Nowości

Kontuzja – jak wpływa na późniejszą motorykę stawów?

Kontuzje stawów zdarzają się z różnych powodów. Dotyczą sportowców, ale i innych osób. Do kontuzji może dojść nawet w sytuacji, która z początku nie wskazywała na niebezpieczeństwo. Najczęstsze kontuzje stawów powstają w wyniku skręceń, zwichnięć, złamań kości, ale też w związku z uszkodzeniami mięśni, takimi jak naciągnięcia czy naderwania. Czasem tego typu urazy wymagają interwencji chirurgicznej. Co jednak zrobić dalej po pierwszym leczeniu?

Pierwsze i dalsze kroki po urazie

Pacjent bezwzględnie powinien słuchać wskazówek lekarza podczas rekonwalescencji. Może to mieć wpływ na dalsze losy pacjenta. Warto pomyśleć też o rehabilitacji, którą należy zacząć we wskazanym przez lekarza terminie. Najlepiej podjąć ją pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ trzeba wykonywać tylko określone ćwiczenia, w konkretnej ilości i natężeniu. Lekarz może też zalecić konkretne zabiegi mające na celu poprawę kondycji nie tylko danego stawu, ale i całej kończyny, Czasem są to masaże, innym razem np. zajęcia na basenie czy naświetlania specjalnymi lampami. Często sprawdza się też ampułka Easy Go, która - dzięki swojemu składowi - wpływa pozytywnie na staw i jego okolice.

Każda kontuzja wymaga natychmiastowej kontroli u lekarza?

Z tym bywa różnie. Drobne naciągnięcie mięśnia w pobliżu stawu to wskazanie do odpoczynku i nienadwerężania kończyny przez pewien czas - także już po ustąpieniu bólu. Z kolei złamanie czy zwichnięcie to już poważny powód do pozostania pod opieką lekarską przez konkretny czas. Lekarz decyduje, czy potrzebny jest określony sposób nastawienia kończyny (operacyjny lub nieoperacyjny) oraz pozostawienie ręki lub nogi w okolicach konkretnego stawu w unieruchomieniu przez odpowiednią liczbę tygodni. Czasem potrzebny jest gips, innym razem np. orteza albo unieruchomienie elastycznym bandażem.

Dopiero po zdjęciu unieruchomienia lekarz decyduje o dalszym postępowaniu celem przywrócenia stawu do dawnej kondycji. Istotne jest, aby nie zacząć rehabilitacji za wcześnie, bo to może przynieść niepożądane skutki. Zdarza się też, że pewne postępowania należy podjąć od razu po zdjęciu gipsu lub kiedy jeszcze staw jest unieruchomiony. Np. jest to odpowiednia dieta dostarczająca niezbędnych składników odżywczych oraz zastosowanie wskazanego suplementu. Czasem jest to zastosowanie także kwasu hialuronowego - np. w postaci wspomnianej już ampułki. Wchodzi on w skład tkanki chrzestnej wchodzącej w skład stawów i pomaga w jej regeneracji.

Co jeszcze można zrobić dla swoich stawów - po kontuzji i nie tylko?

Dopiero, gdy ktoś zaczyna mieć problem ze stawami, zaczyna doceniać ich rolę dla organizmu. Warto jednak pomyśleć o nich zawczasu. O czym warto pamiętać, aby zachować prawidłową ruchomość stawów bez bólu lub powrócić do niej jak najszybciej? Najważniejsze wskazania to:

  • właściwa dieta dostarczająca białka, witamin i kwasów tłuszczowych - szczególnie omega-3 oraz 6
  • codziennie trochę ruchu dostosowanego do wieku, formy konkretnej osoby i ogólnego stanu zdrowia. Np. spacer jest dobry dla każdego.
  • utrzymanie odpowiedniej masy ciała - nawet najmniejsza nadwaga szkodzi stawom.

Zobacz