Nowości

Kiedy należy wymienić baterię w MacBooku?

MacBook jest serią przenośnych komputerów firmy Apple. Pomimo swojej niezawodności, z czasem intensywna eksploatacja laptopa może skutkować uszkodzeniem lub obniżeniem się kondycji baterii. Wówczas konieczna będzie jej wymiana w profesjonalnym punkcie. Wymiana baterii gwarantuje ponowne uzyskanie maksymalnej sprawności MacBooka. 

MacBook - objawy uszkodzonej baterii

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest szybko wyładowująca się bateria. Po pełnym naładowaniu komputer jest mniej wydajny i szybko się wyłącza. Inteligentny system wdrożony przez firmę Apple pozwala na samodzielne zweryfikowanie jej stanu. Wystarczy przytrzymać klawisz "Option" na symbolu baterii. Dzięki temu można uzyskać cztery różne informacje zwrotne:

  1. Normalny – bateria jest w 100% sprawna i nie wymaga naprawy, bądź wymiany. 
  2. Wymień wkrótce – bateria jest sprawna, jednak jej stan pogorszył się. 
  3. Wymień teraz – bateria magazynuje mniej energii, niż wcześniej, więc niedługo będzie konieczna jej wymiana. 
  4. Wymaga naprawy – bateria została uszkodzona lub wyeksploatowana i wymaga natychmiastowej naprawy lub wymiany. 

Jak sprawdzić liczbę cykli baterii?

W zależności od modelu i roku produkcji komputera, bateria może wytrzymać średnio od 300 do 1000 cykli. Cyklami naładowania nazywana jest sumaryczna liczba pełnych naładowań. Jeden pełny cykl naliczany jest po osiągnięciu 100%, jednakże nie dotyczy to tylko jednego naładowania. Komputer naliczy również cykl, gdy bateria zostanie dwukrotnie podładowana o 50%.

Nowe modele sprzed kilku lat wytrzymują ok. 1000 cykli ładowania, więc można łatwo określić kiedy bateria będzie wymagała wymiany. Istnieje również możliwość sprawdzenia jej stanu w systemie. W tym celu należy kliknąć w ikonę Apple, a następnie wybrać "Ten Mac". Kolejnym krokiem jest wybranie pola "Raport Systemowy", a następnie zakładki "Zasilanie". W sekcji "Informacja o stanie" wyświetla się liczba cykli. 

Wymianę baterii w Macbooku Pro należy zlecić wyłącznie profesjonalistom. Samodzielne próby mogą skutkować trwałym uszkodzeniem komputera. Przed udaniem się do serwisu warto sprawdzić cennik usług. Rekomenduje się również skonsultowanie wymiany z pracownikiem, gdyż osoba kompetentna może zalecić regenerację baterii.

Macbooki to wysokiej jakości komputery dla wymagających użytkowników. Jednakże aby komputer działał długo i niezawodnie, należy regularnie o niego dbać. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie laptopa przed uszkodzeniem jest regularne monitorowanie stanu baterii.

Artykuł sponsorowany

Zobacz