Nowości

Laptop z matrycą TN czy IPS?

Jakość generowanego obrazu ma dla wielu użytkowników laptopów znaczenie nadrzędne. Wpływa ona bowiem nie tylko na doznania wizualne, ale również na możliwość wykorzystania urządzenia w profesjonalnych programach graficznych.

Wszystko to sprawia, że podczas wyboru laptopa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno na wydajność jego najważniejszych podzespołów, jak i na rodzaj jego matrycy – najważniejsza wydaje się być technologia, w jakiej została ona przygotowana. Obecnie na rynku najczęściej można spotkać się z urządzeniami pracującymi na matrycach TN bądź IPS.

Czym różni się matryca TN od IPS?

W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że wiekiem. Technologia TN (lub jej nieco zmieniona wersja TFT) ma już swoje lata, dlatego przez wielu uznawana jest za archaiczną. Jest ona także stosunkowo tania, dlatego tego typu matryce znajdziemy przede wszystkim w laptopach niskobudżetowych. Najważniejsze jest jednak to, że charakteryzuje się ona ograniczonymi osiągami.

Wszelkiego rodzaju parametry takie jak kontrast, kąty widzenia czy nasycenie kolorów pozostawiają wiele do życzenia, co sprawia, że matryce TN nie mogą zostać wykorzystane w ramach pracy na profesjonalnych programach graficznych.

Wspomnieć należy jednak o tym, że tego typu matryce wyróżniają się krótkim czasem reakcji, dzięki czemu w większości przypadku nie powodują „efektu smużenia” podczas wyświetlania dynamicznych scen.

Matryce IPS wydają się o eliminować wszelkie niedoskonałości modeli TN. Charakteryzują się przede wszystkim generowaniem znacznie lepszej jakości obrazu – wspomniane wcześniej parametry stoją na zdecydowanie wyższym poziomie. Decydując się na matrycę IPS, warto jednak przeanalizować jej specyfikację, a także zaznajomić się z profesjonalnymi recenzjami. Często bowiem bywa tak, że teoretycznie lepsza matryca charakteryzuje się kiepską jakością.

Matryca TN w laptopach – zastosowanie

Jak już został wspomniane, tego typu matryce znaleźć można przede wszystkim w laptopach tanich. Przykładem tego mogą być chociażby poszczególne konfiguracje HP EliteBook 850.

Są to urządzenia typowo biznesowe, które przydadzą się przede wszystkim do obsługi programów biurowych. Tego typu matryce bez problemu poradzą sobie również z wyświetlaniem filmów oraz obsługa gier. Jakość obrazu może być co prawda niższa, jednak w ramach użytku amatorskiego nie zauważymy zbyt dużej różnicy.

Matryca IPS w laptopach – zastosowanie

Przyda się ona przede wszystkim w ramach obsługi profesjonalnych programów graficznych. Właśnie w tym celu wykorzystywane są chociażby najmocniejsze wersje laptopa Lenovo ThinkPad E460. Tego typu urządzeniami powinni więc zainteresować się przede wszystkim graficy, a także osoby pracują na programach do obróbki wideo.

Matryca IPS, a także laptopy pokroju Lenovo ThinkPad E460 zapewnia także lepsze doznania wizualne podczas obsługi gier komputerowych czy odtwarzaczy multimedialnych.

Matryca w laptopie – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Technologia wykonania to niejedyny parametr, który powinniśmy przeanalizować. Wpływ na komfort i możliwości wykorzystania laptopa ma również obsługiwana rozdzielczość. Najmocniejsze wersje wspomnianego modelu HP EliteBook 850 obsługują rozdzielczość UHD (3840x2160), która gwarantuje znacznie większą jakość.

Warto sprawdzić także, czy matryca laptopa posiada matową czy błyszczącą powłokę. Pierwsza z nich zapewnia ochronę przed wpływem promieni słonecznych padających na ekran, dzięki czemu z urządzenia możemy korzystać także na zewnątrz.

Materiał partnera

Zobacz