Nowości

Hale produkcyjne - jak je zaprojektować?

​Hale produkcyjne stalowe na etapie projektowania wymagają dokładnego przeanalizowania potrzeb klienta - dzięki temu firmy odpowiadające za realizację mogą zaproponować najefektywniejsze rozwiązania. Wszystko powinno być zarówno dopasowane do przeznaczenia hali, jak i urządzeń oraz maszyn, które będą wykorzystywane wewnątrz budynku. Właśnie dlatego lepiej unikać kupowania gotowych konceptów i dopłacić za indywidualny projekt.

Hale stalowe, w tym te produkcyjne, to bardzo dobry wybór dla firm, którym zależy na jak najszybszej realizacji i jednocześnie na obniżeniu kosztów budowy. Co ważne, tego typu konstrukcje są bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz dające szerokie możliwości aranżacji przestrzeni w środku.

Hale produkcyjne - analiza projektu

Pierwszy etap projektowania zawsze opiera się na dokładnej analizie potrzeb i oczekiwań klienta. Chodzi o to, żeby ustalić m.in., jakie mają być gabaryty oraz kształt hali produkcyjnej, a także jakie dokładnie procesy będą się odbywały w jej wnętrzu. Dzięki temu można zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni. Istotna jest również lokalizacja działki, na której stanie budynek – jej kształt i dostęp do dróg krajowych.

Inżynier lub zespół inżynierów, który zajmuje się tworzeniem projektu, powinien także uwzględnić ewentualne możliwości rozbudowy hali. Czasami, w związku ze zmianą profilu firmy albo rozszerzeniem jej działalności dodanie w budynku przestrzeni na postawienie kolejnych linii produkcyjnych jest niezbędne, dlatego lepiej zaplanować to już na tym etapie.

Gdzie zamówić indywidualny projekt hali produkcyjnej? Sprawdź ofertę: https://commercecon.pl

Na co zwrócić uwagę?

Hale magazynowe i produkcyjne często uzupełnia się o elementy generujące obciążenie na konstrukcję nośną. Takimi elementami są m.in. suwnice pomostowe, żurawie warsztatowe oraz wyciągarki. Istotne, aby umieścić je od razu w projekcie, żeby później nie pojawił się problem z montażem tego typu urządzeń. Dodatkowo należy obliczyć obciążenie działające na posadzkę i tak zwane obciążenie ogniowe zależne od rodzaju składowanych materiałów wykorzystywanych do produkcji.

Profesjonalni projektanci zawsze zapytają inwestorów o technologię produkcji, a także liczbę i płeć osób, które zgodnie z planem mają pracować wewnątrz obiektu. Ta ostatnia kwestia wpływa bowiem na sposób planowania zaplecza socjalno-sanitarnego. Obiekty przemysłowe muszą mieć również rozbudowane systemy ochrony przeciwpożarowej, tłumienia hałasu i dostęp do dróg ewakuacyjnych. Hale produkcyjne powinny mieć właściwy system wentylacji, który podobnie jak wszystkie niezbędne instalacje należy uwzględnić w projekcie.

Hale produkcyjne - kompleksowa oferta

Firmy kompleksowo zajmujące się tworzeniem hal stalowych z przeznaczeniem na prowadzenie produkcji wewnątrz budynku, poza projektowaniem świadczą również usługi związane z produkcją, dostawą i montażem wszystkich elementów konstrukcyjnych – samej konstrukcji stalowej, dachu wraz z pokryciem, obudowy ścian, orynnowania, stolarki okiennej i drzwiowej, wszystkich zamówionych akcesoriów oraz części termomodernizacyjnych budynku. Czy warto skorzystać z ich usług? Tak, ponieważ dzięki temu można podpisać umowę tylko z jednym podwykonawcą i zmniejszyć koszty realizacji.

Artykuł partnera

Zobacz