Nowości

Czy inwestowanie w złoto podczas inflacji to dobry pomysł?

W latach 70. filiżanka kawy w europejskich barach kosztowała około 20 centów, dziś jej cena to ponad 1,50 euro. Koszt uncji złota w tamtych czasach sięgał zaledwie 200 euro, ale dziś jego cena jest 8 razy wyższa i przekracza 1600 euro. Zastanawiasz się, co łączy te dwa różne produkty? Inflacja.

Czy inwestowanie w złoto podczas inflacji to dobry pomysł?

Zarówno osoby posiadające oszczędności, jak i dochodowe firmy nieustannie szukają sposobów ochrony swoich funduszy przed inflacją. Jedni inwestują w nieruchomości lub akcje, inni boją się ryzyka utraty swoich oszczędności i wybierają sprawdzony sposób oszczędzania wartości pieniądza – złoto.

Chociaż cena złota zmienia się codziennie, w dłuższej perspektywie (10-20 lat) złoto jest inwestycją niskiego ryzyka. Wartość metalu szlachetnego ma tendencję do wzrostu, ponieważ jest wprost proporcjonalna do inflacji – im wyższa inflacja, tym wyższa cena złota. Należy pamiętać, że używamy terminu „inwestycja”, aby podkreślić magazyn wartości, a nie możliwość spekulacji metalami szlachetnymi. Ponieważ cena złota zależy od wielu czynników, takich jak cena akcji i obligacji, złoto staje się popularnym sposobem dywersyfikacji portfela, z którego korzystają nie tylko przedsiębiorstwa i osoby prywatne, ale także banki centralne na całym świecie.

Inwestowanie w złoto - co warto wiedzieć?

Inwestowanie w złoto to rodzaj inwestycji, która ma na celu zachowanie kapitału i czerpanie zysków ze wzrostu ceny aktywów w długim okresie. Metal szlachetny ma wysoką płynność, nie jest związany z gospodarką żadnego kraju, nie ulega degradacji z biegiem lat i nie wymaga specjalnych warunków przechowywania. Wiele osób uważa, że kupowanie złota to przywilej tylko bogaczy, ale to nieprawda. W praktyce takie inwestycje są dostępne dla wszystkich, nawet początkujących inwestorów.

Inwestowanie w złoto a inflacja

W ostatnich latach cena złota wzrosła ponad 7-krotnie, ostatecznie doganiając wskaźnik wzrostu cen. Średnia stopa inflacji w tym okresie była dość umiarkowana – około 2,4%. Jednak w wyniku kryzysu w 2000 r. nastąpił gwałtowny spadek zwrotów z bezpiecznych aktywów, a giełda weszła w fazę bessy, która trwała ponad dwa lata. Realne stopy procentowe gwałtownie spadły, a złoto inwestycyjne znów zaczęło zyskiwać na popularności. Teraz sytuacja się powtarza. Czołowe banki centralne po raz kolejny łagodzą i tak już luźną politykę monetarną, aby wesprzeć wzrost gospodarek, a rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły do poziomów w przybliżeniu równych bieżącej inflacji (tj. ok. 2% rocznie), tj. nie zapewniają prawdziwych zwrotów. Jednocześnie przedłużający się cykl wzrostowy gospodarki USA i rekordowe wartości indeksu zmuszają inwestorów do powolnego przygotowania się na przyszłą recesję, podczas której giełda spadnie o co najmniej jedną trzecią przed rozpoczęciem nowej cykl wzrostu. W takich okolicznościach kupowanie złota jest więcej niż uzasadnione.

Jak zacząć inwestować?

W praktyce istnieje kilka sposobów na zainwestowanie pieniędzy w złoto - https://mennica-krakowska.pl/6-zloto.

Najłatwiejszym sposobem jest zakup sztabki złota. Oferty kupna/sprzedaży metali szlachetnych można łatwo znaleźć w Internecie. Dokonują tego instytucje bankowe i firmy. Po zakupie złoto można przechowywać w domu lub w skrytce depozytowej. W tym drugim przypadku będziesz musiał pokryć koszt przechowywania.

Inną opcją inwestycyjną jest zakup złota w postaci specjalnych monet. Obowiązuje tu prawie ta sama zasada, co w przypadku sztabek. Różnica polega na tym, że wymagania dotyczące monet są wyższe. W przypadku uszkodzenia, ich cena ulega obniżeniu. Przy ocenie wartości złota zawartego w monecie brany jest również pod uwagę czynnik numizmatyczny. Dokładną cenę może ustalić tylko specjalista po przestudiowaniu wyglądu i cech monety. Te możesz kupić w instytucji bankowej lub przez Internet od prywatnych sprzedawców. Różnica między kosztami kupna i sprzedaży sięga 7-10%.

Omawiając sposoby inwestowania w metale szlachetne, nie można pominąć innej popularnej opcji - otwarcia CHI. Należy pamiętać, że ubezpieczenie depozytów nie sprawdza się w przypadku tego typu inwestycji, dlatego lepiej w tym przypadku wybrać duże instytucje finansowe. Przed otwarciem konta sporządzana jest umowa. Określa okres ważności kaucji, wagę zakupionego metalu szlachetnego, jego koszt, warunki rozwiązania umowy itp. Aby dokonać transakcji, musisz mieć przy sobie dokumenty. Opłacalność takich inwestycji zależy od dwóch czynników – odsetek bankowych oraz wartości metalu na rynku. Alternatywnym sposobem inwestowania w złoto jest kupowanie papierów wartościowych przedsiębiorstw wydobywających metal szlachetny.

Zobacz