Nowości

Smartwatch - niezbędny sprzęt czy tylko gadżet?

​W obecnych czasach wiele obowiązków spada codziennie na każdego. Na szczęście w dużej mierze, we wszystkim, pomoc niosą coraz to nowe technologie. Inteligentne telefony, a od kilku lat także zegarki. Smartwatch to nie tylko wyświetlanie godziny, to także więcej niż mają pewne tradycyjne modele, które posiadają funkcje takie jak wskazania pływów oceanu. O ile większość z tych to tylko dodatki do głównej funkcji zegarka, o tyle w smartwatchach większość jego zadań można określić mianem podstawowych.

Smartwatch - funkcjonalność w codziennym życiu

Zegarek typu smartwatch to coś więcej niż zegarek analogiczny czy najbardziej zaawansowany, tradycyjny zegarek z elektroniczną tarczą, posiadający niekiedy ponadpodstawowe funkcje. Obecnie smartwatch to przenośny świat, tak jak telefon komórkowy na początku ery smartphonów. Mnogość zadań i umiejętności podstawowego nawet zegarka smart, w dużej mierze dorównuje telefonom i komputerom, na których pracuje przynajmniej połowa społeczeństwa. Odbieranie połączeń, odczytywanie wiadomości czy e-maili służbowych lub prywatnych, to tylko początek długiej listy funkcji, którymi może poszczycić się ten nieduży sprzęt. Dla fana sportu lub każdej osoby, dbającej o kondycje i zdrowie, smartwatch to także świetny pomocnik, liczący kroki, dystans wykonany podczas joggingu czy jazdy na rowerze, ale także pulsometr i ciśnieniomierz w jednym. Mówiąc o pomiarach przebytych odległości, nie można nie wspomnieć o nadajniku GPS, który pozwoli się zorientować w położeniu, jeżeli miejsce, w jakim się znaleziono nie do końca jest znane. Wiele aplikacji ma swoją wersję kompatybilną ze smartwatchem. Przykładem niech będzie system ciągłego monitoringu glukozy, który co kilka minut pozwala na odczyt poziomu cukru u diabetyka. Skonfigurowany z zegarkiem system pozwala osobie chorującej na cukrzycę mieć swoją chorobę, dosłownie, zawsze pod ręką. Ponadto, gdyby tego było wciąż mało, smart watch jest mały i w przeciwieństwie do smartphona nie musi zajmować miejsca w kieszeni spodni czy kurtki, zakładany na rękę jest wręcz nieobecny.

TOP marki, czyli który smartwatch wybrać?

Każdy, kto poszukuje smartwatcha, idealnie skrojonego na miarę jego potrzeb, wie, że ilość dostępnych modeli potrafi przyprawić o ból głowy. Z tego powodu poniżej zaprezentowanych zostanie kilka, wybranych na podstawie funkcjonalności, jakości wykonania i uniwersalności, modeli  smartwatchy, dzięki czemu znajdzie się tu zapewne niejedna propozycja godna, zarówno, jej, jak i jego, uwagi.

Nowości Suunto dla aktywnych

Marka Suunto stawia na zegarki wyróżniające się, chociażby prostą obudową, w której jednak zaznaczają się spore, ale bardzo funkcjonalne przyciski. Przynajmniej tak jest w przykładowych dwóch modelach, jakimi są 7 Titanium oraz 9 Baro. Urządzenia z tej serii to zegarki sportowe, oczywiście należące grupy smartwatchy. Wbudowane w nie czujniki GPS i opcja zapisu tras i kierowania do miejsc, to obok kontroli snu, kluczowe elementy dla sportowca będącego nieustannie nastawionego na, niekiedy wyczynowe wręcz, doznania sportowe. Bateria, która potrafi trzymać aż 7 dni to wraz z wytrzymałością kolejne cechy obu tych zegarków, dzięki czemu nie ma się co obawiać, o to, jak będą zachowywać się nawet w cięższych, niż miejskie, warunkach. 

Garmin - doskonała propozycja dla profesjonalistów

W przypadku zegarków Garmin nie ma mowy o pomyłce przy wyborze któregokolwiek z modeli. Jednymi z najciekawszych są Enduro i Venu 2, oba utrzymane, w nie do końca typowym dla smartwatchy, bo połączonym z elegancją, nowoczesnym stylu. Enduro, określany przez producenta jako zegarek do biegów w terenie jest świetnym kandydatem dla tego, kto uwielbia być w ciągłym ruchu. GPS pozwala odnaleźć się w każdym terenie, a funkcja monitoringu pracy serca, do dla sportowca nie lada gratka. Dzięki opcji zarządzania bateriom nikt nie musi się martwić o jej nagłe rozładowanie, szczególnie w niekorzystnych do tego warunkach. Z codziennych, prostych funkcji, smartwatch ten świetnie sprawdzi się podczas zakupów, umożliwiając płacenie za zakupy zbliżeniowo. 

Drugim godnym przedstawienia modelem jest Venu 2. Elegancki, doskonale sprawdzi się nie tylko do dresu, ale także na przyjęciu w towarzystwie garnituru. Kilka opcji kolorystycznych silikonowego paska to tylko plusy, które widać po pierwszym rzuceniu na niego okiem, dalej jest jeszcze lepiej. Duży wyświetlacz z systemem AMOLED, a także pomiar parametrów krwi dostosowanych do aż 25 aktywności to zdecydowanie czołowy gracz wśród smartwatchy. Czytanie wiadomości na zegarku to teraz nie problem, a dzięki trybowi oszczędzania energii może być noszony i wykorzystywany przez długi czas, zaledwie po jednym ładowaniu. 

Polar, czyli sportowy zegarek dla wymagających

Kilka modeli smartwatchy, produkowanych przez firmę Polar to także propozycje godne poświęcenia im kilku minut. Dla przykładu wybrano model Vantage M2. Vantage M2 to model o charakterze sportowym. Zarówno wytrzymała bransoleta, jak i tarcza są wykonane w klasycznym, prostym stylu. Dla fana nietypowej, jednak, klasyki zegarek ten występuje aż w 4 wariantach kolorystycznych. Każdy z nich to gwarancja świetnej współpracy z osobą prowadząca aktywny tryb życia. Bieganie czy trening na siłowni do dla Vantage M2 żadne wyzwanie. Jest wytrzymały, a dzięki opcjom takim jak kontrola pulsu, obciążenia w trakcie treningu czy chociażby spersonalizowanego treningu, pomoże każdemu w osiągnięciu sportowego celu. Funkcja pomiaru snu to na zakończenie idealny dodatek pozwalający na regeneracje po intensywnym treningu lub długim dniu. 

Smartwatch - czy warto?

Jeżeli tryb życia danej osoby nie wymusza na niej, niejako nieustannego, kontrolowania, czy to połączeń telefonicznych, przychodzących e-maili, albo ilości spalonych kalorii czy pokonanego w ciągu dnia dystansu, to smartwatch będzie, oczywiście nadal, ciekawym i nieprzeszkadzającym sprzętem, który zawsze ma się przy sobie. Nie będzie jednak stanowił niezbędnego zakupu. Jeśli natomiast wszystkie wymienione wyżej funkcje, a także wiele innych przedstawionych na początku artykułu, opisuje dokładnie życie potencjalnego klienta, to bez dwóch zdań powinien on znaleźć i kupić swój idealny zegarek smartwatch. Wbrew pozorom nie jest to wtedy, jak ocenia go wielu, tylko zbędny gadżet wśród całej innej elektroniki, jaka istnieje, staje się on dużym ułatwieniem zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym.

Artykuł partnera

Zobacz