Nowości

System ERP nowej generacji, czyli Digital Operations Platform

​Tradycyjna koncepcja systemów ERP wydaje się być nieco przestarzała i niedopasowana do dynamiki współczesnego świata biznesu. Dlatego pojawiają się nowe koncepcje. Firma konsultingowa Forrester proponuje na przykład koncepcje nazwaną Digital Operations Platform. Również Microsoft - gigant informatyczny i producent jednego z najpopularniejszych systemów ERP dla sektora MŚP - odchodzi od pojęcia "system ERP". W odniesieniu do rozwiązania Dynamics 365 Business Central używa coraz częściej pojęcia "aplikacja biznesowa". Dlaczego tradycyjne systemy ERP przestają być wystarczające?

Na czym polega koncepcja Digital Operations Platform?

Koncepcja proponowana przez firmę konsultingową Forrester opiera się głównie na elastyczności, na jaką pozwalają rozwiązania chmurowe. Według tej koncepcji nowoczesna architektura systemu biznesowego powinna być oparta na usługach, a poszczególne moduły powinny być luźno powiązane. Kluczowym elementem Digital Operations Platform jest nacisk na chmurę. Dzięki temu firma może skalować swoje zasoby w zależności od potrzeb i mieć pewność, że zawsze korzysta z najnowszych technologii. Założenia Digital Operations Platform podkreślają, że zarządzanie systemem biznesowym powinno być w rękach jego użytkowników, a nie działów IT. Forrester twierdzi, że znane dzisiaj systemy ERP nie są w stanie nadążyć za postępem technologicznym i dynamiką zmian w świecie biznesu i nie tylko. Digital Operations Platform ma pomóc w budowaniu przewagi konkurencyjnej i pozostawaniu na bieżąco z najnowszymi trendami.

System ERP czy aplikacja biznesowa?

W dużym skrócie system ERP to system do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Światowym liderem wśród producentów tego typu oprogramowania jest Microsoft. Jego najbardziej popularnym produktem dla sektora małych i średnich firm jest Dynamics 365 Business Central. System dostępny jest zarówno do instalacji w infrastrukturze lokalnej (on-premises), jak i chmurowej. Ta druga daje znacznie więcej możliwości, dlatego Microsoft od pewnego czasu kładzie na chmurę bardzo duży nacisk. Jednym z głównym powodów jest łatwość i szybkość wprowadzania do systemu zmian, ulepszeń i aktualizacji. Wprawdzie producent wciąż trzyma się znanych z wersji on-premises dwóch dużych fal aktualizacji rocznie, jednak w rozwiązaniu chmurowym każdego miesiąca wprowadzane są mniejsze zmiany. Dzieje się to bez wiedzy i udziału użytkowników - zupełnie jak w aplikacjach, które znamy ze smartfonów. Dzięki temu użytkownicy zyskują dostęp do najnowszych technologii, poprawia się funkcjonalność systemu, zwiększa wygoda użytkowania i bezpieczeństwo. Dzięki temu firmy korzystające z Business Central w chmurze mogą cieszyć się na przykład nieograniczonymi możliwościami, jakie daje sztuczna inteligencja.

Zintegrowane narzędzie do zarządzania wszystkimi obszarami przedsiębiorstwa

Systemy ERP wyróżniać powinna modułowa budowa. Poszczególne moduły odpowiadają natomiast za różne działy przedsiębiorstwa - od produkcji, przez finanse i księgowość, sprzedaż po dystrybucję. W przypadku Business Central warto jednak zwrócić uwagę na jego naturalną integrację z innymi rozwiązaniami Microsoft. Na przykład Microsoft 365 (dawniej znany jako Office 365). Business Central integruje się z Outlookiem czy Teams. Nie ma konieczności przełączania się między programami, dostęp do najważniejszych danych mamy z każdego narzędzia. Dzięki rozwiązaniom Power Automate możemy z kolei zautomatyzować wiele czynności i wykluczyć powtarzalne procesy z ręcznej obsługi. Business Central można także uzupełniać o szereg rozszerzeń, które zwiększają jego funkcjonalność i pozwalają lepiej dopasować system do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Istnieje także możliwość tworzenia własnych aplikacji w oparciu o narzędzie Power Apps. Mówiąc krótko - otrzymujemy od Microsoft wszystkie narzędzia informatyczne niezbędne do sprawnego zarządzania nowoczesną firmą.

Dynamiczny rozwój świata wymusza zmiany na wszystkich. Dotyczy to także producentów systemów klasy ERP. Na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat zmieniały się one kilkukrotnie. Wydaje się, że właśnie jesteśmy świadkami kolejnej takiej zmiany, a rozwiązania, które jeszcze do niedawna znaliśmy jako systemy ERP przechodzą rewolucję.

Zobacz