Nowości

Opieka seniorem z demencją - jak to robić?

Demencja to problem, który dotyka wielu seniorów. Niektóre osoby z ich środowiska są nią wystraszone, jednak należy pamiętać, że to osoba starsza jest najważniejsza, a z demencją da się żyć. Jak opiekunka osób starszych powinna postępować wobec takiego problemu?

Czym jest demencja?

Opieka osób starszych często wymaga nieco większej wiedzy i zaangażowania, choćby ze względu na jednostki chorobowe charakterystyczne dla tej grupy wiekowej. Jeśli spotkasz się z osobą chorą na demencję musisz liczyć się z tym, że jej sprawność umysłowa będzie osłabiona. Może to wiązać się z trudnościami w komunikacji i gorszą pamięcią. Jednak nie są to bariery, z którymi opiekunki w Niemczech nie dają sobie rady. Utrata pamięci jest częstym zjawiskiem u osób cierpiących na demencję. Przez nią mają one problem z odnalezieniem się nawet w znajomym otoczeniu czy poznawaniem bliskich. Często gubią używane przez siebie przedmioty oraz zapominają o tematach odbytych rozmów czy wydarzeniach z przeszłości. Taki stan jest dla nich frustrujący i powoduje znaczne pogorszenie jakości życia starszej osoby. Do wymienionych problemów nierzadko dochodzą także inne, mogące powodować trudności komunikacyjne, nawet ze znanymi sobie osobami. Ludzie z demencją zapominają słów i zastępują je innymi, przez co w większym stopniu porozumiewają się niewerbalnie.

Jak stworzyć przyjazne środowisko?

Opiekunka w Niemczech powinna zadbać przede wszystkim o stworzenie odpowiedniego środowiska dla osoby starszej. Zaprocentuje to o wiele wygodniejszą pracą, lepszymi relacjami z podopiecznym oraz jego większym komfortem psychicznym i lepszym samopoczuciem. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zrozumieć osobę z demencją. Trzeba wykazać się dużą dozą empatii i wiedzieć, że demencja to choroba i jej pojawienie się nie jest winą chorego. Opieka Niemcy musi okazać swoim podopiecznym dużo cierpliwości. Tylko dzięki niej możliwa będzie dobra komunikacja. Pracując jako opiekunka do osoby starszej z demencją pamiętaj, by nie unikać rozmów. Jeśli pokażesz swojemu podopiecznemu, że nie chcesz się z nim komunikować może to skutkować jego wycofaniem i zamknięciem na Ciebie i bliskich. Komunikuj się więc z seniorem werbalnie i niewerbalnie poprzez gesty pokazujące Twoją wyrozumiałość oraz cierpliwość. Opieka seniora to nie tylko dawanie mu wsparcia, ale również dbanie o jego środowisko życia. Dlatego zadbaj o zapewnienie mu jak najbardziej komfortowych warunków, poprzez pomoc w poruszaniu kiedy jest to konieczne czy odkładanie jego rzeczy na miejsce, gdy widzisz że znów zostawił je gdzie indziej. Takie drobne gesty mogą znacznie polepszyć jakość życia, gdyż osoby z demencją często gubią przedmioty, co budzi w nich frustracje. Opiekunka osób starszych Niemcy to praca z różnymi ludźmi, także chorymi. Jednak nie musi być ona trudna i nieprzyjemna. Po stworzeniu podopiecznemu odpowiedniego środowiska oraz nawiązaniu z nim relacji opartej na cierpliwości, empatii i komunikacji, można cieszyć się naprawdę satysfakcjonującą pracą i wdzięcznością seniora.

Zobacz