Niekiedy wystarczy bliżej przyjrzeć się swojej aplikacji aby znaleźć w niej mnóstwo elementów, które tak naprawdę nie są zbyt potrzebne.

Oszczędne połączenie z siecią

Aby lepiej zrozumieć użytkowników urządzeń mobilnych, warto przypomnieć sobie wczesne lata internetu, kiedy z sieci korzystaliśmy za pomocą modemów telefonicznych. Każda operacja – nawet załadowanie nowej podstrony – było czymś kosztownym. Zajmowało to nawet kilkanaście sekund, za które trzeba było zapłacić. Pomimo tego, że minęło wiele lat i technologia znacznie poszła do przodu, to jednak użytkownicy smartfonów czy tabletów nadal korzystają z internetu na podobnych zasadach. Trzeba zatem zadbać o to, aby przygotowana przez nas aplikacja była pod tym względem jak najbardziej oszczędna.

Wprowadzanie danych do aplikacji

Użytkownicy aplikacji mobilnych często mają spore problemy z wprowadzaniem do nich swoich danych. Samo korzystanie z odnośników i funkcji jest proste – czasami jednak nawet wypełnienie prostego formularza staje się tu dość skomplikowane. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą znacznie uprościć tę kwestię. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby kolejne elementy strony przez które przechodzi użytkownik układały się w jeden, logiczny ciąg. Jest to ogromna wygoda dla użytkowników urządzeń mobilnych, choć internauci korzystający z komputerów osobistych nawet nie zauważają takich kwestii.

 

Zobacz