Nowości

Czytnik czasu pracy- 3 najważniejsze kryteria wyboru

​Rejestracja czasu pracy stanowi obecnie podstawowy element w organizacji praktycznie każdej firmy czy instytucji. Co więcej, możemy sięgnąć w tym zakresie po rozwiązania umożliwiające zintegrowanie systemu z programem kadrowo - płacowym, co dostarcza nam dodatkowych korzyści i usprawnia szereg procedur. Coraz częściej również czytnik czasu pracy łączy funkcjonalność systemu rejestracji i dodatkowo kontroli dostępu. Mamy więc rozwiązania organizacyjne, które przekładają się bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa. Jak jednak wybrać rejestrator, który będzie najlepszy dla naszej firmy? Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku propozycjom. Najlepsze łączą w sobie te 3 ważne elementy. Warto wziąć je pod uwagę.

Czym jest technologia biometryczna?

Jeśli czytnik czasu pracy ma stanowić rozwiązanie nowoczesne, niezawodne i w pełni efektywne, dobrym wyborem będzie z pewnością system wykorzystujący urządzenia biometryczne identyfikujące osoby poprzez odczyt linii papilarnych (a także tęczówki oka czy też odczyt naczyń krwionośnych palca / dłoni). Tego typu rozwiązania - kojarzone jeszcze jakiś czas temu jedynie z najbardziej zaawansowanymi i w związku z tym mniej dostępnymi technologiami - zyskuje dzisiaj szeroko na popularności zarówno wśród podmiotów komercyjnych, jak i instytucji publicznych. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest z pewnością skuteczność systemów biometrycznych. Dodatkowo, inne procesy realizowane w przedsiębiorstwach, jak chociażby automatyzacja procesów produkcyjnych, tworzą doskonałe, bowiem synergiczne, a przy tym wysoce efektywne połączenie z procedurami pomiaru czasu pracy i kontroli dostępu. Czytnik identyfikujący pracownika na podstawie odcisku linii papilarnych sprawdza się w takim zastosowaniu praktycznie niezawodnie.

Co istotne, systemy biometryczne nie wykluczają jednoczesnego uwierzytelniania osób poprzez odczyt kart dostępu, czy wprowadzanych kodów, bądź haseł. Takie połączenie to jeszcze wyższy poziom niezawodności i precyzji. 

Rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa

System kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy musi być odpowiednio zabezpieczony. Jakie rozwiązania gwarantują nam najwyższy poziom bezpieczeństwa? W przypadku systemów wykorzystujących technologię biometryczną taką funkcjonalność zapewni m.in. czujnik wykrywania fałszywych odcisków palców. Na pewno warto sprawdzić, czy wybierana przez nas propozycja została wyposażona w tego typu opcję. Fałszerze często posługują się odciskami palców wykonanymi np. gumą czy silikonem. Odpowiedni czujnik wraz z elementem wykrywającym żywą tkankę bez problemu zidentyfikują wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie.

Jednym z zaawansowanych rozwiązań, w jakie wyposażony może być dobry czytnik czasu pracy, będzie specjalny algorytm zapisywania linii papilarnych. Taka opcja ma szczególne znaczenie, jeśli bierzemy pod uwagę konieczność skanowania nie tylko suchych, ale i mokrych palców. W kwestiach bezpieczeństwa warto dodatkowo zwrócić uwagę na opcję sterylizacji powierzchni czytników promieniami UV. 

Urządzenie przystosowane do obcokrajowców

Trudno o satysfakcjonujące rozwiązanie, jeśli nie będzie ono wygodne w obsłudze dla jego użytkowników. W tym przypadku istotne jest, aby zarówno czytniki, jak i cały system stanowiły łatwą w użytkowaniu opcję na każdym poziomie obsługi. Stąd też najlepsze rozwiązania dostępne na rynku oferują m.in. możliwość obsługi systemu w różnych językach. Organizacje zatrudniające osoby, które nie znają języka polskiego, na pewno docenią taki wariant rozwiązania.

Inne udogodnienia to tutaj możliwość integracji z systemem kadrowo - płacowych, który, korzysta bezpośrednio z informacji, jakich dostarczają rejestratory czasu pracy. Nie mniej ważne będzie zarządzanie systemem z poziomu nie tylko samego urządzenia, ale i z komputera. Pomocne mogą okazać się również komunikaty głosowe, które wyraźnie usprawnią obsługę czytników przez nowozatrudnionych, a tym samym niedoświadczonych pracowników.

Artykuł partnera

Zobacz