Nowości

Jak dobrać soczewki kontaktowe na krótkowzroczność?

Soczewki kontaktowe na krótkowzroczność to soczewki sferyczne o mocach ujemnych. Są one wyrobem medycznym, dlatego powinny być zawsze dobierane w renomowanym salonie okulistycznym. Tylko na podstawie dokładnego badania wzroku specjalista jest w stanie określić stopień natężenia wady, dobrać odpowiednią moc soczewek, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich noszenia.

Jakie soczewki na krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to wada wzroku, która jest wynikiem nieodpowiedniego kształtu gałki ocznej. U krótkowidzów jest ona za długa, przez co promienie świetlne dostające się do wnętrza oka, ogniskują się przed siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka). To okulista powinien określić, że powodem gorszego widzenia jest krótkowzroczność. Jakie soczewki kontaktowe wybrać, to najczęstsze pytanie, które pojawia się u osób, które są zdecydowane na taką metodę korekcji. Do leczenia miopii stosuje się szkła kontaktowe sferyczne o mocach ujemnych, czyli tzw. minusy.

Dobieranie soczewek kontaktowych - jak to się odbywa?

Wywiad lekarski

Kompleksowe badanie wzroku, rozszerzone o dobór soczewek, składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wywiad z pacjentem. Tematy o które najczęściej pyta lekarz, to np.: wykonywany zawód, dolegliwości związane ze wzrokiem, choroby obecne i przebyte, stosowane leki czy ewentualne wcześniejsze metody korekcji wady wzroku.

Badanie wzroku

Po wywiadzie lekarskim, specjalista przechodzi do badań wstępnych, podczas których określa, np.: jakość widzenia z bliska i z daleka, a także ciśnienie wewnątrzgałkowe, specjalnie do tego przeznaczonym sprzętem, czyli tonometrem. W trakcie wizyty pacjent przechodzi również komputerowe badanie wzroku, niezbędne do odpowiedniego doboru soczewek, gdyż dzięki niemu można określić promień krzywizny rogówki, a także dokonać dokładnego pomiaru refrakcji oka. Do precyzyjnej diagnozy lekarskiej dotyczącej stanu zdrowia oczu i ewentualnych przeciwwskazań do noszenia soczewek niezbędna jest również analiza w lampie szczelinowej. Badanie określa, między innymi: jakość filmu łzowego, a także stan zdrowia rogówki, spojówki, powiek, tęczówki, soczewek ocznych.

Dopasowanie soczewek próbnych

W przypadku, gdy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek, okulista ocenia parametry i typ soczewek próbnych, a następnie aplikuje je na oczach pacjenta. Po upływie określonego czasu adaptacji, specjalista ocenia, między innymi: jakość widzenia, komfort użytkowania czy dopasowanie i centrację soczewki.

Rodzaje soczewek kontaktowych na krótkowzroczność?

O ile parametry soczewek dobiera okulista, o tyle decyzja o trybie ich noszenia zależy od indywidualnych upodobań pacjenta. Szkła kontaktowe można nosić w trybie miesięcznym, co oznacza, że jedną parę soczewek nosi się przez 30 dni oraz wymagają one codziennej pielęgnacji i czyszczenia. Soczewki jednodniowe to produkt jednorazowego użytku, bardziej higieniczny, który codziennie wymienia się na nowy.

Zobacz