Zdjęcia ze smartfona możesz archiwizować na wiele sposobów. Przegraj je na komputer, dysk zewnętrzny, a nawet pendrive lub twórz kopie zapasowe danych w chmurze. Jakie zalety mają poszczególne rozwiązania?
Kopie zapasowe danych – dlaczego warto je tworzyć?
Strata wszystkich zdjęć z telefonu to bardzo nieprzyjemne zdarzenie. Jeśli nie archiwizujesz zdjęć, wystarczy uszkodzenie, kradzież lub zagubienie smartfona, by fotografie przepadły bezpowrotnie. Warto więc tworzyć kopie zapasowe danych – najlepiej dwie w różnych miejscach, gdyby jeden z nośników zawiódł. Pozwoli Ci to także zwolnić miejsce w pamięci telefonu, co może mieć znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy robisz dużo zdjęć.
Archiwizacja zdjęć na komputerze i innych nośnikach fizycznych
Tworzenie kopii zapasowych danych na komputerze, różnego typu dyskach zewnętrznych, płytach lub pendrive’ach to starsza, lecz ciągle często stosowana metoda. Stawiają na nią nie tylko osoby przywiązane do takich rozwiązań, ale także ci, którzy mają wątpliwości, czy dyski internetowe odpowiednio chronią ich prywatność.
Dziś coraz częściej jednak, zamiast archiwizować zdjęcia na komputerze, a następnie przegrywać je na zewnętrzny dysk, zgrywa się je od razu na duży dysk sieciowy (serwer NAS z modułem Wi-Fi). Dostęp do zdjęć jest dzięki temu łatwiejszy, bo wystarczy dowolne urządzenie podłączone do domowej sieci, któremu nadasz odpowiednie uprawnienia. Mniejsze dyski sieciowe mają z kolei tę zaletę, że łatwiej zabrać je ze sobą.
Na większości telefonów z systemem Android kopię zapasową danych możesz też stworzyć, nawet jeśli nie masz dostępu do internetu i komputera pod ręką. Wystarczy Ci dysk zewnętrzny lub pendrive oraz odpowiedni kabel. Jeśli chcesz sprawdzić, jak dokładnie to zrobić, przeczytaj poradnik przygotowany przez nju mobile https://www.njumobile.pl/artykuly/kopie-zapasowe-danych . Znajdziesz w nim także więcej informacji o innych sposobach archiwizacji zdjęć.
Kopie zapasowe danych – najwygodniej w chmurze
Najprostszym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych danych są zdecydowanie dyski internetowe, czyli tak zwane chmury. Dlaczego? Bo wystarczy Ci dostęp do internetu, żeby skopiować zdjęcia na prywatne konto, i wyświetlić te, które już na nim są. Co więcej, niektóre usługi chmurowe pozwalają na automatyczną synchronizację, dzięki której każde zrobione przez Ciebie zdjęcie od razu trafia także na serwer dostawcy.
Dyski internetowe są nie tylko wygodne, ale dostępne dla każdego. Większość z nich występuje również w wersji bezpłatnej. Chmura ma wtedy zwykle limit gigabajtów, a często także inne ograniczenia. Do najlepszych obecnie darmowych rozwiązań należą Zdjęcia Google i Mega. W pierwszym przypadku masz do dyspozycji 15 GB, a zdjęcia o rozdzielczości do 16 Mpix lub skompresowane do tej wielkości możesz archiwizować bez żadnych ograniczeń. W Mega natomiast dostajesz bezpłatnie 50 GB.
Artykuł sponsorowany
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...