Kurtyny paskowe stanowią skuteczną barierę przed wiatrem, przeciągami i zimnem. Ze względu na dużą uniwersalność są stosowane zarówno w przemyśle, jak i przez osoby prywatne. Ich wykonie i montaż można zlecić firmie lub wykonać we własnym zakresie. Decydując się na samodzielne wykonanie należy poznać podstawowe zasady wykonywania kurtyn.
Wykonanie kurtyny paskowej we własnym zakresie nie jest czasochłonne. Pozwoli również ograniczyć koszt inwestycji. Będzie znacznie tańsze, niż wykonanie przez wyspecjalizowaną firmę.
We współpracy ze specjalistami z portalu www.kurtynypcvpaskowe.pl przygotowaliśmy poradnik dla osób chcących samodzielnie wykonać kurtynę z pasów PCV.
Odpowiednia długość wstęg
Pasy nie powinny opierać się o posadzkę. Zaleca się, aby pomiędzy wstęgą a podłożem była przerwa na 1-2 cm. Dzięki temu, że wstęgi nie opierają się o podłogę, mają możliwość rozprostować się pod własnym ciężarem.
Pasy o odpowiedniej długości kończą się nad podłożem.
Pasy, które opierają się o posadzkę, nie wiszą prosto. Wstęgi wyginają się i odchylają. Nie przylegają ściśle do siebie. Kurtyna traci szczelność.
Zbyt długie wstęgi opierają się o podłogę. Powoduje to ich wyginanie. Kurtyna traci szczelność.
Wstęgi wiszą swobodnie
Kurtyna powinna być zawieszona w taki sposób, żeby pasy wysiały swobodnie. Nie powinny opierać się czy zahaczać o żadne przeszkody. Mocując wieszak należy zwrócić uwagę, czy wstęgi nie będą opierały się o krawędź nadproża. Może to być przyczyną deformowania się pasów oraz ich przekrzywiania. Kurtyna traci wtedy szczelność, ponieważ odkształcone pasy nie przylegają do siebie.
Wieszak grzebieniowy przymocowany zbyt wysoko, Pasy opierają się o krawedź nadproża, co jest powodem ich odchylania. W dolnej części powstają szczeliny pomiędzy pasami.
Pasy zawieszone na zakładkę
Aby kurtyna była szczelna pasy muszą być powieszone w odpowiedniej kolejności. Uzyskuje się w ten sposób dwa rzędy wstęg, które ściśle do siebie przylegają. Pasy w obu rzędach są zwrócone do siebie przeciwnie co sprawia, że układają się w zakładkę. Ilustruje to schemat:
Pasy w dwóch rzędach układają się na zakładkę.
Taki sposób powieszania pasów zapewnia szczelność kurtyny. Gdy płat kurtyny jest naciskany strumieniem powietrza zewnętrzna warstwa pasów dociska do warstwy wewnętrznej. Pasy przylegają do siebie wzajemnie.
Odpowiednio przytwierdzone płytki mocujące pas
Płytki mocując pas powinny być zamocowane prostopadle do krawędzi wstęgi. Brak kąta prostego sprawi, że zawieszony pas będzie wisiał krzywo. W konsekwencji zakład będzie nierówny lub nawet pasy nie będą na siebie zachodzić. Aby uniknąć tego problemu trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas ustawiania płytki na pasie. W tym celu najlepiej posłużyć się kątownikiem. Jedno ramię kątownika powinno pokrywać się z krawędzią pasa, a drugie ramię z dolną krawędzią płytki. Ilustruje to poniższy schemat:
Prawidłowe ustawienie płytki na pasie podczas nitowania.
Właściwy rozmiar nitów do mocowania płytek na pasie PCV
Płytki mocujące przytwierdza się do pasa PCV przy pomocy aluminiowych nitów zrywalnych. Taki sposób połączenia gwarantuje, że pas nie oderwie się od płytki. Dodatkowo nity są płaskie, nie odstają zanadto od powierzchni płytek. Dzięki temu sąsiadujące płytki dobrze przylegają do siebie.
Aluminiowy nit zrywalny.
Dla pasów o grubości 2mm i 3mm odpowiednie są nity o średnicy d = 4.8mm i długości 8mm. Dla pasów o grubości 4mm odpowiednie są nity o średnicy d = 4.8mm i długości 10mm.
Materiał zewnętrzny
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...