Nowości

Czy pellet może zastąpić węgiel?

Powietrze, którym oddychamy, jest coraz bardziej zanieczyszczone. Ośrodki badawcze przekazują alarmujące informacje na temat wielokrotnie przekroczonych norm zawartości niebezpiecznych związków chemicznych w atmosferze. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wykorzystywanie węgla kamiennego jako paliwa grzewczego. Na szczęście rosnącą popularnością cieszą się paliwa alternatywne. Jednym z nich jest pellet. Czy rzeczywiście może on skutecznie zastąpić węgiel?

 

Czym tak właściwie jest pellet?

Pellet to materiał opałowy, który powstaje w wyniku sprasowania odpadów drzewnych, czyli trocin, wiórów, zrębków, a nawet kory. Ma on formę granulek lub wałeczków o niewielkich rozmiarach. Ich średnica zazwyczaj mieści się w przedziale od 6 do 25 mm, a długość od 4 do 8 cm. Jeśli chodzi o wydajność energetyczną pelletu, to wynosi ona 18 MJ. Dla porównania wartość ta w przypadku węgla kamiennego mieści się w przedziale od 24 do 34 MJ.

Polecamy: Piecyki na pellet na stronie www.evacalor.pl

Jako materiał opałowy wytworzony z biomasy pellet cechuje się także bardzo niską zawartością popiołu — od 0,5 do 1% — co oznacza, że opalane nim piece mogą być czyszczone rzadziej niż te, w których spala się węgiel kamienny (zawartość popiołu w tym paliwie wynosi od ok. 15 do 40%, w zależności od jego jakości).

 

Możliwe zastosowania pelletu

Pellet jest paliwem, które może być z powodzeniem stosowane w ogrzewaniu domu. Kotły CO na pellet oraz piece na pellet cechują się nowoczesnymi konstrukcjami. Dzięki temu działają w pełni automatycznie, a zarazem odznaczają się wysoką energetycznością. Większość z nich wyposażona została także w mechanizmy automatycznie czyszczące ruszt oraz sondę lambda, która dostosowuje pracę kotła lub pieca na pellet do panujących warunków, zapewniając najwyższą wydajność, a jednocześnie minimalizując zużycie surowca.

Ze względu na przyjemny zapach i czystość pellet często używany jest także w piecach domowych i kominkach. Typowy kominek na pellet zazwyczaj może być opalany także drewnem. Do dostępnych na rynku modeli dołączane są zbiorniki różnych rozmiarów, dzięki którym ciągłe dosypywanie paliwa nie jest niezbędne. Ważną cechą kominków na pellet jest również fakt, iż wiele z nich wyposażonych jest w mechanizm automatycznie czyszczący ruszt, co pozwala uniknąć zabrudzeń i ogranicza częstotliwość czyszczenia kominka.

Pellet doskonale sprawdzi się więc w czasie sezonu grzewczego. Może być on wykorzystywany zarówno jako jedyny rodzaj paliwa, jak i jako dodatek (np. równolegle z drewnem).

 

pellet lepszy od węgla?

 

Pellet - korzyści dla środowiska

Piec, kocioł lub kominek na pellet emitują znacznie mniej toksyn niż ich odpowiedniki opalane węglem (także ekogroszkiem). Przyjrzyjmy się, jak wygląda porównanie emisji spalin przez kotły CO na pellet i węgiel (dane z 2013 r., za magazynem InstalReporter).

Emisja dwutlenku węgla (w kg na 1 KWh ciepła) węgiel — ok. 0,6; pellet — ok. 0,07.

Emisja tlenków azotu (w mg na 1 KWh ciepła) węgiel — ok. 450; pellet — ok. 220.

Emisja tlenku węgla (w mg na 1 KWh ciepła) węgiel — ok. 1100; pellet — ok. 600. 

Emisja pyłów zawieszonych PM (w mg na 1 KWh ciepła) węgiel — ok. 270; pellet — ok. 40.

Emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (w mg na 1 KWh ciepła) węgiel — ok. 680; pellet — ok. 10.

Równocześnie należy stwierdzić, że emisja zanieczyszczeń w przypadku kotłów CO na pellet jest bardzo zbliżona do tej charakteryzującej kotły gazowe i olejowe.

 

Dlaczego pellet?

Pellet jest wydajnym rodzajem paliwa grzewczego z biomasy, które cechuje się bardzo niską zawartością popiołu, a zarazem emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż najpopularniejsze i najczęściej stosowane paliwa. Warto rozważyć również aspekt ekonomiczny. Piec na pellet jest tańszy w użytkowaniu, gdyż nie wymaga częstego czyszczenia, wybierania popiołu i usuwania sadzy. W dodatku dzięki coraz nowszym technologiom urządzenie często automatycznie optymalizuje zużycie surowca grzewczego.

Wydajność, praktyczność, oszczędność i troska o środowisko — to argumenty, które należy rozważyć, zastanawiając się nad wyborem rodzaju ogrzewania domu.

Więcej informacji na stronie caminettimontegrappa.pl

Zobacz