Inteligenty dom tworzą różne elementy odpowiadające za działanie poszczególnych urządzeń. Jeżeli wybierzemy nowoczesny system sterowania mieszkaniem, wykonywanie codziennych czynności będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. W tym artykule doradzimy, jak zamontować instalację smart domu, by wszystkie sprzęty dobrze się zsynchronizowały.
Czym jest smart dom i dlaczego warto w niego zainwestować?
Smart dom to specjalna instalacja, którą możemy kontrolować za pomocą tableta, smartfona lub laptopa. W praktyce wygląda to tak, że posiadając w mieszkaniu urządzenia z funkcją smart i aplikację w tablecie, możemy bez ruszania się z kanapy zamknąć okno, zasłonić roletę, zrobić kawę lub nawet wyłączyć światło lub napuścić wody do wanny. To genialna technologia, która każdego dnia umila i jednocześnie ułatwia życie tysiącom osób. Dlaczego warto w nią zainwestować?
Przede wszystkim dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który możemy przeznaczyć na inne czynności niż choćby odkurzanie mieszkania lub wstawianie i suszenie prania. Druga kwestia to bezpieczeństwo mieszkania i domowników. Montując kamery w okolicy obejścia domu czy przedpokoju możemy za pomocą telefonu lub tableta sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz mieszkania, w czasie, gdy my na przykład jesteśmy na wakacjach lub w pracy.
Ile kosztuje smart dom i jak go obsługiwać?
To chyba najważniejsze i zarazem najtrudniejsze pytanie, jakie zadają osoby chętne zainstalować usługę smart w swoim mieszkaniu. Od razu warto zaznaczyć, że finalna cena jest ruchoma i zależy od bardzo wielu czynników. Jakich?
- Ilości urządzeń w mieszkaniu, które będą posiadały funkcję smart.
- Zakresu funkcji, jakie owe urządzenia będą musiały pełnić.
- Wielkości mieszkania i odległości od poszczególnych elementów z funkcją smart.
Przykładowo jeżeli zdecydujemy się na montaż smart kamery, która będzie posiadała czujniki, to zapłacimy za taką usługę kilkaset złotych (400-900 zł).
A jak obsługiwać smart dom, by naprawdę ułatwił nam życie i wykonywanie codziennych czynności? Przede wszystkim musimy posiadać urządzenie takie jak tablet lub telefon z aplikacją smart oraz wi-fi. Działa to w ten sposób, że z dowolnego miejsca w domu możemy otworzyć okno smart lub na przykład włączyć ekspres do kawy czy podkręcić chłodzenie w lodówce.
Jak stworzyć dom z funkcją smart?
O tym, czy chcemy posiadać smart home najlepiej zdecydować przy projektowaniu mieszkania. Dzięki temu wszystkie potrzebne funkcje będą montowane stopniowo wraz z postępem prac budowlanych i przy okazji sporo zaoszczędzimy. Możemy również skorzystać z gotowych projektów domów z funkcją smart. Są to rozwiązania przydatne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z projektowaniem i budową domów lub funkcji smart home.
Warto również wiedzieć, że założenie smart domu zaraz przy budowie będzie o wiele mniej kosztowne, ponieważ od razu poprowadzone zostaną wszystkie potrzebne instalacje. Komunikacja między urządzeniami odbywa się za pomocą czujników rozmieszczonych w różnych częściach domu. Są to czujniki ruchu, dymu, oświetlenia, temperatury itp. Po wybraniu odpowiednich urządzeń rozprowadzamy przewody 230 V. Wszelkie czujniki i instalację niskonapięciową podłącza się przed położeniem tynku na ścianach. Pamiętajmy, by zrobić chociaż roboczy rysunek, gdzie co jest rozmieszczone, aby nie było problemów w razie ewentualnych napraw. Kolejny etap instalacji to dobór i rozmieszczenie sterowników oraz podłączenie i ustawienie urządzeń sterujących.
Więcej informacji dotyczących smart domu znajdziesz na domoweklimaty.pl.
Artykuł sponsorowany
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...