Nowości

Komory klimatyczne i systemy wibracyjne. Gdzie stosuje się te technologie?

Komory klimatyczne i systemy wibracyjne to ważny element wyposażenia wielu laboratoriów. Do czego służą? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Wytrzymałość na ekstremalne temperatury, wysoką wilgotność, korozję oraz wstrząsy to w przypadku wielu produktów i materiałów bardzo istotne cechy. Dzięki ich znajomości, producent może ustalić optymalne warunki do ich eksploatacji lub przechowywania. Do określenia tych parametrów niezbędne jest wykonanie badań z użyciem specjalistycznego sprzętu. Chodzi przede wszystkim o komory klimatyczne oraz systemy wibracyjne. Co trzeba wiedzieć o tego typu urządzeniach? W Jakich sektorach gospodarki mają one największe znaczenie?

Komory klimatyczne – działanie i znaczenie w przemyśle

Komory klimatyczne to określenie stosowane dla grupy urządzeń, których zadaniem jest symulacja określonych warunków klimatycznych. Są wśród nich zarówno urządzenia mniej lub bardziej uniwersalne, jak i te przeznaczone do wykonywania jednego, konkretnego typu badań. Najważniejsze rodzaje to komory solne (do testów korozyjnych), temperaturowe, pyłowe, deszczowe, szokowe (do sprawdzenia reakcji na gwałtowne zmiany temperatur), próżniowe, do testów słonecznych oraz pyłowe i deszczowe.

Do czego służą systemy wibracyjne? Najważniejsze informacje

Pokrewną grupę urządzeń stanowią systemy wibracyjne, które w niektórych sytuacjach są połączone z komorami klimatycznymi w jedną maszynę. Poza badaniami odporności na wstrząsy, systemy tego typu znajdują też inne zastosowanie – są używane m.in. do zagęszczania betonu lub oddzielania poszczególnych frakcji kruszyw (drobno- i gruboziarniste).

Zastosowanie komór klimatycznych i systemów wibracyjnych

Zarówno komory klimatyczne, jak i systemy wibracyjne są szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Sięgają po nie zakłady działające w takich branżach i sektorach jak:

  • przemysł motoryzacyjny;
  • przemysł stoczniowy;
  • przemysł lotniczy;
  • farmacja;
  • kosmetologia;
  • przetwórstwo spożywcze;
  • metalurgia;
  • przemysł budowlany.

Wysokiej jakości komory klimatyczne i systemy wibracyjne renomowanych producentów takich jak Angelantoni Test Technologies, TIRA GmbH czy DTC można znaleźć w ofercie dystrybutora Tprofile. Dzięki dwóm dekadom doświadczenia, firma może zagwarantować swoim kontrahentom nie tylko starannie wyselekcjonowany sprzęt, ale też doradztwo na najwyższym poziomie.

Zobacz