Nowości

Atramentowa czy laserowa – jaką drukarkę wybrać do biura?

​W biurach można spotkać bardzo różnorodny sprzęt drukujący – od tanich, “marketowych” drukarek nabiurkowych do wysokowydajnych urządzeń wielofunkcyjnych klasy biznesowej. Decyzja o wyborze drukarki laserowej lub atramentowej powinna być poprzedzona analizą zalet i ograniczeń obu technologii. Prezentujemy kluczowe właściwości maszyn do druku atramentowego i laserowego.

Drukarki atramentowe przedstawiane są stereotypowo jako sprzęt atrakcyjny cenowo, lecz awaryjny i nietrwały. Z kolei drukarkom laserowym zarzuca się wysoką cenę, którą trzeba zapłacić za szybką pracę. Te opinie mogą być prawdą i mitem – zależnie od tego, do jakiej klasy drukarek będą się odnosić.

Mocne i słabe strony drukarek atramentowych

Zwolennicy podkreślają najważniejsze atuty urządzeń atramentowych: niska cena zakupu w porównaniu z podobnej klasy urządzeniami laserowymi, niewielkie wymiary, wysoka jakość druku. Wśród wad “plujek” wymieniane są m.in. niewystarczająca szybkość i wysokie koszty druku w kolorze. Drukarki atramentowe mogą też zaskoczyć kosztami materiałów eksploatacyjnych: za komplet tuszów trzeba często zapłacić równowartość połowy ceny urządzenia.

Wymienione mocne i słabe strony drukarek atramentowych dotyczą głównie urządzeń z niższej półki cenowej. W przypadku drukarek i kserokopiarek klasy biznesowej różnice w cenie zakupu nie przemawiają już na korzyść technologii atramentowej: ceny sprzętu o porównywalnych parametrach są zbliżone.

Dlaczego drukarki laserowe dominują wśród urządzeń klasy biznesowej?

Technologia laserowa wyróżnia się niezrównaną szybkością pracy. Nowoczesne biurowe drukarki laserowe są wydajne i ekonomiczne: pozwalają na znaczne obniżenie kosztów druku. W niczym nie ustępują też drukarkom atramentowym pod względem jakości druku w kolorze. Kluczową zaletą profesjonalnych drukarek laserowych jest trwałość: to urządzenia skonstruowane do intensywnej, bezawaryjnej eksploatacji.

Wymienione cechy sprawiły, że drukarki laserowe stały się niezbędnym wyposażeniem w każdym biurze – w kilkuosobowej firmie rodzinnej i w wielkich korporacjach. Szczególnym uznaniem cieszą się laserowe urządzenia wielofunkcyjne (Multi-Function Printer – MFP), które łączą funkcje drukarki kopiarki, skanera i faksu. Jedna maszyna wykonuje większość zadań związanych z przetwarzaniem dokumentów papierowych i elektronicznych. MFP nie tylko tworzą i powielają dokumenty, ale są też miejscem ich przechowywania i dystrybucji. Włączone do sieci i odpowiednio wyposażone – w dodatkowe zasobniki papieru, automatyczne podajniki oryginałów, pojemne tace odbiorcze oraz różnego typu finiszery (dziurkujące, zszywające, składające, sortujące) – stają się autentycznymi centrami druku w firmie. 

Jak wybrać optymalną drukarkę do biura?

Drukarka laserowa czy MFP to urządzenia, które powinny być dopasowane (z niewielką nadwyżką) do zapotrzebowania na druk w firmie. W przeciwnym razie nie będą należycie wykonywać swoich zadań. Takiego zadania jest doradca klienta z firmy DKS, oferującej drukarki do firmy w Bydgoszczy: – Drukarka o niewystarczającej wydajności spowalnia pracę, częściej ulega awariom i w ten sposób podnosi ogólne koszty druku. Z kolei drukarka oferująca parametry pracy i funkcje znacznie powyżej potrzeb, jest nietrafioną inwestycją, pozbawioną ekonomicznego uzasadnienia. Do okazjonalnego druku kilku czy kilkudziesięciu stron dziennie wystarczająca jest drukarka z marketu za kilkaset złotych. Jeżeli jednak wolumen druku sięga kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy stron miesięcznie, to warto zainwestować w wydajną laserową drukarkę wielofunkcyjną.

Warto podkreślić, że przedstawione w artykule opinie oraz oceny mocnych i słabych stron drukarek atramentowych i laserowych mają wysoki poziom ogólności. Pokazują pewne trendy i ogólne prawidłowości. Dlatego, planując zakup urządzenia drukującego, trzeba dokładnie sprawdzić parametry konkretnego modelu. Najlepszym źródłem informacji o drukarce są testy: tylko one dostarczają informacji, jak deklarowane przez producenta osiągi (np. liczba stron możliwa do wydrukowania na jednym tonerze czy pojemniku tuszu) mają się do realnej wydajności w konkretnym środowisku pracy. Jeżeli w grę wchodzi zakup kilku wysokiej klasy urządzeń, rozsądnym posunięciem będzie krótkoterminowa dzierżawa w celu sprawdzenia, czy konkretny model spełnia pokładane w nim oczekiwania.

Artykuł partnera

Zobacz