Nowości

Jak zlokalizować samochód przez telefon?

​Każdego dnia z polskich ulic znika średnio 20 pojazdów, których nie udaje się już odnaleźć. Niestety, większość stosowanych zabezpieczeń na niewiele się zdaje, ponieważ złodzieje dysponują tak zaawansowanymi narzędziami, że są w stanie sforsować nawet najbardziej wymyślne systemy ochrony. Istnieje jednak skuteczny sposób, aby pokrzyżować plany rabusiów – wystarczy zainwestować w monitoring GPS. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak zlokalizować skradzione auto z pomocą telefonu.

W jaki sposób działa monitoring pojazdów?

Sercem całego systemu bezpieczeństwa jest specjalny nadajnik, który należy umieścić wewnątrz pojazdu. Urządzenie działa w oparciu o technologię GPS, dzięki czemu może określać swoją pozycję w oparciu o sygnały emitowane przez satelity okrążające Ziemię – w zależności od warunków pogodowych oraz ukształtowania terenu, błąd pomiarowy wynosi od 2 do 10 metrów. Dostępne obecnie na rynku lokalizatory są wyposażone w moduł GSM, który pozwala na przesłanie obliczonej lokalizacji do końcowego użytkownika, np. za pośrednictwem klasycznego SMS-a.

Dużą zaletą nadajników GPS jest ich niepozorny wygląd oraz niewielkie wymiary, które pozwolą Ci na montaż jednostki w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Poszczególne modele lokalizatorów są przeznaczone do mocowania pod deską rozdzielczą, w schowku pasażera, a nawet w przestrzeni bagażowej. Przed instalacją zwróć jednak uwagę na zalecenia producenta – niektóre materiały (jak chociażby metal karoserii) mogą zakłócać działanie urządzeń, wpływając tym samym na dokładność otrzymywanych pomiarów.

Systemy monitoringu GPS samochodów są stosowane przede wszystkim w roli zabezpieczenia antykradzieżowego, ponieważ umożliwiają określenie bieżącego położenia danego pojazdu. Bardziej zaawansowane rozwiązania oferują jednak znacznie więcej funkcji. Wybrane modele nadajników pozwolą Ci sprawdzić trasę, jaką pokonał pojazd, a także kontrolować wiele parametrów pracy, m.in. aktualną prędkość, poziom paliwa, a nawet obroty silnika.

Jak sprawdzić pozycję auta z pomocą telefonu?

Po zamocowaniu oraz aktywacji nadajnika musisz już tylko zainstalować na swoim telefonie aplikację pochodzącą od konkretnego usługodawcy. Po jej uruchomieniu będziesz mógł sprawdzić mapę, na której jest oznaczona dokładna lokalizacja Twojego pojazdu. Większość cyfrowych produktów oferuje bardzo zbliżone funkcjonalności – poza samą „pinezką” znajdziesz też dokładny adres, datę i godzinę ostatniego odczytu, a także prędkość, z jaką w danym momencie porusza się kontrolowany pojazd.

Nie jest to oczywiście jedyny sposób, w jaki możesz poznać położenie pojazdu:

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie połączenia na numer telefonu, który jest przypisany do karty SIM umieszczonej w nadajniku GPS. System automatycznie rozłączy się po kilku sygnałach i w odpowiedzi odeśle SMS-a z dokładnymi współrzędnymi auta i linkiem do Map Google – tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Gannet Guard Systems, dostawcę monitoringu GPS. Część lokalizatorów pozwala również na ustawienie tzw. geostref jeżeli pojazd przekroczy ustaloną granicę, np. opuści przydomowy parking, to właściciel zostanie o tym niezwłocznie poinformowany w formie e-maila lub powiadomienia w aplikacji mobilnej – dodaje ekspert.

Kiedy przydaje się lokalizator GPS?

Chociaż systemy monitoringu GPS są kojarzone przede wszystkim z zabezpieczeniem antykradzieżowym, to ich zastosowanie jest o wiele szersze. Możliwość określenia dokładnej pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym przydaje się bowiem w wielu codziennych sytuacjach. Już nigdy nie zgubisz więc swojego samochodu na ogromnym parkingu ani jednej z bocznych uliczek miasteczka, które postanowiłeś odwiedzić na weekend – po prostu sięgnij po telefon i zobacz na mapie, gdzie znajduje się Twoja zguba.

Namierzanie satelitarne może stać się również świetnym narzędziem do kontrolowania pojazdu, kiedy pożyczasz go partnerowi czy dziecku. Z poziomu aplikacji będziesz w stanie stale nadzorować użytkowanie samochodu – poznasz m.in. historię tras, wszystkie odwiedzone lokalizacje, a także alerty związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości czy wykonywaniem niebezpiecznych manewrów (np. gwałtownego hamowania).

Artykuł partnera

Zobacz