Nowości

Obróbka CNC - co warto o niej wiedzieć?

Stale rozwijająca się technologia bardzo pozytywnie wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia codziennego i otworzyła przed nami ogromne możliwości. Doskonale widać to w szeroko pojętym przemyśle, który na przestrzeni ostatnich dekad zmienił się nie do poznania. Nowe technologie sprawiły, że procesy które jeszcze niedawno wymagały ogromnych nakładów pracy dziś są wykonywane szybko i automatycznie. Wcale nie odbija się to na jakości produktów. Przeciwnie, wiele prac można dzięki temu wykonywać znacznie dokładniej. Oznacza to, że maszyny potrafią pracować o wiele lepiej niż ludzie.

Obróbka skrawaniem

Skrót CNC oznacza "Computerized Numerical Control". Można to przetłumaczyć na wiele sposobów – najprostszym terminem będzie po prostu komputerowe sterowanie numeryczne. Całość składa się ze specjalnego systemu, który umożliwia numeryczne kontrolowanie pracy wielu maszyn służących do obróbki poszczególnych materiałów. Dzięki zastosowaniu CNC obrabianie wielu materiałów i wycinanie z nich konkretnych kształtów stało się o wiele łatwiejsze i szybsze.

Istnieje wiele maszyn, w których można wykorzystywać technologię CNC. Są to wszelkiego rodzaju frezarki, wycinarki, grawerki, tokarki i wiele innych. Cały proces obróbki materiałów składa się tu z kilku etapów. CAD to projektowanie obiektu, jaki ma być uzyskany w wyniku takiej pracy. CAM to komputerowe wspomaganie procesu wytwarzania. Dopiero na końcu następuje etap CNC, który jest w gruncie rzeczy zwieńczeniem poprzednich elementów i realizacją ich założeń.

obróbka cnc

foto: pragmaplus.pl

Programowanie CNC i obróbka skrawaniem

Technologia CNC jest bardzo uniwersalna. Powszechnie korzysta się z niej w wielu różnych dziedzinach, gdzie znacznie wspomaga procesy produkcyjne. Ponadto samo oprogramowanie służące do obsługi takich systemów stale się rozwija. Projektowanie elementów, które mają być wykonane określoną maszyną w dobrym programie jest niemalże nieograniczone. Oznacza to, że bez problemu można produkować nie tylko szablonowe elementy, ale również bardzo niestandardowe i posiadające zawiłe kształty.

Za pomocą takiego oprogramowania operator maszyny ma cały czas dokładną kontrolę nad procesem produkcji. W dowolnym momencie może przerwać pracę i nanosić różnego rodzaju poprawki do realizowanego projektu. Dzięki stosowaniu technologii CNC znacznie polepszyła się jakość wielu produktów, a ich cena spadła. Spowodowane jest to tym, że system komputerowy pracuje z o wiele większą precyzją, niż nawet najbardziej doświadczony człowiek. Zmniejszyły się również koszta produkcji oraz czas potrzebny na wytworzenie konkretnych elementów. Klienci szukający niestandardowych produktów wykonywanych na zamówienie również nie mają już problemów z kupieniem tego, co jest im potrzebne.

Technologia jest ponadto bardzo uniwersalna. Można ją zainstalować w wielu rodzajach obrabiarek, dzięki czemu może pracować z niemalże każdym materiałem.

Frezowanie CNC

Sam proces frezowania CNC jest w ogólnej definicji dość prosty. Chodzi w nim jedynie o to, aby z arkuszu materiału usunąć odpowiednią jego ilość, aż do uzyskania określonego kształtu. Do pracy tej wykorzystywane są frezarki. Istnieje kilka rodzajów takich maszyn oraz kilka typów samego procesu frezowania. Najlepsze rozwiązania wybiera się zwykle na podstawie tego, jaki materiał ma zostać poddany obróbce. Poszczególne technologie mogą sprawdzać się zupełnie inaczej w przypadku konkretnych materiałów. Wybór złego rozwiązania może kiepsko wpłynąć na jakość i wynik pracy, przez co tak duże zróżnicowanie tej technologii jest w pełni uzasadnione.

Zobacz