Nowości

Bootowalny pendrive – zainstaluj Windows z USB

Na ekranie komputera pojawiają się dziwne komunikaty o błędach? Sprzęt nagle zaczął dużo wolniej pracować? Zainstaluj świeżą kopię systemu operacyjnego – proste rozwiązania są często najlepsze. Jak to jednak zrobić, nie mając napędu na CD/DVD? Wystarczy pendrive.

Co to jest bootowalny pendrive?

Bootowalny pendrive to pamięć flash USB, która uruchamia się automatycznie po uruchomieniu komputera. Umożliwia szybką i sprawną instalację systemu Windows. Niewielki gadżet jest poręczny, lekki i pojemny – to prostszy i wygodniejszy sposób niż tradycyjna płyta DVD. Przemawia za nim także szybkość odczytu danych – jest znacznie lepsza niż z tradycyjnego nośnika optycznego.

Nowoczesny sprzęt, np. ultrabooki, nie mają już napędu DVD – okazuje się on jednak zbędny. Użycie pendrive’a jest w takiej sytuacji koniecznością. Instalację systemu operacyjnego możesz przeprowadzić szybko i prosto z pendrive’a – zarówno na laptopie, ultrabooku czy też komputerze stacjonarnym. Jak jednak nagrać Windowsa na pendrive’a bez ryzyka?

Narzędzie do tworzenia bootowalnego pendrive’a

Co będzie potrzebne? Jedynie komputer systemem operacyjnym Windows oraz pendrive o pojemności minimum 8 GB. W przypadku starszej wersji Windowsa wystarczający będzie flash 4 GB. Co ważne, Twój pendrive zostanie sformatowany, dlatego zanim zaczniesz, sprawdź, co się na nim znajduje i ew. skopiuj dane w bezpieczne miejsce, aby ich nie stracić.

Z oficjalnej strony firmy Microsoft pobierz narzędzie do tworzenia bootowalnego pendrive’a – po uruchomieniu go, rozpocznie się proces przygotowywania poszczególnych elementów. Rozpocznie się pobieranie plików i ich zapisywanie na USB. Konfiguracja nie trwa długo – po paru minutach wyświetli się informacja, że „Twój dysk flash USG jest gotowy”, co oznacza, ze można rozpocząć instalację systemu. Automatyczna aplikacja sama pobiera pliki i tworzy bootowalnego pendrive'a – to zdecydowanie najprostszy sposób.

Jak dokładnie przejść przez ten proces, możesz przeczytać na LenovoZone. Zobacz, jakie porady przygotował Zmaslo, jeden z najważniejszych polskich youtuberów z branży IT. Zobacz poradnik, jak krok po krok przygotujesz nośnik, który umożliwi Ci instalację systemu Windows z pendrive’a: https://www.youtube.com/watch?v=hnFolO0_B78&list=PL6SnXdCs1iJ3YsU0Ue4o2c9auclAYRn9B&index=40&t=0s.

Artykuł partnera

Zobacz