Nowości

Jak prawidłowo zamontować kurtynę paskową?

Kurtyny paskowe stanowią skuteczną barierę przed wiatrem, przeciągami i zimnem. Ze względu na dużą uniwersalność są stosowane zarówno w przemyśle, jak i przez osoby prywatne. Ich wykonie i montaż można zlecić firmie lub wykonać we własnym zakresie. Decydując się na samodzielne wykonanie należy poznać podstawowe zasady wykonywania kurtyn.

Wykonanie kurtyny paskowej we własnym zakresie nie jest czasochłonne. Pozwoli również ograniczyć koszt inwestycji. Będzie znacznie tańsze, niż wykonanie przez wyspecjalizowaną firmę.

We współpracy ze specjalistami z portalu www.kurtynypcvpaskowe.pl przygotowaliśmy poradnik dla osób chcących samodzielnie wykonać kurtynę z pasów PCV.

Odpowiednia długość wstęg

Pasy nie powinny opierać się o posadzkę. Zaleca się, aby pomiędzy wstęgą a podłożem była przerwa na 1-2 cm. Dzięki temu, że wstęgi nie opierają się o podłogę, mają możliwość rozprostować się pod własnym ciężarem.

pasy

Pasy o odpowiedniej długości kończą się nad podłożem.

 

Pasy, które opierają się o posadzkę, nie wiszą prosto. Wstęgi wyginają się i odchylają. Nie przylegają ściśle do siebie. Kurtyna traci szczelność.

 

kurtyna paskowa

Zbyt długie wstęgi opierają się o podłogę. Powoduje to ich wyginanie. Kurtyna traci szczelność.

 

Wstęgi wiszą swobodnie

Kurtyna powinna być zawieszona w taki sposób, żeby pasy wysiały swobodnie. Nie powinny opierać się czy zahaczać o żadne przeszkody. Mocując wieszak należy zwrócić uwagę, czy wstęgi nie będą opierały się o krawędź nadproża. Może to być przyczyną deformowania się pasów oraz ich przekrzywiania. Kurtyna traci wtedy szczelność, ponieważ odkształcone pasy nie przylegają do siebie.

wieszak grzebieniowy

Wieszak grzebieniowy przymocowany zbyt wysoko, Pasy opierają się o krawedź nadproża, co jest powodem ich odchylania. W dolnej części powstają szczeliny pomiędzy pasami.

Pasy zawieszone na zakładkę

Aby kurtyna była szczelna pasy muszą być powieszone w odpowiedniej kolejności. Uzyskuje się w ten sposób dwa rzędy wstęg, które ściśle do siebie przylegają. Pasy w obu rzędach są zwrócone do siebie przeciwnie co sprawia, że układają się w zakładkę. Ilustruje to schemat:

dwa rzędy pasów

Pasy w dwóch rzędach układają się na zakładkę.

Taki sposób powieszania pasów zapewnia szczelność kurtyny. Gdy płat kurtyny jest naciskany strumieniem powietrza zewnętrzna warstwa pasów dociska do warstwy wewnętrznej. Pasy przylegają do siebie wzajemnie.

Odpowiednio przytwierdzone płytki mocujące pas

Płytki mocując pas powinny być zamocowane prostopadle do krawędzi wstęgi. Brak kąta prostego sprawi, że zawieszony pas będzie wisiał krzywo. W konsekwencji zakład będzie nierówny lub nawet pasy nie będą na siebie zachodzić. Aby uniknąć tego problemu trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas ustawiania płytki na pasie. W tym celu najlepiej posłużyć się kątownikiem. Jedno ramię kątownika powinno pokrywać się z krawędzią pasa, a drugie ramię z dolną krawędzią płytki. Ilustruje to poniższy schemat:

ustawienie płytki

Prawidłowe ustawienie płytki na pasie podczas nitowania.

Właściwy rozmiar nitów do mocowania płytek na pasie PCV

Płytki mocujące przytwierdza się do pasa PCV przy pomocy aluminiowych nitów zrywalnych. Taki sposób połączenia gwarantuje, że pas nie oderwie się od płytki. Dodatkowo nity są płaskie, nie odstają zanadto od powierzchni płytek. Dzięki temu sąsiadujące płytki dobrze przylegają do siebie.

nit zrywalny

Aluminiowy nit zrywalny.

Dla pasów o grubości 2mm i 3mm odpowiednie są nity o średnicy d = 4.8mm i długości 8mm. Dla pasów o grubości 4mm odpowiednie są nity o średnicy d = 4.8mm i długości 10mm.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz