Nowości

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna

Choć ruch powietrza wentylacyjnego odbywa się zwykle w naturalny sposób, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby doprowadzić do jego wymuszenia wykorzystując w ten sposób wentylatory. Właśnie taka wymuszona wentylacja jest powszechnie znana jako wentylacja mechaniczna.

Jeśli wentylator ogranicza się do usuwania zużytego powietrza podczas gdy świeże napływa dzięki nawiewnikom okiennym lub ściennym, możemy mówić o wentylacji wywiewnej. Jeśli jednak zapewnia nie tylko wyciąg zużytego powietrza, ale i nawiew tego, które jest świeże, przedmiotem analizy jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Gdy mamy do czynienia z wentylacją wywiewną, najczęściej możemy się z nią spotkać na przykładzie wentylatorów łazienkowych i tych instalowanych w okapach kuchennych. Najczęściej jest ona stosowana w charakterze uzupełnienia dla nawigacji grawitacyjnej, ta bowiem nie jest zbyt wydajna. W domach jednorodzinnych wentylacja wyciągowa należy już zresztą dziś do rzadkości.

Wentylacja mechaniczna - zalety

Wentylacja mechaniczna ma szereg zalet, warto więc wspomnieć choćby o tym, że umożliwia w miarę precyzyjne sterowanie wymianą powietrza. Najczęściej składa się zresztą nie z jednego, ale z przynajmniej kilku niezależnych wentylatorów, a każdy może posiadać własny czujnik odpowiadający za sterowanie nim. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że wentylator może aktywnie współpracować z programatorem czasowym. Wentylacja wyciągowa odznacza się przy tym niezbyt skomplikowaną budową, nie trzeba więc decydować się na dużą sieć kanałów poziomych i bardzo wysokie kominy wentylacyjne. Gdy mamy do czynienia z wentylacją nawiewno-wywiewną musimy liczyć się z tym, że jej konstrukcja będzie bardziej złożona. Musi gwarantować wywiew z części pomieszczeń i kontrolowany nawiew świeżego powietrza. W domach jednorodzinnych rozwiązaniem coraz częściej stosowanym są wymienniki. To właśnie one sprawiają, że możliwe staje się odzyskanie ciepła pochodzącego z tego powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz. Grawitacyjna instalacja wentylacyjna może być stosunkowo łatwo przerobiona na wentylację wyciągową, jeśli jednak zależy nam na instalacji nawiewno-wywiewnej, o jej powstaniu dobrze jest pomyśleć już na etapie budowy domu. Im później zaczniemy ją projektować, tym bardziej będzie kłopotliwa. Należy też liczyć się z tym, że będzie ona także znacznie bardziej kosztowna niż wentylacja nawiewna. Oczywiście, wiele zależy od tego, jakiej jakości materiały zostaną przez nas użyte, łączny koszt może jednak wynieść nawet 5000 PLN. Na szczęście, poniesione koszty rekompensuje jej efektywność. Montażem wentylacji mechanicznej zajmuje się np. krakowska firma Prestigevent.com.pl

wentylacja w domu

Wentylacja grawitacyjna - na czym polega?

W domach jednorodzinnych za rozwiązanie standardowe uchodzi zazwyczaj wentylacja grawitacyjna. Okazuje się jednak, że rośnie również zapotrzebowanie na jej wersję mechaniczną. Warto zatem przeanalizować podobieństwa i różnice charakteryzujące tego rodzaju rozwiązania. Wentylacja grawitacyjna zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest dość prostym systemem. Wymiana powietrza w pomieszczeniach bazuje zatem na jego naturalnym ruchu. Powietrze cieplejsze jest lżejsze od tego, które jest chłodne, gdy więc w domu jest cieplej niż na zewnątrz, siła wyporu sprawia, że powietrze cieplejsze opuszcza pomieszczenie. Pojawia się wtedy podciśnienie, a te przyczynia się do napływu świeżego powietrza. Wentylacja grawitacyjna jest w pewnym stopniu uzależniona również od wiatru. W zależności od tego, w jakim kierunku wieje, może nie tylko wspomagać wymianę powietrza, ale i sprawiać, że staje się ona trudniejsza.

Jeśli ten typ wentylacji ma działać prawidłowo, niezbędne są również pionowe przewody kominowe w tych pomieszczeniach, z których powietrze ma być usuwane i otwory nawiewne w pokojach. Oczywiście, o największej skuteczności wentylacji grawitacyjnej można mówić wówczas, gdy temperatura na zewnątrz nie wynosi więcej niż kilkanaście stopni. Jeśli jest cieplej – konieczne staje się otwarcie okien. Również duża różnica temperatury panująca tak wewnątrz, jak i na zewnątrz, może przyczynić się do tego, że przepływ powietrza będzie zbyt intensywny. Oczywiście, nie jest to problem niemożliwy do rozwiązania, najskuteczniejsze okazują się przy tym kratki wywiewne i nawiewniki posiadające ręcznie lub automatycznie sterowane ruchome przepustnice. Jeśli zależy nam na uniezależnieniu wymiany powietrza od tego, jakie warunki atmosferyczne panują w danym momencie, powinniśmy zainteresować się wentylacją mechaniczną. Ta zapewnia stały przepływ powietrza, a jednocześnie sprawia, że w każdym momencie można go zwiększyć nawet bez konieczności otwierania w tym celu okna. Gdy mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną wywiewną, powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem w tym celu wentylatorów. Ich działanie sprawia, że w pomieszczeniach tworzy się podciśnienie. Najczęściej są one montowane we wlotach do przewodów, którymi powietrze jest usuwane, choć istnieje też możliwość zamontowania ich na wylotach. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby przewody zostały wyprowadzone na dach albo przez ścianę. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna pozwalająca na istotne ograniczenie zapotrzebowania na energię.

Odwiedź stronę firmy Prestigevent >>

Zobacz