Nowości

Ile trzeba zapłacić za dobry klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny jest niezbędny do precyzyjnych prac warsztatowych i serwisowych. Jaki jest koszt wysokiej jakości narzędzia?

Nowoczesne maszyny rolnicze posiadają wiele śrub, które muszą być dokręcone z odpowiednią siłą. Niewłaściwe dokręcenie może doprowadzić do awarii. Wiele osób w takich sytuacjach używa zwykłego klucza "na wyczucie". Może to doprowadzić do dokręcenia śruby z niewłaściwym momentem. Zbyt słaby spowoduje jej poluzowanie. Zbyt mocne spowoduje uszkodzenie gwintu lub dokręcanego elementu.

Dobry klucz dynamometryczny - precyzja jest wszystkim

Producenci maszyn rolniczych w swoich instrukcjach serwisowych zamieszczają informacje o tym, jak należy dokręcać poszczególne śruby. Liczby te zazwyczaj mieszczą się w wąskim zakresie od kilku do kilkunastu Nm, więc pole do błędu jest niewielkie. Klucz dynamometryczny posłuży przede wszystkim do remontu silników, dokręcania śrub w kołach, wymiany sprzęgieł oraz zatykania korków spustowych oleju. Sprawdź na https://dynamometryczne.pl/

Budżetowe klucze dynamometryczne

Należy unikać najtańszych opcji rynkowych, które zadowalają się kwotą poniżej 100 zł za średniej wielkości klucz z zakresem od 28 do 210 Nm. Choć klucze te mogą wyglądać podobnie do markowych, nie gwarantują równie precyzyjnej pracy. Eksperci twierdzą, że budżetowe rozwiązania mogą wyróżniać się odchyleniami od normy sięgającymi nawet 20%-30%.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucze nasadowe dynamometryczne możemy ogólnie podzielić na dwie grupy: elektroniczne i sterowane mechanicznie. Pierwsze z nich można ustawiać ręcznie poprzez przekręcanie/odkręcanie klucza. Skala osadzona na kluczu wskazuje aktualną dokładność pracy. Narzędzia te mogą być dokładne nawet do 4 procent. Taki klucz kliknie, gdy siła przyłożona przez użytkownika do dokręcenia śruby spotka się z wartością na narzędziu.

Klucze elektroniczne wyświetlają moment obrotowy przyłożony do narzędzia. Można również uzyskać sygnał dźwiękowy, który informuje o osiągnięciu ustawionej siły. To wygodne rozwiązanie jest droższe od klucza ręcznego.

Klucz dynamometrycznych

Ceny kluczy dynamometrycznych

Za wysokiej jakości mechaniczny klucz dynamometryczny, który pracuje w zakresie 40-200 Nm, będziemy musieli zapłacić około 244 zł. W tej cenie będziemy mogli kupić narzędzia takich marek jak Yato czy Jonnesway. Klucz dynamometryczny King Tony będzie nas kosztował 280 zł. Będzie on pracował w zakresie 42-210 Nm.

Klucz cenionej marki zwiększy zakres pracy poniżej 40 Nm o ponad 200 zł. W tej cenie kupimy narzędzie firmy Jonnesway, które obsługuje zakres od 4,5-30 Nm. Za klucz Neo Tools, który pokrywa szerszy zakres 10-60 Nm, zapłacimy niecałe 400 polskich lin. Narzędzie to zostało wycenione przez King Tony na 625 zł brutto.

Zdecydowanie droższe są klucze elektroniczne. Produkt marki Gedore obsługuje zakres 60-300 Nm, natomiast klucz dynamometryczny Jonnesway, o zakresie 10-200Nm, został wyceniony na 1350 zł.

Kalibracja klucza dynamometrycznego

Klucz mechaniczny powinien być kalibrowany tylko raz na 5000 użyć. W przypadku sporadycznego użytkowania okres kalibracji można wydłużyć do dwóch lat. Usługa ta jest dostępna w cenie wyjściowej 69 zł netto. Świadczą ją specjaliści w tej dziedzinie, m.in. punkty sprzedaży takich narzędzi czy warsztaty.

Zobacz