Miniaturyzacja sprzętów elektronicznych to zdecydowanie znak naszych czasów. Przykładem mogą się okazać chociażby zestawy kina domowego – jeszcze do niedawna marzenie wielu z nas, które obecnie może zostać zastąpione przez głośnik bezprzewodowy typu soundbar. Czym jest to urządzenie i jakie są jego wady i zalety? Dowiesz się z tego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do czytania!
Czym jest soundbar?
Soundbar to głośnik bezprzewodowy, który z powodzeniem może zostać podłączony do laptopa, telewizora lub nawet smartfona. Chociaż soundbary wyglądają jak jeden długi i płaski głośnik, to w rzeczywistości w ich wnętrzu możemy znaleźć dwa, trzy lub więcej głośników, które mają służyć poprawnej emisji dźwięku. Spakowanie ich w taką konstrukcję sprawia, że soundbar to bardzo kompaktowa opcja dla każdego, kto chciałby cieszyć się świetną jakością dźwięku w domowym zaciszu bez kupowania całego zestawu większych głośników.
Soundbary mogą się znacznie od siebie różnić, nie tylko parametrami i zastosowaną technologią, ale także ilością kanałów dźwięku. Często spotyka się soundbary w typie 2.1, łączące w sobie dwa kanały uniwersalne i jeden basowy.
Wady soundbarów – dla kogo ten głośnik bezprzewodowy może się okazać kiepskim pomysłem?
Zacznijmy od wad soundbarów, gdyż jest ich zdecydowanie mniej niż zalet. Największą niedogodnością, jaką niesie za sobą ten głośnik bezprzewodowy, jest fakt, że może on okazać się niezbyt odpowiedni do słuchania muzyki. Nie oznacza to, że korzystając z soundbara, nie otrzymamy muzycznych brzmień wysokiej jakości, jednak dla audiofilów lepszym wyjściem może się okazać zakup dedykowanego urządzenia grającego.
Kolejna wada soundbarów to gorsze odtwarzanie dźwięku przestrzennego względem klasycznych zestawów głośnikowych. Jednakże wynika to z ich podstawowego założenia konstrukcyjnego, czyli kompaktowej budowy – przejdźmy więc do zalet głośników bezprzewodowych i przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.
Zalety soundbarów – kompaktowa budowa i świetny dźwięk w rozsądnej cenie
Niewielkie rozmiary to zdecydowanie jedna z największych zalet soundbarów. Te urządzenia nie potrzebują ogromnej przestrzeni, żeby zaoferować nam dobrej jakości dźwięk i jego właściwą emisję. Oczywiście, tak jak zauważyliśmy w poprzednim akapicie, dźwięk przestrzenny z soundbara może się okazać gorszy względem klasycznego kina domowego, jednak nie jest to reguła i dla przeciętnego użytkownika te różnice będą trudne do zauważenia.
W zamian za to dostajemy mały głośnik lub dwa głośniki (w systemie 2.1 z subwooferem), które będą cechowały się brakiem kabli i wygodą połączeń bezprzewodowych. Praktycznie każdy soundbar może się komunikować z użyciem technologii Bluetooth, co sprawia, że bez problemu podłączymy go do laptopa czy smartfonu. Spora część soundbarów obsługuje także połączenie Wi-Fi – dzięki temu bez żadnych problemów skonfigurujemy je z domową siecią.
Kolejna zaleta soundbarów to ich cena. Chociaż na rynku znajdziemy urządzenia w różnym zakresie cenowym, to dobrej jakości głośnik bezprzewodowy będzie zazwyczaj tańszy niż kino domowe oferujące podobną jakość.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung
Drony zastąpią kurierów? Przyszłość rynku e-commerce - Rynek i sklepy
Na rynku e-commerce wszystko się może jeszcze wydarzyć. Bardzo duże zmiany po stronie technologii powodują, że trudno jest coś przewidzieć. Wystarczy popatrzeć na to...
Obowiązki notariusza z zakresu przekazywania informacji - Różne
Jednym z podstawowych obowiązków, jakie posiada notariusz, jest pełne informowanie stron odnośnie skutków złożenia podpisu na akcie notarialny, w tym potencjalnych...
Coworking w Polsce i na świecie - Różne
Międzynarodowe badania poświęcone rynkowi coworkingowemu pozwalają na spory optymizm, wynika z nich bowiem, że do roku 2018 liczba tego rodzaju biur powiększy się...
Poznaj zalety wyciskarki wolnoobrotowej i pij zdrowe soki! - Uroda i Zdrowie
Jak stworzyć sok pełen substancji odżywczych? Poznaj sposób na napoje pełne zdrowotności! Soki są najlepszą i najszybszą dawką zdrowia, zwłaszcza dla osób bardzo...