Nowości

Najlepsze instalacje LPG. Czyli jakie?

​Instalacje LPG występują obecnie w aż pięciu generacjach, które różnią się od siebie konstrukcją i zastosowanymi rozwiązaniami. Oprócz tego poszczególne warianty dedykowane są do różnych jednostek napędowych w zależności od rodzaju wtrysku i innych parametrów silnika. Przy wyborze LPG dobrze zweryfikować i porównać poszczególne odmiany, a także sprawdzić ich kompatybilność z wybranymi jednostkami napędowymi. Ostateczną pomocą może stać się sprawdzony ranking instalacji LPG, wskazujący na te rozwiązania, które cieszą się największym zaufaniem kierowców wybierających gaz!

Ranking instalacji LPG. Jaki wariant wybrać?

Każdy samochód jest inny, dlatego wbrew pozorom nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie, która instalacja LPG będzie najlepsza. Niektóre silniki w ogóle nie współpracują dobrze z instalacjami gazowymi, choć jest to niewielki promil wszystkich modeli. Wybór systemu zależy więc od parametrów pojazdu. Auta na gaz z bezpośrednim wtryskiem mają zainstalowane dedykowane takim układom rozwiązania, które sprawiają, że podczas uruchomionego zasilania gazowego wtryskiwacze benzyny wciąż będą podawały to paliwo obok lub zamiast gazu w określonym nasileniu. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak układy sekwencyjne występujące w IV i V generacji.

Przymierzając się do zainwestowania w LPG, kluczową czynnością będzie znalezienie odpowiedniego serwisu Auto Gaz i fachowców, potrafiących wskazać najlepsze możliwości. Nigdy nie należy decydować się na zainstalowanie jakiegokolwiek modułu. Czasem jednak warto też rekomendowane wybory sprawdzić, a to można z powodzeniem uczynić poprzez wygodną porównywarkę internetową. Przejrzysty ranking instalacji LPG - dostępny na stronie: https://gazeo.pl/instalacje/ranking-instalacji.html - pomoże w podjęciu finalnej decyzji zakupowej!

Instalacja gazowa w samochodzie - starsze i nowsze generacje

Obecnie wyróżniamy pięć różnych generacji instalacji gazowych, z których najrzadziej spotykana jest I i III. Najbardziej dominujące na rynku są jednostki IV generacje, czyli systemy sekwencyjne o stosunkowo dużej uniwersalności. Konstrukcyjnie wyróżniają się dostosowaniem liczby wtryskiwaczy do liczby cylindrów jednostki napędowej. O ile wcześniejsze generacje mogły skutkować obniżeniem żywotności poszczególnych elementów silnika, o tyle systemy sekwencyjne są bardzo bezpieczne dla silnika. Charakterystyczna cecha generacji III - cofanie się płomienia - została całkowicie wyeliminowana.

Na entuzjastów nowoczesnych technik mechaniki pojazdowej czekają też instalacje LPG generacji V. Układ montowany jest w kolektorze dolotowym. Duże zalety widoczne są na płaszczyźnie poziomu spalania i strat mocy, które mogą być jeszcze niższe niż w poprzednich generacjach. Dodatkowym atutem jest brak ingerencji w układ chłodzenia i wysoka odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Rekomendowana instalacja LPG piątej generacji może też mieć niezwykle niskie poziomy emisji zanieczyszczeń. Mogą one być jeszcze niższe od wielu nowych aut z silnikami benzynowymi i diesla!

Zobacz