Nowości

Nadmiar wilgoci nie tylko w sezonie grzewczym? Czas wybrać osuszacz powietrza

Zbyt duży poziom wilgotności przeszkadza nam głównie w sezonie grzewczym. Jesienią i zimą nie otwieramy za często okien, by nie utracić ciepła. Jednocześnie nie zmniejsza się częstotliwość prania, gotowania czy kąpieli, a to wpływa na podwyższenie poziomu wilgotności. Poza sezonem z tym zjawiskiem zmagają się mieszkańcy niewłaściwie izolowanych budynków, nierzadko właściciele obiektów położonych na terenach podmokłych, jak i mieszkań na parterze. O utrzymanie wilgotności na właściwym poziomie trzeba konieczne zadbać!

Gorsze samopoczucie i zły stan budynku

Specjaliści uważają, że odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, nie powinien być wyższy niż 60%. To z tego względu musimy dbać o regularne wietrzenie, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Liczy się także podjęcie możliwych kroków, w celu osuszania wnętrz i pozbywania się nadmiaru wilgotności. Aby ocenić, na jakim jest ona poziomie, wystarczy zainwestować w higrometr lub stację pogody.

Na rynku znajdujemy szeroką ofertę stacji pogody, które mierzą temperaturę na zewnątrz, jak i wewnątrz, do tego wspomniany poziom wilgotności. W zależności od wybranego modelu, można również liczyć na dodatkowe funkcjonalności oraz estetyczny wygląd.

Dlaczego tak ważne jest, by nie dopuścić do zbyt wysokiego poziomu wilgoci? Bo doprowadza ona do pogorszenia i osłabienia konstrukcji budynku. Jest to szczególnie niebezpieczne dla obiektów drewnianych. Wilgoć sprawia, że pojawia się grzyb i pleśń. Tynki mogą zacząć odpadać, a farba odchodzi coraz większymi płatami, niekiedy łuszczy się. Pojawiają się brzydkie zapachy, które trudno zneutralizować, a niestety wsiąkają we wszystkie powierzchnie, przedmioty, ubrania.

Wilgoć stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, a to wiąże się z częstszymi zachorowaniami, w tym obejmującymi drogi oddechowe. Niestety łatwo doprowadzić do rozwoju przewlekłych schorzeń, chociażby astmy. Cierpią reumatycy i alergicy. To najwyższy czas, by wybrać osuszacz powietrza.

Osuszacz powietrza, ale jaki?

Do użytku domowego możemy wybrać dwa rodzaje osuszaczy powietrza. Urządzenia kondensacyjne to pochłaniacze wilgoci, które zasysają powietrze i prowadzą do jego skraplania. Osuszacze kondensacyjne są wysoce efektywne, ale ich wydajność działania spada, gdy obniża się temperatura w pomieszczeniu.

Niezależnie od temperatury i wilgotności, wydajność na tym samym poziomie są w stanie zaoferować osuszacze adsorpcyjne. Są one wyposażone w rotor pokryty specjalną substancją. Przechodząca przez tę konstrukcję wilgoć zostaje skroplona i trafia do zbiornika na wodę. Z osuszacza wydostaje się powietrze cieplejsze o 10°C, dlatego dodatkowo dochodzi do ogrzania pomieszczenia. Ogólnie, ich wydajność jest mniejsza niż w przypadku urządzeń kondensacyjnych, jednak ze względu na równomierne działanie nawet w niskiej temperaturze, dobrze radzą sobie, gdy zachodzi konieczność osuszenia na przykład piwnicy.

Typ adsorpcyjny charakteryzuje się ponadto kompaktową budową. Jest zwykle lekki, ze względu na obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Może przyjmować różne kształty i kolory, co wpływa na podnoszenie walorów estetycznych wnętrza. Tego typu produkty oferuje sklep Econovli.

Najważniejsze parametry

Wybierając osuszacz, nie można pominąć najważniejszych parametrów. Liczy się wydajność danego urządzenia, a tę określa wartość litrów na dobę. Producenci podają wydajność dla danych urządzeń, uwzględniając najlepsze dla nich warunki pracy. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych będzie to wartość odpowiednia dla temperatury wynoszącej 30°C oraz wilgotności na poziomie 80%. Dla osuszaczy adsorpcyjnych wydajność jest stała i wynosi od 1°C do 30°C.

Wydajność urządzenia mierzona jest także za pomocą ilości wymian powietrza w pomieszczeniu, w przeliczeniu na godzinę. Przy większym przepływie powietrza, można liczyć na większą wydajność. Do tego należy uwzględnić pojemność zbiornika na wodę. Dostępne są różne wielkości, ale wyposażenie w wyłącznik przepełnieniowy, gwarantuje wyłączenie urządzenia w momencie zapełnienia zbiornika.

I wreszcie nie bez znaczenia pozostaje zużycie prądu, tym bardziej że urządzenie będzie użytkowane przez długi czas. Mniejsze zużycie energii oferują urządzenia z wbudowanym higrostatem. Specyfika osuszaczy adsorpcyjnych wiąże się z kolei z nawet dwukrotnie wyższym poborem energii.

Uwaga skierowana na wymienione parametry, sposób działania oraz zalety dostępnych typów osuszaczy, pozwala wybrać urządzenie, które będzie skuteczne podczas codziennego użytkowania.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz