Nowości

Montaż i dobór inteligentnych instalacji smart domu - zasady rozmieszczenia elementów Inteligentnego Budynku

Inteligenty dom tworzą różne elementy odpowiadające za działanie poszczególnych urządzeń. Jeżeli wybierzemy nowoczesny system sterowania mieszkaniem, wykonywanie codziennych czynności będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. W tym artykule doradzimy, jak zamontować instalację smart domu, by wszystkie sprzęty dobrze się zsynchronizowały.

Czym jest smart dom i dlaczego warto w niego zainwestować?

Smart dom to specjalna instalacja, którą możemy kontrolować za pomocą tableta, smartfona lub laptopa. W praktyce wygląda to tak, że posiadając w mieszkaniu urządzenia z funkcją smart i aplikację w tablecie, możemy bez ruszania się z kanapy zamknąć okno, zasłonić roletę, zrobić kawę lub nawet wyłączyć światło lub napuścić wody do wanny. To genialna technologia, która każdego dnia umila i jednocześnie ułatwia życie tysiącom osób. Dlaczego warto w nią zainwestować?

smart dom inwestycja

Przede wszystkim dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który możemy przeznaczyć na inne czynności niż choćby odkurzanie mieszkania lub wstawianie i suszenie prania. Druga kwestia to bezpieczeństwo mieszkania i domowników. Montując kamery w okolicy obejścia domu czy przedpokoju możemy za pomocą telefonu lub tableta sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz mieszkania, w czasie, gdy my na przykład jesteśmy na wakacjach lub w pracy.

Ile kosztuje smart dom i jak go obsługiwać?

To chyba najważniejsze i zarazem najtrudniejsze pytanie, jakie zadają osoby chętne zainstalować usługę smart w swoim mieszkaniu. Od razu warto zaznaczyć, że finalna cena jest ruchoma i zależy od bardzo wielu czynników. Jakich?

  1. Ilości urządzeń w mieszkaniu, które będą posiadały funkcję smart.
  2. Zakresu funkcji, jakie owe urządzenia będą musiały pełnić.
  3. Wielkości mieszkania i odległości od poszczególnych elementów z funkcją smart.

Przykładowo jeżeli zdecydujemy się na montaż smart kamery, która będzie posiadała czujniki, to zapłacimy za taką usługę kilkaset złotych (400-900 zł).

A jak obsługiwać smart dom, by naprawdę ułatwił nam życie i wykonywanie codziennych czynności? Przede wszystkim musimy posiadać urządzenie takie jak tablet lub telefon z aplikacją smart oraz wi-fi. Działa to w ten sposób, że z dowolnego miejsca w domu możemy otworzyć okno smart lub na przykład włączyć ekspres do kawy czy podkręcić chłodzenie w lodówce.

Jak stworzyć dom z funkcją smart?

O tym, czy chcemy posiadać smart home najlepiej zdecydować przy projektowaniu mieszkania. Dzięki temu wszystkie potrzebne funkcje będą montowane stopniowo wraz z postępem prac budowlanych i przy okazji sporo zaoszczędzimy. Możemy również skorzystać z gotowych projektów domów z funkcją smart. Są to rozwiązania przydatne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z projektowaniem i budową domów lub funkcji smart home.

dom z funkcją smart

Warto również wiedzieć, że założenie smart domu zaraz przy budowie będzie o wiele mniej kosztowne, ponieważ od razu poprowadzone zostaną wszystkie potrzebne instalacje. Komunikacja między urządzeniami odbywa się za pomocą czujników rozmieszczonych w różnych częściach domu. Są to czujniki ruchu, dymu, oświetlenia, temperatury itp. Po wybraniu odpowiednich urządzeń rozprowadzamy przewody 230 V. Wszelkie czujniki i instalację niskonapięciową podłącza się przed położeniem tynku na ścianach. Pamiętajmy, by zrobić chociaż roboczy rysunek, gdzie co jest rozmieszczone, aby nie było problemów w razie ewentualnych napraw. Kolejny etap instalacji to dobór i rozmieszczenie sterowników oraz podłączenie i ustawienie urządzeń sterujących.

Więcej informacji dotyczących smart domu znajdziesz na domoweklimaty.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz