Nowości

Bezpieczeństwo w sieci. Na co zwrócić uwagę!

​W dwudziestym pierwszym wieku jesteśmy świadkami nieprawdopodobnie szybkiego rozwoju sieci internetowej. Prócz udogodnień w większości dziedzin życia, internet niesie za sobą niewyobrażalną ilość zagrożeń, na które może natknąć się każdy z nas. Wszelkiego rodzaju wirusy, spamy czy inne zagrożenia codziennie próbują wtargnąć do naszych komputerów.

Coraz częściej zwarcia się jednak uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie korzystania z sieci komputerowej. Każdy z nas powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, bo jeśli tego nie zrobimy mogą nas spotkać bardzo przykre konsekwencje. 

Wirusy i jak się przed nimi chronić

Wirusy komputerowe są z nami od lat. Ich wtargnięcie na nasz sprzęt może spowodować utratę i wykradzenie ważnych dla nas danych. W skrajnych przypadkach wirus może doprowadzić do całkowitego zablokowania naszego sprzętu. Chyba każdy z nas kiedyś przynajmniej raz miał do czynienia z takim wirusem. Dzisiejsza technologia pozwala nam jednak w skuteczny sposób przeciwdziałać wirusom komputerowym i pozwala zabezpieczać skutecznie nasz sprzęt. Najważniejszą jednak zasadą, aby wystrzegać się niechcianych programów na naszym sprzęcie jest korzystanie ze sprawdzonych witryn internetowych szczególnie jeśli chodzi o pobieranie jakichkolwiek plików. Zawsze powinniśmy sprawdzić czy strona, z której mamy zamiar skorzystać jest na pewno bezpieczna. Prócz takiej prewencji nasze komputery powinny zostać przez nas zabezpieczone za pomocą dedykowanych programów antywirusowych. Na rynku znajdziemy za równo te darmowe, ale i również szeroką gammę płatnych antywirusów oferujących nam bardzo rozbudowane systemy zabezpieczeń.

Jak dobrze wybrać program antywirusowy do ochrony komputera? Polecamy spojrzeć na wyniki rankingu antywirusów na rok 2021, dzięki któremu można dowiedzieć się co wybierali inni internauci. Redakcja poleca program Bitdefender Total Security, z którego ofertą można zapoznać się pod tym linkiem.

Bezpieczna bankowość w sieci

Dzisiaj prawie każdy bank oferuje szeroką gammę rozwiązań opartych o siec internetową. Wielu z nas prowadzi operacje bankowe wyłącznie przez internet. Powinniśmy jednak pamiętać, że banki nie są wolne od zagrożeń i historia zna wiele przypadków włamań na konta bankowe przez sieć. Zanim zdecydujemy się na korzystanie z takiej bankowości powinniśmy sprawdzić jakie systemy bezpieczeństwa oferuje nasz bank. Dodatkowo sami musimy zadbać o to by ustawić silne hasło do naszego konta bankowego oraz musimy zadbać by nasze dane nie zostały wykradzione. Kluczowe w tym jest ponownie korzystanie z autoryzowanych stron internetowych i zabezpieczenie naszych sprzętów za pomocą programów antywirusowych oferujących rozwiązania antywłamaniowe do naszych danych. 

Dzieci w sieci 

Coraz młodsze dzieciaki zaczynają korzystać z internetu który jest przecież pełen niebezpieczeństw. Siec jest pełna zagrożeń mogących wpłynąć w bardzo negatywny sposób na psychikę dziecka. W tej kwestii to rodzice powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech kontrolując treści jakie przeglądają najmłodsi. Pomocne w tym mogą być wszelkie tryby ochrony rodzicielskiej, oferowanie zarówno przez producentów systemów komputerowych oraz właścicieli stron internetowych. Dobre zarządzanie treściami dla dzieci przy wsparciu rodziców to jedyna droga, aby uchronić najmłodszych przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tym artykule.

Jak nie dać się oszukać? 

Podawanie danych osobowych w sieci jest od dawna standardem. Bardzo często stajemy się również ofiarami różnego rodzaju wyłudzeń, które mają miejsce najczęściej na portalach aukcyjnych. Tak naprawdę jedyną opcja, aby się wyzbyć takiego rodzaju zagrożeń jest świadome korzystanie z internetu. Zawsze powinniśmy mieć z tyłu głowy, że ktoś próbuje nas oszukać i nie powinniśmy nikomu ufać w stu procentach. Warto też, aby strony, na których podajemy swoje dane osobowe zostały przez nas sprawdzone pod kątem zabezpieczeń oraz tego do czego będą wykorzystywanie nasze dane. Warto też sprawdzać czy osoby, z którymi majmy kontakt przez sieć np. przy zakupach mają dobre opinie na swój temat i jak długo działają na danej platformie.

Wpis powstał we współpracy z serwisem Omegasoft.pl, polskim internetowym sklepem oferującym szeroką gamę oprogramowania.

Artykuł partnera

Zobacz