Nowości

Kopie zapasowe danych - jak najprościej archiwizować zdjęcia z telefonu?

Zdjęcia ze smartfona możesz archiwizować na wiele sposobów. Przegraj je na komputer, dysk zewnętrzny, a nawet pendrive lub twórz kopie zapasowe danych w chmurze. Jakie zalety mają poszczególne rozwiązania?

Kopie zapasowe danych – dlaczego warto je tworzyć?

Strata wszystkich zdjęć z telefonu to bardzo nieprzyjemne zdarzenie. Jeśli nie archiwizujesz zdjęć, wystarczy uszkodzenie, kradzież lub zagubienie smartfona, by fotografie przepadły bezpowrotnie. Warto więc tworzyć kopie zapasowe danych – najlepiej dwie w różnych miejscach, gdyby jeden z nośników zawiódł. Pozwoli Ci to także zwolnić miejsce w pamięci telefonu, co może mieć znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy robisz dużo zdjęć.

Archiwizacja zdjęć na komputerze i innych nośnikach fizycznych

Tworzenie kopii zapasowych danych na komputerze, różnego typu dyskach zewnętrznych, płytach lub pendrive’ach to starsza, lecz ciągle często stosowana metoda. Stawiają na nią nie tylko osoby przywiązane do takich rozwiązań, ale także ci, którzy mają wątpliwości, czy dyski internetowe odpowiednio chronią ich prywatność.

Dziś coraz częściej jednak, zamiast archiwizować zdjęcia na komputerze, a następnie przegrywać je na zewnętrzny dysk, zgrywa się je od razu na duży dysk sieciowy (serwer NAS z modułem Wi-Fi). Dostęp do zdjęć jest dzięki temu łatwiejszy, bo wystarczy dowolne urządzenie podłączone do domowej sieci, któremu nadasz odpowiednie uprawnienia. Mniejsze dyski sieciowe mają z kolei tę zaletę, że łatwiej zabrać je ze sobą.

Na większości telefonów z systemem Android kopię zapasową danych możesz też stworzyć, nawet jeśli nie masz dostępu do internetu i komputera pod ręką. Wystarczy Ci dysk zewnętrzny lub pendrive oraz odpowiedni kabel. Jeśli chcesz sprawdzić, jak dokładnie to zrobić, przeczytaj poradnik przygotowany przez nju mobile https://www.njumobile.pl/artykuly/kopie-zapasowe-danych . Znajdziesz w nim także więcej informacji o innych sposobach archiwizacji zdjęć.

Kopie zapasowe danych – najwygodniej w chmurze

Najprostszym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych danych są zdecydowanie dyski internetowe, czyli tak zwane chmury. Dlaczego? Bo wystarczy Ci dostęp do internetu, żeby skopiować zdjęcia na prywatne konto, i wyświetlić te, które już na nim są. Co więcej, niektóre usługi chmurowe pozwalają na automatyczną synchronizację, dzięki której każde zrobione przez Ciebie zdjęcie od razu trafia także na serwer dostawcy.

Dyski internetowe są nie tylko wygodne, ale dostępne dla każdego. Większość z nich występuje również w wersji bezpłatnej. Chmura ma wtedy zwykle limit gigabajtów, a często także inne ograniczenia. Do najlepszych obecnie darmowych rozwiązań należą Zdjęcia Google i Mega. W pierwszym przypadku masz do dyspozycji 15 GB, a zdjęcia o rozdzielczości do 16 Mpix lub skompresowane do tej wielkości możesz archiwizować bez żadnych ograniczeń. W Mega natomiast dostajesz bezpłatnie 50 GB.

Artykuł sponsorowany

Zobacz