Nowości

Kamery przemysłowe – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Kamery przemysłowe przed długi czas kojarzyły się przede wszystkim z dużymi firmami i budynkami użyteczności publicznej. Miały zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę. Dziś jedna – dzięki o wiele przystępniejszym cenom i prostej obsłudze – kamera przemysłowa w małym sklepie, niedużej firmie, a nawet na prywatnej posesji nikogo już nie dziwi. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób rozważa zamontowanie telewizji przemysłowej. Przemawia za tym wiele argumentów – monitoring przemysłowy to przede wszystkim ochrona mienia przed włamaniem lub kradzieżą. Dzięki kamerom można też łatwiej zidentyfikować potencjalnych przestępców, którzy dopuścili się wtargnięcia na teren prywatny. Nie można zapomnieć też o tym, że kamery przemysłowe pozwalają na doglądanie z dowolnego miejsca na świecie tego, co dzieje się na posesji. Wybór kamer przemysłowych na rynku jest bardzo duży, podobnie jak rozpiętość cenowa sprzętu. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie i montażu kamer przemysłowych?

Miejsce montażu kamery przemysłowej – na zewnątrz czy w środku?

Podstawową kwestię, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kamer przemysłowych jest miejsce montażu – w środku budynku czy na zewnątrz. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na warunki atmosferyczne, na które narażona jest kamera umieszczona na zewnątrz. Musi być odpowiednio szczelna. Producenci oznaczają produkty czy są do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego, ale aby mieć absolutną pewność, że kamerze nie zaszkodzi na przykład deszcz lub wilgoć trzeba zwrócić uwagę na jej klasę szczelność (IP). Opisują ją dwie cyfry – pierwsza w przedziale od 0 do 6 i druga w przedziale od 0 do 9. Pierwsza oznacza ochronę przed wnikaniem ciał stałych – na przykład pyłu i zwrócić uwagę na nią powinni przede wszystkim użytkownicy, którzy chcą zamontować kamerę przemysłową na hali produkcyjnej, gdzie unosi się dużo kurzu. Druga z kolei odpowiada właśnie za odporność na wodę i wilgoć. Można przyjąć, że kamera o klasie szczelności IP 66 poradzi sobie z każdymi warunkami naturalnymi, a dodatkowo zapewni całkowitą ochronę przed kurzem i pyłem. Wyższe parametry przeznaczone są raczej do zastosowań specjalistycznych, niższe – mogę zamoknąć przy bardzo intensywnych opadach.

Parametry wpływające na jakość obrazu kamery przemysłowej

Nawet najbardziej odporna kamera, umieszczona w dobrym punkcie na niewiele się zda jeśli obraz z niej będzie słabej jakości – ciemny, ziarnisty i mało szczegółowy. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do włamania lub kradzieży i trzeba zidentyfikować osoby, które tego dokonały. Im lepszej jakości obraz, tym większa szansa odnalezienia sprawców. Które parametry o tym decydują? Przede wszystkim rozdzielczość – im jest wyższa, tym obraz bardziej szczegółowy i mniej ziarnisty. Na rynku najpopularniejsze rozdzielczości to 1280x720 lub 1920x1080 pikseli. Niższe mogą okazać się zbyt mało szczegółowe i nie da się z nich odczytać na przykład numerów rejestracyjnych pojazdu lub zobaczyć rysów twarzy.

Kolejna rzecz to czułość na światło. Kamera przemysłowa potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, jeśli światła będzie za mało to obraz będzie bardzo ciemny, a jego czytelność znikoma. Zasadniczo – im niższa wartość czułości (podawana jest w luxach), tym kamera potrzebuje mniej światła, aby zarejestrować obraz. Trzeba jednak pamiętać, że światło jest potrzebne zawsze, a im jest go więcej, tym obraz będzie wyraźniejszy. Aby mieć pewność, że obraz na pewno będzie odpowiednio doświetlony można wybrać kamery z wbudowanym oświetleniem. Dzięki temu ma się pewność, że nawet w ciemnym pomieszczeniu uda się nagrać każde niepokojące zdarzenie.

Dobrze jest zwrócić uwagę również na obiektyw – niektóre modele kamer przemysłowych dysponują regulowaną optyką, czyli pozwalają przybliżać i oddalać obraz. Przydaje się to zwłaszcza, gdy kamera swoim „okiem” ma obejmować większy teren. Warto jednak pamiętać, że często wraz z powiększeniem spada również jakość i szczegółowość obrazu – trzeba patrzeć, więc na tak zwany zoom optyczny, który faktycznie przybliża i oddala obraz, a nie na zoom cyfrowy, który tylko powiększa dany fragment obrazu i sprawia, że staje się rozmazany i rozpikselowany.

Nie wolno również zapomnieć o matrycy, której rozdzielczość podaje się za pomocą ułamków – na przykład 1/4, czy 1/3. Zasada jest prosta – im mniejsza cyfra w mianowniku, tym lepsza jakość obrazu.

Kamera przemysłowa – o czym warto jeszcze pamiętać?

Wybierając kamery przemysłowe warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii. Można wybrać kamery statyczne lub ruchome, które przesuwają się regularnie i skanują pomieszczenie lub teren. Jeśli użytkownik zdecyduje się na statyczne warto zainteresować się tymi z szerszym kątem widzenia, zapewni to szerszą perspektywę. Zwrócić uwagę trzeba też na rodzaj komunikacji z kamerą – czy powinna być wyposażona w moduł Wi-Fi czy być połączona kablem. Pierwsza grupa jest wygodniejsza, druga – tańsza. Dostępne są również modele z detektorem ruchu, które zaczynają rejestrować obraz, gdy wykryją czyjąś obecność. To dobre rozwiązanie do zamkniętych pomieszczeń, w których nikt nie powinien się znajdować – na przykład w domu pod nieobecność domowników.

Wybierając kamery przemysłowe do domu lub firmy trzeba też pamiętać o tym, żeby decydować się na zaufanych sprzedawców i sprawdzonych producentów. To gwarancja tego, że zakup będzie udany, a cała instalacja spełni odpowiednio swoją rolę. O wybór nie ma natomiast się co martwić. https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ahd/kamery-ahd.html - oferta z linka udowadnia, że każdy znajdzie kamery przemysłowe, które nie tylko będą idealnie dostosowane do potrzeb, ale również nie przekroczą zaplanowanego budżetu.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz