Nowości

Dobry program magazynowy – jakie funkcje powinien mieć?

​W firmach, gdzie podstawą działalności jest sprzedaż bądź produkcja, potrzebny jest dobrze zarządzany i zorganizowany magazyn. Im więcej znajduje się w nim towarów, tym większe wyzwanie stoi przed właścicielem firmy. W organizacji przestrzeni i pracy w magazynie pomoże program magazynowy. Jakie powinien mieć funkcje, byśmy mieli pewność, że wybieramy najlepszą opcję?

Kiedy będziemy przymierzać się do zakupu programu magazynowego, szybko okaże się, że jest ich na rynku sporo. Nie znaczy to, że każdy z nich jest taki sam. Różnią się między sobą funkcjonalnością, a w zależności od tego, jakie są nasze oczekiwania, inny wariant będzie tym najlepszym. Przed podjęciem decyzji powinniśmy się zastanowić, jaki jest układ magazynu, jak wygląda łańcuch dostaw, jakie cele chce osiągnąć firma. Jest też kilka funkcji, które będą potrzebne w każdej firmie, jakie?

Generowanie dokumentów magazynowych i rejestracja procesów magazynowych

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie powinien mieć każdy program magazynowy, jest możliwość szybkiego generowania dokumentów. Ekspresowo można wykonać na przykład przyjęcia magazynowe, zwroty, korekty, inwentaryzacje, czy przesunięcia. Dawniej wypisywało się druki w wersji papierowej, teraz wszystko będzie w komputerze. Rejestrując wszystkie procesy w bazie danych, zyskujemy pewność, że możemy w każdej chwili prześledzić ruch magazynowy.

Możliwość tworzenia raportów i analiz

Nasze oprogramowanie powinno umożliwiać generowanie różnych raportów i analiz w oparciu o różne czynniki. Może się to przydać na przykład podczas inwentaryzacji albo kiedy będzie trzeba przeanalizować, jakie powinny być dalsze inwestycje przedsiębiorstwa.

Informacji o liczbie towarów i ich umiejscowieniu

Pracownik magazynu musi wiedzieć, ile w magazynie jest towaru i gdzie go szukać. Jak w programie jest informacja o tym, na której półce znajdują się kolejne punkty zamówienia, jego przygotowanie przebiega sprawnie, zwłaszcza wtedy, kiedy firma ma duży magazyn z wieloma produktami.

Integracja z oprogramowaniem w innych działań

Jeżeli nasz program magazynowy będzie pozwalał na integrację z innymi programami, jakich używa się w firmie, to korzyści z jego wdrożenia docenią nie tylko pracownicy magazynu. Kiedy do danych wprowadzanych przez pracownika magazynu ma dostęp na przykład pracownik z działu handlowego lub marketingu, to od razu wie, jaka jest dostępność poszczególnych towarów i kiedy spodziewać się dostawy. Natomiast pracownik magazynu ma dostęp do nowego zamówienia i może przystąpić do jego kompletacji.

Nadawanie statusów poszczególnym towarom

Z różnych względów nie zawsze towar widoczny w systemie jest przeznaczony do sprzedaży. To z kolei może prowadzić do pewnych nieporozumień. Dlatego też warto skupić się na programach, w których da się nadać towarom różny status, jak „zamówiony” bądź „uszkodzony”.

Zdalny dostęp do danych

Obecnie wiele osób wykonuje przynajmniej część swojej pracy zdalnie. Są programy magazynowe, które pozwalają na korzystanie z ich zasobów poza siedzibą firmy. Dzięki pracy w chmurze można zdalnie zweryfikować stany magazynowe, przygotować raport albo zaplanować dostawę.

Artykuł partnera

Zobacz