Nowości

Niedobory witamin z grupy B – przyczyny i profilaktyka

Witaminy z grupy B to związki, które powinny być dostarczone z codzienną dietą. Poza możliwością syntetyzowania niewielkich ilości wybranych witamin z grupy B, nasz organizm nie ma możliwości pozyskania tych witamin z innych źródeł niż dieta. A w diecie nie brakuje źródeł witamin B – pomimo to niedobory witamin z grupy B nie należą do rzadkości. Nie brakuje zatem wskazań do suplementowania witamin B, które dostępne są pod postacią preparatu B complex. Czy także Ciebie dotyczy problem niedoboru witamin z grupy B? A jeśli tak – czy wiesz, jak wybrać najlepszą witaminę B complex?

Przyczyny i objawy niedoborów witamin z grupy B

Witaminy z grupy B to kilka związków o podobnej roli w organizmie. Witaminy te występują w diecie w wielu posiłkach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego; wyjątkiem jest witamina B12 występująca wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Z racji wspólnych źródeł witamin z grupy B oraz działania czynników ograniczających ich wchłanianie z przewodu pokarmowego, bardzo często dochodzi do złożonych niedoborów witamin B, obejmujących kilka związków. I dlatego najskuteczniejsze jest stosowanie witaminy B complex, a nie suplementów monoskładnikowych.

 

Najczęstsze przyczyny niedoborów witamin z grupy B to:

- niewłaściwie zbilansowana dieta, uboga w zielone liście warzyw, pełnoziarniste produkty zbożowe, mięsa i ryby czy strączki; dieta wegetariańska i wegańska wiąże się z wysokim ryzykiem niedoboru witaminy B12

- zaburzenia wchłaniania w przebiegu chorób jelit (celiakia, zapalenie jelita cienkiego, choroba wrzodowa)

- stosowanie niektórych leków (doustnej antykoncepcji hormonalnej, antybiotyków, kortykosteroidów)

- przewlekłe biegunki

- nadużywanie alkoholu

 

Objawy niedoboru witamin z grupy B wynikają z zaburzenia pracy tych układów, do funkcjonowania których witaminy te są niezbędne. Mowa zwłaszcza o układzie nerwowym, układzie krążenia oraz układzie odpornościowym. Niedobory witaminy B12 i B9 mogą prowadzić do rozwoju groźnej anemii megaloblastycznej, która przebiega nieco odmiennie niż powszechnie występująca anemia z niedoboru żelaza. Poza typowymi objawami anemii, takimi jak osłabienie, bóle i zawroty głowy czy bladość, w przebiegu anemii megaloblastycznej pojawiają się objawy neurologiczne:

- kłopoty z pamięcią i koncentracją

- zaburzenia mowy

- zaburzenia czucia

- mrowienie i drętwienie kończyn

- niezborność ruchowa

- drażliwość

- splątanie

- stany depresyjne

- urojenia i stany psychotyczne

 

Zbyt niski poziom witamin z grupy B sprzyja rozwojowi miażdżycy i jej powikłań. Niedobór witamin z grupy B sprzyja zwiększeniu poziomu homocysteiny, co prowadzi do rozwoju blaszki miażdżycowej. Ponadto niedobory witamin z grupy B odbijają się negatywnie na kondycji skóry, włosów i paznokci, pojawiają się zajady w kącikach ust, trądzik, stany zapalne skóry, włosy wypadają a paznokcie stają się łamliwe.

 

Witamina B complex – suplementuj, zanim pojawią się niedobory

Wiele osób sięga po suplementy diety z witaminą B complex dopiero wtedy, gdy zauważą objawy niedoboru tych witamin. A przecież dużo rozsądniej jest zapobiegać tym niedoborom. Za profilaktyczną suplementacją witamin z grupy B przemawia fakt, że niski poziom tych witamin stwierdzany jest u coraz większej liczby osób, a suplementacja witaminą B complex jest naprawdę bezpieczna. Witaminy z grupy B są bowiem rozpuszczalne w wodzie, a zatem ich nadmiar jest usuwany wraz z moczem.

 

Najlepszy suplement z witaminą B powinien spełniać następujące kryteria:

- zawiera wszystkie najważniejsze witaminy z grupy B

- wyróżnia się wysoką przyswajalnością, którą zwiększyć można przez dodatek choliny, inozytolu i piperyny

- skład bazuje na naturalnych składnikach i nie zawiera syntetycznych barwników, aromatów, konserwantów

- dostarcza wysokich dawek witamin

 

Takimi cechami wyróżnia się suplement diety marki Cheers. Witamina B complex tej marki to suplement diety marki premium, który dostępny jest w formie łatwej do zażycia i szybko trawionej kapsułki. Jest to suplement diety zawierający 8 witamin z grupy B, odpowiedni dla wegetarian i wegan oraz osób uczulonych na gluten i laktozę. Dzięki regularnej suplementacji witaminy B complex marki Cheers możesz zapobiec niedoborom witamin z grupy B i zadbać o zdrowie i nienaganny wygląd.

 

 

Autor: Joanna Łysak / CHEERS

 

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz