Nowości

Na czym polega przepuklina brzuszna?

Przepuklina brzuszna to stan, gdy narządy lub ich część, znajdujące się w obrębie jamy brzusznej, przemieszczają się. Przyczyną powstawania przepuklin jest wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego na skutek intensywnej aktywności fizycznej, a nawet silnego kaszlu.

Zdarza się, że przepuklina brzuszna tworzy się w bliźnie pooperacyjnej, co może być rezultatem infekcji czy słabego zszycia szwu przez lekarza. Niezależnie od przyczyny wymaga leczenia i rehabilitacji.

Przepuklina brzuszna - kiedy istnieje ryzyko wystąpienia?

Przepuklina, najczęściej tworzy się w okolicach pępka, pachwin, a także na bliznach pooperacyjnych. Stan określany mianem przepukliny brzusznej występuje wówczas, gdy narządy w obrębie jamy brzusznej przemieszczają się w wyniku wysokiego ciśnienia wewnątrzbrzusznego, jakie wytwarza się np.: podczas intensywnych aktywności fizycznych (jak podnoszenia ciężarów), zatwardzenia czy uporczywego, silnego kaszlu. Ciśnienie wewnątrzbrzuszne zwiększa napór jelit na ścianę brzucha oraz miejsca o osłabionej odporności.

Przepuklina brzuszna - jak leczyć?

Przepuklinę brzuszną leczy się operacyjnie, jednak nie u każdego pacjenta da się przeprowadzić zabieg chirurgiczny (np. przez niewydolność krążenia). Osoby chore stosują wówczas specjalny pas przepuklinowy, który zabezpiecza przed nadmiernym rozwijaniem się przepukliny. W pozostałej grupie pacjentów przeprowadza się zabieg laparoskopii. Za pomocą cienkiej igły, do wnętrza jamy brzusznej wprowadza się laparoskop, a następnie usuwa się przepuklinę. Ubytki w powłoce brzucha wypełnia się specjalną siatką syntetyczną.

Przepuklina a blizny pooperacyjne

Przepuklina brzuszna może tworzyć się również na bliznach pooperacyjnych (przepuklina brzuszna pooperacyjna). Stan jest najczęściej spowodowany osłabieniem operowanych mięśni, np. w wyniku błędu chirurga bądź infekcji np. zropienia szwu.

Objawy przepukliny brzusznej

Charakterystycznym objawem występowania przepukliny brzusznej jest pojawienie się napiętego i twardego guza, zwykle w okolicy pachwin, nadbrzusza, pępka bądź blizny po operacji. Uwypuklenie na skórze najczęściej lekko powiększa się podczas wysiłku fizycznego czy silnego kaszlu. Przepuklina brzuszna może również powodować dolegliwości bólowe, przypominające trochę chorobę wrzodową, a więc ból brzucha, nudności i wymioty i wzdęcia.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz