Sezon na promocje z okazji Black Friday rozpoczęty. W tygodniu poprzedzającym Black Friday można skorzystać z mniej lub bardziej atrakcyjnych ofert. Jak kupować, by nie wydać za dużo Przygotowano sześć porad zakupowych.
Możesz przygotować się do Black Friday i tygodnia poprzedzającego Black Friday. Oto sześć kroków, które warto podjąć przed zakupami:
- Zrób listę z produktami, których potrzebujesz.
- Zdecyduj, jaki jest Twój maksymalny budżet na wydatki/kwota na artykuł.
- Możesz sprawdzić ceny na kilka tygodni przed Czarnym Piątkiem.
- Porównaj ceny w różnych sklepach internetowych.
- Zobacz recenzje.
Nie ma pośpiechu.
Zanim zaczniesz przeglądać oferty sklepów internetowych, zrób listę. Możesz zrobić listę produktów, które Cię interesują, co pomoże Ci zawęzić obszar poszukiwań i zapobiegnie przeładowaniu koszyka zbyt dużą ilością produktów.
Dlaczego Black Friday?
Czarny Piątek to polskie święto wyprzedaży, które wywodzi się zza oceanu. Zwyczaj ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego początki sięgają co najmniej lat 80. ubiegłego wieku. Black Friday to piątek następujący po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Jest to doskonała okazja do zakupu świątecznych prezentów w atrakcyjnych cenach.
Ograniczenie kwoty, jaką wydasz na dany produkt lub zakup to sprawdzony sposób na kontrolowanie swoich zakupowych nawyków. Warto też przed zakupem sprawdzić ceny artykułów, które mamy na liście zakupów. Będziesz mógł nie tylko sprawdzić, czy promocja jest dobrym interesem, ale także czy jest to niewielka obniżka (lub jej brak) w stosunku do ceny regularnej.
Dobrze jest nie kupować produktu bez zapoznania się z ofertami w innych sklepach przed dokonaniem zakupu. Może się okazać, że cena nie jest tak atrakcyjna, jak sądziliśmy, albo że gdzie indziej jest taniej.
Jeśli kupujesz w Internecie, warto przeczytać opinie o sprzedawcy lub sklepie. Allegro i Amazon. Informacje o produkcie można również znaleźć w Internecie za pośrednictwem forów, specjalnych grup w mediach społecznościowych lub porównywarek internetowych.
"Sprzedawcy uwielbiają wywierać na nas presję. Super oferta, która kończy się w ciągu kilku minut, może mieć na nas dramatyczny wpływ. Warto zachować czujność do samego końca. Nie możemy pozwolić sobie na szaleństwo! Warto oprzeć się wszelkim super rabatom, które mogą się skończyć w każdej chwili. To znana sztuczka socjotechniczna".
Fałszywe sklepy i fałszywe promocje
Cyberprzestępcy chętnie korzystają z okazji, aby uzyskać dostęp do danych osobowych konsumentów, ich haseł i loginów. Cyberprzestępcy mają "idealny" czas, aby wykorzystać Black Week. Istnieją również standardowe formy oszustw. Pisał o nich Wojciech Boczon w artykule "Ich bezczelność, twoja kasa". "Ich bezczelność, to twoja kasa". Oszuści uzbrajają się na 2019 rok, w sieci jest wiele innych form do phishingu na pieniądze i dane.
Fałszywe promocje i fikcyjne sklepy internetowe to dwa przykłady. Te fałszywe domeny są wykorzystywane przez cyberprzestępców do podszywania się pod potencjalne ofiary oszustwa. Pomagają one przekonać je do podania danych lub dokonania płatności online na konto fikcyjnego sklepu. Black Week to dobry moment, aby zachować ostrożność.
Zobacz sprawdzone zakupowe promocje na https://zakupowepromocje.pl/
Black Friday oferuje również prawa konsumenta
Zamówienia internetowe podlegają takiej samej polityce zwrotów, jak te złożone na produkty niepromocyjne. Klient może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni kalendarzowych od otrzymania produktów, bez podania przyczyny. UOKiK podkreśla, że sklep ma 14 dni na zwrot pieniędzy po otrzymaniu informacji o zwrocie.
Zasady zwrotu dotyczą zakupów online ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nie dotyczy ona jednak wszystkich produktów. Artykuły z krótkim terminem przydatności do spożycia, bilety na koncerty czy imprezy sportowe, a także towary wykonane na zamówienie klienta (np. grawerowany pierścionek) oraz usługi związane z zakwaterowaniem i wypoczynkiem.
Zakupy "na kreskę".
Zakupy z odroczonym terminem płatności to jeden z najpopularniejszych sposobów płacenia. Ten nowy sposób regulowania zobowiązań zyskał na popularności w ostatnich miesiącach. Ważne jest, aby zwracać uwagę na ilość produktów, które kupujemy na wyprzedaży. Jest to po prostu kredyt, który trzeba będzie spłacić po wyznaczonym terminie.
Jedna koszulka równa się 2,7 mln litrów wody
Nie sposób pominąć najważniejszego aspektu zakupów. Najważniejszą kwestią jest pytanie "Czy naprawdę potrzebujemy tego produktu?". To sposób nie tylko na zaoszczędzenie setek, a nawet tysięcy złotych, ale także na bycie bardziej przyjaznym dla środowiska. Według World Wildlife Fund do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki potrzeba 2700 litrów. Wynika to z ilości wody, jaką zużywa jedna osoba w ciągu 2,5 roku (zakładając, że wypija 3 litry wody dziennie).
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...