Nowości

Na co zwrócić uwagę przy zakupie głośnika bluetooth

Głośniki Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością. Są stosowane np. razem ze smartfonami, w przypadku których wbudowane głośniki i słuchawki nie zapewniają zbyt dobrej jakości brzmienia.

Głośniki Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością. Są stosowane np. razem ze smartfonami, w przypadku których wbudowane głośniki i słuchawki nie zapewniają zbyt dobrej jakości brzmienia. Jak jednak wybrać odpowiedni model głośnika Bluetooth? Czym warto się w tym przypadku kierować?

Jaki głośnik Bluetooth kupić?
Tylko z pozoru wybór głośnika Bluetooth wydaje się sprawą prostą. W końcu w sklepach nie brakuje modeli różnego rodzaju, niekiedy o bardzo efektownej formie wizualnej czy oryginalnej kolorystyce. Czy jednak design jest w tym przypadku najważniejszy? Kluczowe znaczenie ma oczywiście jakość oferowanego przez głośnik brzmienia. Niestety też nie zawsze wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością wykonania. Dlatego warto się głośnikom Bluetooth przyjrzeć nieco bliżej, aby dokonać dobrego wyboru.

Technologia działania

Na pewno przy zakupie głośnika Bluetooth spore znaczenie ma zawsze standard transmisji danych czy przepustowość łącza. Tę określa się poprzez kolejne, nowsze wersje Bluetooth. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się na rynku urządzenia wykorzystujące technologię Bluetooth w wersji 3.0 i 4.0. Co ciekawe, te standardy nie różnią się w zasadzie przepustowością, ale energooszczędnością. Parując ze sobą tego typu urządzenia, można zapewnić dłuższą pracę wybranemu głośnikowi bezprzewodowego oraz telefonowi. Oczywiście założenie jest takie, że smartfon również posiada taką samą lub nowszą wersję technologii Bluetooth.

Kodeki dźwięku

Kolejną, istotną kwestią w tym przypadku jest sposób kodowania dźwięku audio. Na chwilę obecną standardem jest A2DP, który zapewnia naprawdę wysoką jakość dźwięku. Trzeba jednak sprawdzić przy okazji, czy smartfon także jest w stanie taki standard obsługiwać. Jeśli nie, to brzmienie będzie niestety gorsze niż można by tego oczekiwać. Innym stosowanym kodekiem jest aptX, który zapewnia jeszcze lepszą jakość dźwięku. Obecnie spotykany jest jednak jeszcze dość rzadko, raczej w najnowszych i zarazem  najdroższych głośnikach Bluetooth.

Wygląd zewnętrzny zawsze ma znaczenie

Oczywiście przy zakupie głośnika Bluetooth, kluczowe znaczenie powinny mieć wymienione powyżej parametry oraz posiadane opcje dodatkowe takie jak pilot do zdalnego sterowania czy wbudowane radio. Z kolei sam wygląd powinien mieć znaczenie drugorzędne. Warto jednak zwrócić uwagę na ergonomię użytkowania urządzenia. Najlepszym wyborem są zawsze głośniki małe i lekkie, które nie zajmują wiele miejsce i są łatwe w transporcie. W sklepach znaleźć można nawet takie modele, które bez problem mieszczą się w kieszeni spodni czy kurtki. Niestety często małe wymiary wiążą się z gorszą jakością dźwięku.

Osoby, dla których design jest istotnym elementem, powinny sprawdzić jaka jest jakość wykonania wybranego głośnika Bluetooth. Warto postawić na model wykonany z wytrzymałych materiałów, który posiada dobrze dopasowane do siebie elementy. Takie urządzenia sprawdzają się w różnego rodzaju warunkach. W końcu głośniki Bluetooth często zabierane są w podróż.

 Warto również poznać aktualny ranking głośników bluetooth, który pomoże w doborze najlepszego sprzętu.

Artykuł sponsorowany

Zobacz