Nowości

Naturalne produkty, które powinny znaleźć się w diecie malucha

​Podstawą prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu każdego człowieka jest dieta. Dobrze zbilansowana, obfitująca w najważniejsze składniki odżywcze, jeszcze bardziej niż u dorosłych, jest kluczowa u dzieci. Nic więc dziwnego, że kwestia których produktów unikać, a których używać szczególnie często nurtuje wielu rodziców - wielu z nich zna podstawowe zasady, tj. ograniczenie przetworzonej żywności i zastąpienie jej naturalnymi produktami jednak warto bardziej zgłębić ten temat i zastosować zdobyte wskazówki w praktyce.

Na co zwrócić uwagę, układając jadłospis dziecka? 

Najważniejsze w temacie odżywiania malucha jest skomponowanie diety w taki sposób, aby utrwalić w nim zdrowe nawyki żywieniowe i zapobiec wystąpieniem niedoborów. Dlatego szczególnie istotne jest wypełnienie każdego posiłku jak największą ilością owoców i warzyw. Warto przy tym zwrócić uwagę na produkty sezonowe, przykładowo truskawki, pomidory, maliny - w pełni wykorzystywać je w okresie ich dojrzewania, wtedy kwestia ich wolności od przeróżnych "ulepszaczy" jest stosunkowo najbardziej niepodważalna. Tematem, który wiąże się z tą kwestią jest zwrócenie uwagi na pochodzenie wykorzystywanych składników. Przykładowo, korzystniejsze jest użycie rosnących w Polsce jabłek, niż sprowadzanych do niej bananów - działanie to również motywuje chęć ich jak największej naturalności, w tym przypadku, braku konieczności sztucznego przedłużania ich trwałości.

Liczy się również zapewnienie maluchowi odpowiedniej ilości białka w diecie - należy jednak zadbać o jego jakość, która powinna być możliwie najlepsza. Dlatego dobrym wyborem w tej kwestii będzie wykorzystywania drobiu z hodowli naturalnych, albo ryb. Istotną wskazówką jest również zamiana soli białej na sól nierafinowaną (nieoczyszczoną - obfitującą w składniki mineralne), a biały cukier rafinowany na nierafinowany cukier trzcinowy. 

Warto jednak zachować otwartość umysłu i śledzić nowinki w tym temacie dostępne na stronie https://momom.pl/. Pozwoli to rodzicom na uaktualnianie i urozmaicanie diety malucha oraz zrozumieniu, jak wpływa ona na jego rozwój.

Artykuł partnera

Zobacz