Nowości

Czym jest atak Clickjacking i jak się przed nim chronić?

Ofiarą ataku hakerskiego może być każdy, zarówno zwykły użytkownik, który nie prowadzi własnej działalności, jak i właściciel wielkiej korporacji. Technologia nieustannie się rozwija, pojawiają się nowe rozwiązania wirtualne, więc cyberprzestępcy co chwila wynajdują nowe sposoby na to, by złamać zabezpieczenia i dostać się do poufnych danych. Jednym z popularnych ataków hakerskich jest Clickjacking. Wyjaśniamy, na czym polega i jak się przed nim chronić.

Groźny złodziej kliknięć

Celem metody Clickjacking jest przekierowanie użytkownika na zupełnie inną stronę, która pozwoli hakerom przejąć kontrolę nad kontem w mediach społecznościowych, czy zainstalować niebezpieczne oprogramowanie. Jak to wygląda w praktyce? Niczego nieświadomy użytkownik klika w dobrze znany mu przycisk na stronie, ale nie wie, że hakerzy wprowadzili do kodu modyfikacje, przez co kliknięcie wywoła inną reakcję, niż powinno. Fortyfikacją, która pozwoli udaremnić taką próbę ataku, będzie oczywiście zintegrowana zapora Fortigate. Niestety wiele firm ignoruje zagrożenia, które występują w sieci, przez co staje się idealnym celem ataku.

Hakerom wystarczy jedno kliknięcie

Wielu użytkowników łudzi się, że ich dane są bezpieczne, ponieważ szybko opuścili witrynę, na którą zostali przekierowani. Warto jednak wiedzieć, że takie zmodyfikowane przyciski mogą być połączone z plikami wykonywalnymi, więc wszelkie wirusy natychmiastowo sieją spustoszenie w Twoim systemie. Clickjacking poważnie zagraża użytkownikom zarówno w kwestii finansów, wizerunku, jak i poufności danych. Czasami strona, na którą przekierowany zostaje użytkownik, jest łudząco podobna do oryginalnej i różnicę w kodzie wychwycić może tylko kompleksowy system ochrony sieci NG Firewall.

Prewencja kluczem do bezpieczeństwa sieci

W obliczu pojawiających się zagrożeń w sieci, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się przeprowadzić audyty bezpieczeństwa. Takie testy pozwalają określić, czy i gdzie znajdują się luki w zabezpieczeniach, które mogliby wykorzystać cyberprzestępcy. Aby chronić się przed hakerami, musisz myśleć jak oni. Jeśli chcesz zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy sprawdzą Twoje zabezpieczenia, zlokalizują luki, po czym wdrożą skuteczne rozwiązania. Szybko podjęte działania prewencyjne to klucz do tego, by Twoja firma nie padła ofiarą cyberprzestępców. Chroń swoje zasoby w najlepszy możliwy sposób. Zespół specjalistów Sprint przeprowadzi testy penetracyjne aplikacji webowych oraz witryn internetowych, po czym przedstawi Ci obszerny raport dotyczący poziomu zabezpieczeń w Twojej firmie.

Zobacz