Nowości

Uzależnienie od alkoholu - gdzie szukać pomocy?

Od niepamiętnych czasów alkohol towarzyszył ludzkości. Jest wiele okazji do świętowania, poprawy nastroju czy zapomnienia o troskach i zmartwieniach, od narodzin do śmierci człowieka. Spadek alkoholizmu ma destrukcyjny wpływ na przyszłość społeczeństwa. Ponieważ alkoholizm jest chorobą, która wpływa na całą społeczność, może również powodować poważne problemy zdrowotne. Dowiedz się więcej o alkoholizmie i jego objawach. Dowiedz się również, jak rozpoznać uzależnienie.

Oznaki i objawy uzależnienia od alkoholu

Przynajmniej trzy z tych sześciu objawów są wskaźnikami uzależnienia od alkoholu.

  • silne pragnienie picia (zwane również "głodem alkoholowym")
  • upośledzona kontrola zachowań związanych z piciem (trudności w unikaniu picia, trudności w zatrzymaniu picia do wcześniej ustalonego poziomu, niepowodzenie w ograniczeniu lub kontroli picia)
  • fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego to te, które występują po zmniejszeniu lub zaprzestaniu spożywania alkoholu (drżenia mięśniowe i nadciśnienie, nudności, wymioty lub biegunka, bezsenność, rozszerzenie źrenic, suchość błon śluzowych lub wzmożona potliwość), lub gdy alkohol lub podobna substancja (np. W celu złagodzenia, uśmierzenia lub uniknięcia powyższych objawów stosuje się leki uspokajające i nasenne.
  • tolerancja alkoholu jest zwykle zmieniona (zazwyczaj, zwiększona). Konieczne jest spożywanie alkoholu w większych ilościach.
  • zwiększone spożycie alkoholu pomimo dowodów na jego szkodliwe działanie (picie alkoholu nawet wtedy, gdy charakter i zakres są znane lub można racjonalnie oczekiwać, że będą znane).
  • picie alkoholu mimo wyraźnych dowodów na jego szkodliwe działanie lub coraz większe zaniedbywanie innych źródeł lub zainteresowań.
  • samodzielne rzucenie picia jest trudne.
  • niektóre osoby pijące alkohol w sposób szkodliwy nie uzależnią się. O tym, kto się uzależni, zadecydują predyspozycje biologiczne osoby uzależnionej oraz środowisko. Zawsze jednak początek i progresja objawów uzależnienia poprzedzone są okresem, w którym pito nadmiernie. U kobiet i młodzieży nadużywającej alkoholu jest on zazwyczaj krótszy.

Uzależnienie od alkoholu

Jak mogę leczyć uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu powinno być traktowane jako choroba. Błędne jest przekonanie, że uzależnienie od alkoholu można leczyć samodzielnie. Uzależnienie to poważny stan, który wymaga kompleksowego leczenia.

Osoba, która jest alkoholikiem i chce podjąć leczenie, powinna najpierw odwiedzić ośrodek uzależnień od alkoholu. Może to być placówka prywatna lub państwowa. Ośrodki państwowe są bezpłatne, ale wymagają skierowania od lekarza. Leczenie może być również prowadzone przez specjalistów psychoterapii uzależnień oraz psychologów.

Leczenie uzależnień w ośrodku prywatnym

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje terapię, która obejmuje całkowitą detoksykację organizmu oraz intensywne oddziaływania psychoterapeutyczne. W przypadku osób cierpiących na długotrwałe uzależnienie od alkoholu, czy jakiejkolwiek innej substancji psychoaktywnej, detoks ma kluczowe znaczenie. Osoby, które regularnie piją alkohol lub używają narkotyków, doświadczają różnych zmian metabolicznych. Szybkie odstawienie środków odurzających może powodować bóle i zawroty głowy, drażliwość i zaburzenia snu. Może również prowadzić do ataków agresji, silnego lęku, halucynacji i innych nieprzyjemnych objawów.

Sprawdź ośrodki terapii uzależnień na https://osrodkiterapeutyczne.pl/

Aby terapia uzależnień była skuteczna, konieczne jest przerwanie tego cyklu. Dobrze przeprowadzona detoksykacja może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Jest to również ważny krok w odzyskiwaniu zdrowia z destrukcyjnego uzależnienia. Pomaga to odtruć organizm, przywrócić równowagę elektrolitową i wodną oraz uzupełnić brakujące witaminy i minerały.

Każdy, kto czuje, że z powodu uzależnienia traci kontrolę nad swoim życiem, może zdecydować się na leczenie uzależnień w ośrodku. Oferujemy leczenie dla wszystkich grup wiekowych. Na terapię przyjmujemy zarówno młodzież, jak i dorosłych. Nastolatki są szczególnie narażone na uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Ten ośrodek leczenia uzależnień skupia się na rozwiązaniu bieżących problemów i umożliwieniu powrotu do normalnego życia bez stosowania używek.

Zobacz