Nowości

Przyciski, które ułatwiają nam wiele czynności

​Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na otaczające nas przyciski i jedynie ich używamy - ot tak, po prostu uruchamiając coś lub wyłączając. Jakby jednak na to nie patrzyć, otaczają nas dosłownie z każdej strony, a ich właściwy dobór gwarantuje wygodne użytkowanie różnorodnych urządzeń.

Przełącznik a przycisk - czy są między nimi różnice?

W naszej codziennej mowie zazwyczaj nie rozróżniamy przycisków i przełączników. Są dla nas tym samym, często kryjąc się nawet pod innymi, dziwniejszymi nazwami, takimi jak choćby “pstryczek” czy “guzik”. Nie oznacza to jednak, że w elektronice są tym samym rozwiązaniem.

Przede wszystkim przełącznik to urządzenie, które - jak sama nazwa wskazuje - coś nam przełącza. Może to być na przykład uruchomienie lub zgaszenie czegoś, co następuje natychmiast. Zazwyczaj oznacza to zwarcie lub rozwarcie obwodu, co powoduje konkretną zmianę w układach elektronicznych, czyli przepływ lub zatrzymanie przepływu prądu. Efekty widzimy na przykład w natychmiastowej zmianie zachowania urządzenia.

Z kolei przycisk służy do uruchamiania danego urządzenia i pozwala na jego pracę tak długo, jak go przytrzymujemy. Kiedy przycisk zostanie zwolniony, układ rozłącza się i urządzenie automatycznie przestaje działać. Świetnym przykładem jest tu między innymi dzwonek do drzwi, który wydaje dźwięk tak długo, jak długo go przytrzymujemy.

Przycisk mono- i bistabilny

Kiedy już wiemy, czym różnią się przyciski od przełączników, warto przyjrzeć się ich rodzajom. Przede wszystkim możemy wyróżnić więc przyciski mono- i bistabilne. Pierwsze z nich, czyli przyciski monostabilne, zmieniają swój stan pod wpływem zewnętrznego bodźca, a kiedy bodziec ustaje - wracają do punktu wyjścia. Oznacza to, że zaraz po wygaśnięciu bodźca mogą wyłączyć urządzenia, jak jest w przypadku dzwonka do drzwi.

Z kolei przyciski bistabilne zmieniają swój stan pod wpływem bodźca i pozostają w nim również wówczas, gdy bodziec już zniknie. W ten sposób ułatwiają sterowanie pracą urządzenia bez konieczności stałego przyciskania danego przycisku, co ułatwia i usprawnia nam wykorzystanie różnorodnych akcesoriów.

Wybór przycisku monostabilnego

Być może jesteś elektrykiem, zajmujesz się robotyką lub też hobbystycznie coś konstruujesz i naprawiasz we własnym domu. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem, z pewnością dobrze wiesz, jak dobór przycisku wpływa na pracę urządzenia. Między innymi gwarantuje jego płynne i wygodne wykorzystanie, ale też wpływa na to, czy urządzenie będzie prezentowało się estetycznie.

Właśnie dlatego właściwie dobrany przycisk monostabilny lub bistabilny może zdecydować o tym, czy twoja praca zakończy się takim powodzeniem, jakiego oczekujesz. Nie wahaj się więc przebierać w różnych dostępnych przyciskach, by znaleźć ten najbardziej odpowiedni dla danego urządzenia i sytuacji, w jakiej będzie pracować.

Artykuł partnera

Zobacz