Nowości

Kiedy kupić klimatyzator?

Zamiast narzekać na letnie upały, które potrafią skutecznie uprzykrzyć wolny czas spędzony w domu, warto rozważyć zakup klimatyzatora. Pozwala on utrzymać w pomieszczeniu niską temperaturę, podnosząc w ten sposób komfort przebywania w nim w gorące dni. Kiedy najlepiej kupić urządzenie i jak je wybrać?

Kiedy warto kupić klimatyzator?

Z uwagi na coraz to bardziej kapryśną aurę i zmieniający się klimat o zakupie klimatyzatora warto myśleć już na początku wiosny. Chociaż wówczas zwykle nie jest na tyle gorąco, aby urządzenie było potrzebne, warto je mieć pod ręką. Coraz częściej bowiem upalne okresy przychodzą niespodziewanie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli żar lejący się z nieba szczególnie nam doskwiera i borykamy się na przykład z obrzękami nóg czy też bólami głowy spowodowanymi wysoką temperaturą.

Co więcej, zastosowanie niektórych klimatyzatorów wymaga przeprowadzenia prac budowlanych, które należy z wyprzedzeniem zaplanować. Nie warto zatem zwlekać z zakupem sprzętu na ostatnią chwilę, gdy upały skutecznie utrudniają nam komfortowy wypoczynek i dodatkowo musimy zaplanować remont, tym bardziej że wiosną możemy liczyć na atrakcyjne promocje urządzeń tego typu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby klimatyzator kosztował jak najmniej, z jego zakupem warto się wstrzymać aż do momentu, gdy lato będziemy mieć już za sobą. Wówczas obserwuje się bowiem spadek cen urządzeń tego typu. Musimy jednak mieć świadomość, że zakupiony jesienią sprzęt będzie nam prawdopodobnie potrzebny dopiero w przyszłym roku. Czy warto tyle czekać dla kilkunastu złotych oszczędności?

Jaki klimatyzator wybrać?

Na rynku klimatyzatorów, co do zasady, spotkamy się z dwoma grupami urządzeń:

  • klimatyzatorami przenośnymi – jego podstawową zaletą jest mobilność. Możemy go ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia – byleby sprzęt miał dostęp do prądu. Urządzenia tego typu wymagają jednak, aby ciepłe powietrze było odprowadzane na zewnątrz. Zwykle odbywa się to za pomocą rury, której wylot umieszczamy za oknem. Wymusza to korzystanie z uchylonego okna, co zmniejsza efektywność chłodzenia i negatywnie wpływa na estetykę wnętrza.
  • klimatyzatorami typu SPLIT – składają się z jednostki zewnętrznej (agregatu) oraz wewnętrznej i wymagają ingerencji w ściany lub okna budynku. W porównaniu ze sprzętem przenośnym są cichsze, zużywają mniej energii, a ich praca jest efektywniejsza.

Klimatyzator a klimatyzer

Obok klimatyzatorów na rynku znajdziemy również sprzęt pod nazwami klimatyzer, klimator czy też klimatyzator ewaporacyjny. Urządzenia te kuszą atrakcyjną ceną, jednak swą konstrukcją przypominają bardziej wentylatory niż sprzęt schładzający.

Mają niską wydajność, co wynika z tego, iż do zmniejszenia temperatury powierza wykorzystują wodę, kostki lodu lub zamrażane wkłady. W naprawdę gorący dzień woda szybko odparowuje, przez co urządzenia w ograniczonym stopniu schładzają pomieszczenie. Za ich atut można jednak uznać niskie zużycie energii.

Innym rozwiązaniem, które jest tanie i daje nam w lecie przyjemny chłód jest przenośny wentylator stojący. Zwykle jego wysokość jest regulowana, dzięki czemu możemy z łatwością dostosować go do swoich potrzeb. Zużywa niewiele prądu. Dla niektórych jednak problemem może być jego stosunkowo głośna praca, zwłaszcza na wysokich obrotach.

Wybierając urządzenie chłodzące, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym między innymi zużycie prądu, poziom generowanego hałasu czy też sprawność chłodzenia. Tylko wówczas dobierzemy urządzenie, które będzie spełniać nasze oczekiwania.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz