Nowości

Kupujesz żywność na zapas? Dowiedz się, jak jej nie zmarnować!

Wiele osób ma tendencję do kupowania za dużych ilości produktów spożywczych. Efektem jest fakt, że wiele żywności ulega zmarnowaniu i ląduje na śmietnikach zamiast na talerzach. Dowiedz się, jak planować zakupy, jakie produkty wybierać i jak przechowywać nadwyżki jedzenia, by go nie zmarnować.

Kupowanie na zapas może mieć sens

Nie każdy mieszka w pobliżu targowiska i supermarketu, do którego mógłby wyskoczyć o każdej porze dnia, gdy zabraknie mu szklanki cukru lub mleka, ale nie tylko ustronne miejsce zamieszkania decyduje o tym, ze warto kupować na zapas. To rozwiązanie ma wiele zalet:

  • To oszczędność czasu – zamiast chodzić do sklepu każdego dnia, można odwiedzać sklep znacznie rzadziej i nie tracić czasu na dojazdy, parkowanie i stanie w kolejce do kasy.
  • To oszczędność pieniędzy – duże opakowania, na ogół, są bardzo opłacalnym zakupem. Trudno nie dostrzec zalet kupowania na zapas żywności z obniżoną ceną, gdy jest to produkt, który można łatwo i długo przechowywać.
  • To gwarancja, że zawsze będziemy mieli pod ręką coś do jedzenia – gdyby zepsuł nam się samochód, zachorowalibyśmy lub pobliski sklep miałby awarię elektryki, moglibyśmy zrezygnować z zakupów, bo w szafce lub lodówce czekałyby na nas inne produkty spożywcze.

By takie działanie miało sens, należy planować zakupy z głową, wybierać odpowiednie produkty i przechowywać je w bezpieczny sposób.

Jak wybierać produkty do długotrwałego przechowywania?

Kluczem do sukcesu w kupowaniu produktów spożywczych na zapas jest ich odpowiednio długi termin ważności, ale też sposób pakowania i dalszego przechowywania. Produkty świeże muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych, a produkty paczkowane, puszkowane lub w słoikach mogą być przechowywane w spiżarni lub szafce (często nawet przez kilka lat).

Jak przechowywać zapasy żywności?

Żywność świeżą najlepiej i najbezpieczniej jest przechowywać w lodówce. Jeśli mamy w zwyczaju robienie dużych zakupów, warto zadbać o odpowiednio pojemną lodówkę. Za godne polecenia uważa się, w szczególności, lodówki z zamrażalnikiem na dole.

Lodówki z zamrażalnikiem u dołu Bosch to dobry wybór, gdy w grę wchodzi przechowywanie dużych ilości świeżych produktów spożywczych. W części chłodniczej lodówki można przechowywać wiele produktów świeżych, a w zamrażarce można umieścić gotowe mrożonki, jak również zamrażać to, co nie będzie wykorzystywane w najbliższym czasie. Lodówka tego typu to najlepszy i najbardziej uniwersalny wybór. https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/lodowki-z-zamrazalnikiem-u-dolu-237/0,0,,,,732,,,,,/1/

Jak jeszcze można ograniczyć marnowanie produktów spożywczych?

Istnieje wiele sposobów na to, by ograniczyć do minimum marnowanie produktów spożywczych:

  • Mrożenie nadprogramowej żywności – mrożenie to jeden z najpewniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na przedłużenie trwałości pożywienia. Produkty zamrożone w odpowiedni sposób można przechowywać przez dłuższy czas. Niestety w wielu kuchniach zamrażalniki nie są wystarczająco duże, by pomieścić nadprogramową żywność. Jeśli mieszkamy w domu lub sporym mieszkaniu i mamy dość miejsca na dodatkową zamrażarkę, to warto wziąć pod uwagę jej zakup. Najpopularniejsze rozwiązania to: zamrażarka szufladowa i zamrażarka skrzyniowa. Którą wybrać? To zależy od preferencji i specyfiki pomieszczenia (nie zawsze jest możliwość otwierania zamrażarki od góry). Dokładne informacje na temat obu rozwiązań można znaleźć w tematycznym poradniku: https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-zamrazarke-skrzyniowa-czy-szufladowa/1294/
  • Przyrządzanie wecków – to znakomity sposób, by zachować żywność na kolejne dni lub by podarować ją innym. W formie wecków można przechowywać gulasz, leczo, gołąbki i wiele innych potraw obiadowych. Żywność tego typu może być przechowywana przez kilka, czasami kilkanaście, dni.
  • Robienie przetworów – to kolejny ze sposobów, które pozwalają na przetworzenie nadprogramowych warzyw i owoców w wyśmienite sosy, przeciery, soki i dżemy. Jeśli mamy do dyspozycji warzywa i owoce z działki lub ogrodu, to nie musimy zmuszać się do ich zjadania na świeżo (czasami urodzaj jest aż zbyt duży). Dobrym rozwiązaniem jest przyrządzenie z części z nich domowych przetworów, które można będzie pasteryzować i przechowywać przez wiele miesięcy.

Marnowanie żywności to duży problem, z którym warto się zmierzyć. Szkoda pieniędzy na wyrzucanie jedzenia, a świadomość tego, że wyrzuca się pożywienie, którego innym może brakować również nie należy do przyjemnych. Jeśli będziemy racjonalniej podchodzić do zakupów i przechowywania produktów spożywczych, to z pewnością uda nam się to zjawisko ograniczyć.

Zobacz