Nowości

Oszczędne i upiększające oświetlenie LED

Oświetlenie led jest ostatnio jednym z najbardziej popularnych sposobów na oświetlenie mieszkania. Dzieje się tak z prostej przyczyny, a mianowicie lampy led są energooszczędne, a ich wygląd i wybór dowolnego koloru może nadać wnętrzu klimatu. Form oświetlenia jest sporo, począwszy od zwykłych żarówek, po specjalnie oprawy sufitowe led, taśmy led, czy wreszcie kulki led. Jakie są korzyści z takiego oświetlenia?

Oczywiście oszczędność energii i pieniędzy. Poza tym ciężko przejść obojętnie obok mieniących się różnymi kolorami okien i parapetów. Owszem, jest to coraz częściej praktykowana metoda upiększenia pokoju. Kulki led delikatnie świecące się na różne kolory ubarwiają i "ocieplają" nasze mieszkanie. Ponadto mogą służyć nadaniu romantycznego nastroju przy kolacji (miła alternatywa dla świec). Mało tego! Na rynku pojawiają się uszczelki i zakrętki led, których światło zmienia kolor na przykład przez temperaturę wody w kranie. Gorąca woda - czerwony kolor, zimna woda - niebieski kolor. Coś niesamowitego! Wykorzystanie oświetlenia led jest niezaprzeczalnie rewolucyjne. Lampy led są w telefonach, sprzęcie audio i wideo, w niektórych lampach ulicznych, blatach stołowych (w klubach i barach) i przedmiotach codziennego użytku. Taśma LED (led-labs.pl/tasmy-led) służy do obklejania mebli. W ten sposób możemy podświetlić regały, szafki, poszczególne półki, co tylko dusza zapragnie.

Oprócz zalet z energooszczędności, ów światełka po prostu ładnie wyglądają. Coraz częściej można zobaczyć obudowy do komputera z podświetleniem led lub nawet poszczególne jego części. Klawiaturę i myszkę z takim podświetleniem ma już, co trzecia osoba. Lampy tego typu są korzystne dla osób, które poświęcają dużo czasu na siedzenie przy komputerze przy zgaszonym świetle (mogą choć trochę uchronić nasz wzrok, ponieważ nie powinno się wpatrywać w włączony monitor w totalnej ciemności).Warto zaznaczyć, że lampy led są znacznie dłużej eksploatowane od zwykłych żarówek halogenowych. Jedna żarówka led starcza przeciętnie na siedem lat. Poza tym żarówki led nie mają elementów szklanych i ruchomych, są zatem bardziej odporne na wstrząsy i ewentualne uderzenia. Diody led świecą i gasną praktycznie od razu po włączeniu i wyłączeniu, zwykłe żarówki potrzebują czasami nawet kilku sekund, co zmniejsza komfort użytkowania. Produkcja lamp led nie wymaga użycia rtęci ani innych materiałów, które są niebezpieczne dla środowiska - są zatem znacznie bardziej ekologiczne. Cena takich żarówek jest znacznie wyższa, ale należy pamiętać, że starczają na dłużej, stąd można wysnuć wniosek, że w zasadzie zapłacimy podobnie. Reasumując, oświetlenie led zyskało ogromną popularność dzięki ogromnemu wachlarzowi zastosowań, ale także energooszczędności, ekologiczności i bezpieczeństwu. Uważa się, że w przyszłości ów technologia będzie miała rewolucyjny wpływ na użytkowanie źródeł światła, a lampy led ostatecznie wyprą lampy żarowe i fluorescencyjne. Nie każdy lubi takie "świecące kolorowanki" i nie każdy ma na to pieniądze, ale uważam, że warto, bo można podcharakteryzować mieszkanie na swój własny, specyficzny, unikalny sposób.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz