Nowości

Nagłośnienie w aucie - najnowsze technologie

​W większości samochodów, zarówno nowych jak i nieco starszych, znajdziemy tylko podstawowy zestaw audio. Będzie to proste radio oraz dwa głośniki z przodu. Jest to kompletacja pozwalająca na wygodne posłuchanie wiadomości w radiu, czy wypełnienie ciszy podczas jazdy muzyką. Jeżeli jednak chcemy czegoś więcej, warto przyjrzeć się najnowszym technologiom.

Radio niczym komputer pokładowy

Kupując nowy samochód możemy zdecydować się, najczęściej za dodatkową dopłatą, na rozbudowane radio. Stanowi ono swego rodzaju komputer pokładowy z dużym ekranem dotykowym. Można za jego pomocą nie tylko zmieniać stacje radiowe czy puszczać piosenki z pamięci USB (tzw. pendrive), bądź podłączyć smartfona przez Bluetooth. O takich ciekawostkach można przeczytać na https://teamuto.pl/.

Ma ono także wbudowaną nawigację satelitarną, może wyświetlać istotne informacje o samym pojeździe, takie jak zużycie paliwa czy parametry pracy silnika. Przede wszystkim jednak jest doskonałą bazą do stworzenia rozbudowanego systemu głośnikowego, który zadowoli nawet wyjątkowo wyczulone uszy prawdziwego audiofila.

Dźwięk lepszy niż z domowej wieży

Nowoczesne systemy nagłośnienia składają się nawet z kilkudziesięciu głośników, rozmieszczonych po całym samochodzie. Z przodu znajdują się dwa standardowe głośniki niskotonowe, a ponad nimi (najczęściej w słupkach "A") montuje się małe głośniczki emitujące tylko wysokie tony. Już samo takie rozbicie sprawia, że dźwięk docierający do uszu staje się znacznie głębszy. Identyczny zestaw znajduje się z tyłu, po to by również pasażerowie w drugim rzędzie siedzeń mogli cieszyć się doskonałą jakością muzyki. W bagażniku zamontowany jest natomiast głośnik niskotonowy wysokiej mocy (tzw. subwoofer), zasilany przez dodatkowy wzmacniacz. Odpowiada on za generowanie głębokiego basu, który niemalże wprawia całą karoserię w drżenie.

By taki zestaw mógł dawać kierowcy oraz pasażerom najlepsze doznania dźwiękowe, wnętrze musi być porządnie wyciszone. Osiąga się to poprzez wypełnienie wszystkich wolnych przestrzeni pod deską rozdzielczą, za boczkami drzwiowymi, ponad podsufitką oraz wykładziną podłogową. Najczęściej stosowana jest do tego celu specjalna pianka lub gąbka, która doskonale tłumi wszelkie odgłosy z drogi. Tak przygotowane wnętrze oraz nagłośnienie może spokojnie konkurować nawet z wysokiej jakości domową wieża stereo. Serwis https://tuningster.pl/ proponuje różne możliwości rozplanowania takiego nagłośnienia.

Artykuł partnera

Zobacz