Nowości

Wkrętaki dynamometryczne - inteligentne narzędzia gwarantujące precyzyjne wkręcanie

Niejednokrotnie spotykamy się z opinią fachowców twierdzących, że połączenia śrubowe z powodzeniem można dokręcić - bazując wyłącznie na intuicji i wyczuciu. Niestety, przekonanie to okazuje się błędne w momencie, kiedy praca ta ma zostać wykonana przez osoby, które nie posiadają doświadczenia w branży. Wyzwaniem, nie tylko dla początkujących majsterkowiczów, okazuje się również sytuacja, w której do czynienia mamy z bardzo delikatnymi powierzchniami i śrubami. Wówczas z pomocą przychodzą narzędzia stworzone właśnie do tych celów, do których należą klucze i wkrętaki dynamometryczne.

Czym są narzędzia dynamometryczne i dlaczego odgrywają tak znaczącą rolę w pracy?

Narzędzia o przymiotniku “dynamometryczne” zaprojektowane zostały po to, aby ułatwić każdemu, niezależnie od stażu w majsterkowaniu, kontrolowanie momentu dokręcania powierzchni śrubowych. Siła, z jaką zostanie to zrobione, jest niesamowicie ważna, ponieważ zbyt mocne dokręcenie skutkuje uszkodzeniem śruby, natomiast zbyt słabe - rozpadnięciem się konstrukcji. Poza tym korzystanie ze wspomnianych narzędzi umożliwia również wielokrotne odkręcanie śrub - bez ryzyka wypaczenia.

Praca narzędzi dynamometrycznych opiera się na prawach fizyki, przede wszystkim na prawie Hooka. Moment dokręcenia zależy głównie od wielkości śruby i  materiału, z jakim pracujemy. Informacji o maksymalnej sile, którą zastosować można do konkretnej powierzchni, udziela producent. 

wkrętaki dynamometryczne

Posługiwanie się narzędziami jest bardzo proste i intuicyjne. Należy pamiętać o kalibracji urządzeń co kilka cykli i odpowiednich warunkach ich przechowywania, co z pewnością przedłuży ich żywotność. Zaleca się chowanie sprzętu do oryginalnego etui od razu po skończonej pracy i umieszczenie go w temperaturze pokojowej.

Co wyróżnia wkrętaki dynamometryczne?

Wkrętaki to analogia do tradycyjnego śrubokręta wyróżniająca się znacznie bardziej zaawansowanymi możliwościami w oparciu o wykorzystanie najnowszych mechanizmów. Wspomniany typ narzędzi charakteryzuje określony moment dokręcenia mierzony w niutonometrach - jednostce momentu siły. Narzędzia dynamometryczne umożliwiają ustawienie danej mocy na stałe bądź regulowanie jej w zależności od zastosowań. Te bardzo inteligentne urządzenia przydają się, gdy zależy nam na precyzyjnej i dokładnej pracy, na przykład przy skręcaniu czułych i drogich konstrukcji. Wkrętaki dynamometryczne i inne narzędzia z tej rodziny, kompletuje się z pasującymi do nich trzonami, co w rezultacie daje naprawdę dużą liczbę kombinacji, których z powodzeniem użyć można w wielu dziedzinach. Dla przykładu - narzędzia te sprawdzają się podczas montażu kół w warsztatach samochodowych, używane są też przez elektryków w momencie instalowania urządzeń rozdzielczych.

Zobacz