Nowości

Czy okulary zerówki są szkodliwe dla oczu i kiedy warto w nie zainwestować?

Pracujesz każdego dnia przez wiele godzin przy komputerze, a po powrocie do domu siadasz przed ekranem telewizora? Zapewne więc uczucie zmęczonych, zaczerwienionych i obolałych oczu nie jest Ci obce. Zastanawiasz się wobec tego, jak sobie pomóc, i czy soczewki okularowe będą dobrym rozwiązaniem? Przeczytaj zatem koniecznie poniższy artykuł.

Zerówki nie wpływają na wzrok

Noszenie okularów zerówek w jakimkolwiek stopniu nie jest w stanie zaszkodzić naszemu wzrokowi. Jak się bowiem okazuje, nie posiadają one korygujących soczewek, a co za tym idzie są całkowicie neutralne dla oczu. Zakładając je, nasze pole widzenia tak naprawdę w żaden sposób się nie zmienia. Opowieści o rzekomej szkodliwości popularnych zerówek można więc włożyć między mity.

Zobacz też stronęhttps://avm4you.pl/okulary-do-komputera-zerowki-antyrefleksyjne/b_yose

Czy jest sens nosić takie okulary?

Pojawia się więc pytanie, po co w takim je nosić, skoro ani trochę nie uchronią nas przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez ekran komputera? Przede wszystkim motywacją może być chęć wyróżnienia się w towarzystwie. Noszenie okularów stało się obecnie trendy – ma to wskazywać na naszą powagę oraz inteligencję.

Czy otrzymasz dofinansowanie z pracy na soczewki?

Chciałeś zakupić soczewki zerówki, jednak liczyłeś na dofinansowanie od pracodawcy? Niestety prawda jest taka, że nie ma on obowiązku dopłacać do takiego zakupu. Będzie to zależne jedynie od jego dobrej woli, przy czym Twoje szanse zapewne wzrosną, jeżeli potrafisz udowodnić stwierdzoną wadę wzroku.

Postaw na zerówki z antyrefleksem

Ciekawą alternatywą dla zwykłych zerówek mogą być soczewki okularowe pokryte dodatkową powłoką antyrefleksową. Decydując się na ich nabycie zyskujemy nie tylko na własnym stylu, lecz także chronimy oczy. Ta specjalna powłoka niweluje bowiem zjawisko odbijania światła, dzięki czemu oczy mniej się męczą, a Ty jesteś w mniejszym stopniu narażony na ryzyko nabytych wad wzroku. Okulary tego typu to zazwyczaj wydatek nie wyższy niż kilkadziesiąt złotych – bez problemu dostaniemy je u każdego dobrego optyka.

Dbaj o oczy w codziennym życiu

Nie wystarczą jednak nawet najlepsze okulary ochronne, jeżeli nie będziesz przestrzegać w codziennej pracy podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej oczu. 

1. Pamiętaj o przerwach - co kilkanaście minut odwróć na chwilę wzrok od monitora komputerowego lub zamknij oczy; 
2. Stosuj technikę palmingu - zakrywania oczu za pomocą dłoni; 
3. Spoglądaj w daleko położone przedmioty za oknem – zadbasz o prawidłową akomodację oczu;
4. Wypatruj elementów zieleni – kolor ten działa kojąco na narząd wzroku;
5. Praktykuj jogę oczu – naprzemienne ćwiczenia relaksacyjne oraz ruchy gałek ocznych w różne kierunki;
6. Stosuj okłady ze świetlika – roślina ta doskonale koi oczy po długim wysiłku, łagodzi podrażnienia oraz niweluje zaczerwienienie;
7. Pamiętaj o częstym mruganiu – jeśli masz skłonność do zapominania, przypnij sobie do monitora kartę z przypomnieniem. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu zespołu suchego oka;
8. Spędzaj czas na świeżym powietrzu – nic tak dobrze nie wpływa na oczy jak kontakt z naturą, z dala od urządzeń technologicznych;
9. Jedz produkty z witaminą A – najwięcej mają jej takie warzywa jak kapusta, szpinak, jarmuż oraz marchew;
10. Regularnie badaj wzrok – w porę wykryjesz ewentualne poważne schorzenia, co pomoże Ci uratować wzrok zanim będzie już za późno.

Okulary zerówki to zatem warta uwagi propozycja, jednak aby chronić wzrok należy koniecznie zaopatrzyć się w soczewki z powłoką antyrefleksową. W przeciwnym razie zyskasz jedynie walory estetyczne, bez większego wpływu na zdrowie oczu. Pamiętaj również o prostych zasadach dbania o wzrok na co dzień.

Zobacz