Nowości

Shopware vs Magento 2 - którą platformę e-commerce wybrać?

Zakładając sklep internetowy, musisz podjąć wiele decyzji, jedną z nich jest wybór właściwej platformy e-commerce. Pamiętaj, żeby dopasować ją do swoich potrzeb biznesowych. Dzięki temu zyskujesz pewność, że oprogramowanie zapewnia doskonałe doświadczenie klienta i przyczyni się do rozwoju Twojego biznesu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm konkurentom: Shopware i Magento 2. Sprawdź, którą platformę wybrać!

Magento i Shopware – co warto o nich wiedzieć?

Magento zostało założone w 2008 roku, obecnie korzysta z niej ponad 250 tys. sprzedawców. Z drugiej strony Shopware istnieje na rynku od 2000 roku, a obsługuje ponad 100 000 sklepów. Przez długi czas było ono dostępne tylko w krajach niemieckojęzycznych, ale dziś zdobywa coraz większą popularność na arenie międzynarodowej. 

Shopware oferuje trzy warianty:

  • Rise – darmowa wersja, ale dostępne możliwości są ograniczone. Dobrze sprawdzi się w przypadku firm, które oferują niewielką liczbę produktów.
  • Evolve - płatna wersja z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak B2B, narzędzia do obsługi klienta, marketing. Umożliwia personalizację doświadczeń zakupowych i ułatwia budowę rozpoznawalnej marki. Cena zaczyna się od 600 € miesięcznie.
  • Beyond – pozwala na automatyzację wielu procesów, w tym wysyłka i realizacja zamówień, zarządzanie zwrotami. Cena ustalana jest indywidualnie.
     

Platforma Magento 2 również dostępne jest w trzech wersjach:

  • Open Source – można za darmo pobrać i modyfikować kod źródłowy, ale nadal trzeba płacić za hosting, domenę i certyfikat SSL. Wiele wtyczek jest bezpłatnych, ale warto skorzystać z dodatkowych rozszerzeń. Dzięki temu zachęcisz klientów do zakupu i ułatwisz im finalizację transakcji. Dodatkowo wyróżnisz się na tle konkurencji, pamiętaj jednak, że wiąże się to ze sporymi wydatkami.
  • Adobe Commerce – cena uzależniona jest od rocznych przychodów sklepu online. Wersja wyposażona jest w kilka dodatkowych funkcji, lepsze zabezpieczenia i moduł B2B.
  • Adobe Commerce Cloud – działa w chmurze.

Shopware vs Magento 2 – community

Wielkość społeczności jest istotnym czynnikiem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wersję open source. Dzięki temu możemy liczyć na wsparcie zarówno podczas wdrażania platformy, jak i prowadzenia sklepu internetowego. Magento i Shopware skupiły wokół siebie zaangażowanych członków, należy jednak podkreślić, że z drugiego systemu korzystają głównie niemieckojęzyczni użytkownicy. 

Wydajność i skalowalność

Obie platformy e-commerce są wydajne i skalowalne, ale Shopware 6 ma bardziej przejrzysty panel administracyjny. System ułatwia użytkownikom zarządzanie treścią, produktami i kategoriami. Funkcja “drag and drop” (przeciągnij i upuść) umożliwia personalizację sklepu bez zaawansowanej wiedzy programistycznej. Strona stworzona przy pomocy kreatora prawdopodobnie nie będzie jednak wyglądała, jak ta, wykonana na zamówienie.  Z drugiej strony przyspiesza to uruchomienie sklepu online. Przedsiębiorca może przetestować swój pomysł, a przy tym nie potrzebuje wsparcia programistów. 

Magento znacznie poprawiło interfejs użytkownika, ale nadal jest bardziej skomplikowany niż ten oferowany przez Shopware. Instalacja platformy i konfiguracja wtyczek wymaga znajomości kodowania. Z drugiej strony Magento słynie ze swojej elastyczności. 

Funkcjonalność i personalizacja

Zarówno Magento, jak i Shopware, pozwalają dostosować sklep online do swoich potrzeb.. W każdej chwili użytkownik może dodawać nowe moduły lub dostosować istniejące funkcje. Platformy oferują tysiące wtyczek, dostępnych w wersji płatnej i darmowej. Należy jednak zaznaczyć, że Shopware powstało z myślą o klientach niemieckojęzycznych, dlatego wiele rozszerzeń wymaga tłumaczenia na angielski. 

Adobe Commerce wspiera sprzedaż w modelu B2B, B2C, D2C, czy B2B2C. Przedsiębiorcy mogą tworzyć programy premiowe i lojalnościowe, a także skonfigurować koszyk, czy zmodyfikować stronę kasy.  Dodatkowo sprzedawcy mają dostęp do zaawansowanych raportów i analiz. Wśród kluczowych funkcji Magento zaliczamy też:

  • obsługę wielu walut i języków,
  • zaawansowane opcje podatków i wysyłki,
  • obsługę różnych typów produktów.

Niemiecka platforma, podobnie jak Magento, oferuje segmentację i personalizację klientów, czy naliczanie punktów lojalnościowych. Platforma udostępnia też moduł B2B, jednak jego funkcjonalność jest dość ograniczona w porównaniu do Adobe Commerce. Mimo to lepiej sprawdzi się ona w modelu B2C, ponieważ wyposażona jest w niezbędne funkcje do obsługi klienta indywidualnego.

Magento, czy Shopware – optymalizacja SEO

Popularne platformy e-commerce mają wbudowane funkcje SEO, które sprawią, że sklep internetowy znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Shopware oferuje podstawowe udogodnienia, takie jak:

  • dostosowanie meta tagów,
  • tworzenie przyjaznych adresów URL,
  • dodawanie opisów alternatywnych do grafik,
  • linkowanie wewnętrzne.

Z drugiej strony platforma zawodzi, jeśli chodzi o optymalizację list produktów. W tym przypadku wygrywa Magento, które oprócz podstawowych funkcji SEO, oferuje zaawansowane zarządzanie zapasami, w tym atrybuty produktów, wewnętrzna wyszukiwarka i możliwość filtrowania. Wspomniane rozwiązanie skracają drogę zakupową klienta, co przyczynia się do wzrostu konwersji. 

Podsumowanie

Magento umożliwia pełną personalizację sklepu, co pozwoli mu się wyróżnić na konkurencyjnym rynku. Idealnie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, którzy planują ekspansję zagraniczną i dynamiczny rozwój działalności. Z kolei Shopware jest tańsze i oferuje bardziej intuicyjne rozwiązania. Wiele rozszerzeń dostępnych jest jednak tylko w języku niemieckim. Z Magento korzystają najwięksi gracze na rynku, podczas gdy Shopware wybierają głównie średnie firmy. Jeśli masz wątpliwości, która platforma pomoże Ci osiągnąć sukces, skontaktuj się z doświadczoną agencją e-commerce.

Zobacz