Nowości

Najpopularniejsze rodzaje hostingu

fot. materiały prasowe

Wybierając hosting, wielu przedsiębiorców korzysta z propozycji pierwszej firmy, której oferta przykuje ich uwagę. To jednak dosyć ryzykowne posunięcie. Okazuje się bowiem, że rodzaj hostingu powinien być ściśle dopasowany do konkretnej strony czy serwisu internetowego oraz ich potrzeb. Dlatego warto najpierw poznać najbardziej popularne rodzaje hostingu.

Czy darmowy hosting to dobre rozwiązanie?

Dużą popularnością na rynku cieszą się oferty darmowego hostingu. Trzeba przyznać, że tego typu propozycja jest bardzo kusząca. Czy jednak gwarantuje odpowiednią jakość i niezawodność usługi? Jak podkreślają specjaliści, darmowy hosting jest dobrym rozwiązaniem dla stron prywatnych i hobbystycznych, które generują niewielką ilość odwiedzin. Darmowy hosting charakteryzuje się ograniczoną pojemnością. Dlatego nie nadaje się do bardziej rozbudowanych stron. Dużym mankamentem darmowego hostingu jest niski transfer. Ten parametr odpowiada przede wszystkim za szybkość ładowania strony. Niski transfer znacznie wydłuża czas ładowania strony, co może skutecznie zniechęcić odwiedzających ją internautów. Darmowy hosting bardzo często zastrzega sobie możliwość umieszczenia reklam na stronie Klienta. Nie wygląda to zbyt profesjonalnie w oczach potencjalnych Klientów, którzy odwiedzają stronę postawioną na takim hostingu.

Czym jest hosting współdzielony?

Ciekawą alternatywą dla darmowego hostingu jest współdzielona przestrzeń na danym serwerze. Jest to tani hosting, który z pewnością gwarantuje wyższą niezawodność aniżeli darmowe rozwiązania. Wykupując hosting współdzielony, trzeba mieć świadomość, że zyskujemy możliwość korzystania tylko z pewnej części serwera. Jego przestrzeń dyskowa jest podzielona na wiele partycji, wynajmowanych różnym usługobiorcom. Ale nie to jest głównym problemem. W przypadku tego typu hostingu różne strony współdzielą między sobą nie tylko przestrzeń, ale także ilość pamięci RAM, wydajność CPU czy przepustowość łącza. Co to oznacza w praktyce? Jeśli strona postawiona na tym samym serwerze będzie generowała duży ruch, to ograniczy dostęp do zasobów innym stronom umieszczonym na tym samym serwerze. Dlatego hosting współdzielony sprawdzi się w przypadku stron o niewielkiej objętości, które nie generują dużego ruchu. Tworząc stronę-wizytówkę firmy z powodzeniem można postawić na to rozwiązanie.

Jak działa hosting VPS?

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się hosting VPS. W pewnym sensie jest on podobny do hostingu współdzielonego, ponieważ dzielimy się daną przestrzenią dyskową z innymi użytkownikami. Zasadniczą różnicą jest fakt, że każdy użytkownik ma przydzielone osobne zasoby, a mianowicie ilość pamięci RAM, wydajności CPU oraz pojemności na dysku. Dzięki temu działanie innych witryn internetowych nie ma bezpośredniego wpływu na naszą stronę. Wykupując hosting VPS, każdy użytkownik otrzymuje dostęp do niezależnego panelu administracyjnego. Takie rozwiązanie znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Serwer VPS to idealne rozwiązanie dla stron firmowych. Zapewnia optymalną wydajność przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Czym jest serwer dedykowany?

Rozwiązaniem dla najbardziej wymagających jest serwer dedykowany. Tego typu usługa zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także zaawansowaną kontrolę nad stroną internetową. W ramach usługi użytkownik otrzymuje dostęp do samodzielnego serwera oraz zyskuje możliwość jego pełnej administracji i optymalizacji. To rozwiązanie cechuje najwyższa wydajność. Serwer dedykowany sprawdzi się zatem w przypadku zaawansowanych serwisów, które generują duży ruch na stronie. Ten typ usług powinny wybrać firmy, które muszą przechowywać dane swoich Klientów.

Wybór hostingu nie jest prostym zadaniem. Warto pamiętać, że usługa hostingowa powinna być dostosowana do potrzeb i specyfiki danego serwisu. Nie zawsze najdroższy pakiet jest optymalnym rozwiązaniem w danej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Zobacz