Nowości

Fundament to podstawa

Budowa domu to marzenie wielu rodzin, szczególnie tych z małymi dziećmi. Wizja własnego azylu z niewielka choćby działką, na której biegają i bawią się dzieci to wizja, dla której zaciągane są pożyczki (które spłaca się potem nieraz przez całe życie), bo statystyczny Polak z comiesięcznej pensji rzadko kiedy jest wstanie odłożyć na wymarzone lokum.

Kiedy mamy już pieniądze należy zdobyć pozwolenie na budowę, potem zatrudnić geodetę, który wytyczy zarysy budynku według projektu, za który też trzeba zapłacić. Po wytyczeniu powyższego zarysu na plac budowy może wkroczyć koparka i można montować szalunki wynajem ekipy budowlanej zawsze przyspiesza budowę, choć jest to kolejny koszt, dlatego część osób (które mają jako takie pojęcie) o budowie same wykonują część robót. Fundamentowanie (TITAN POLSKA) jest pierwszym etapem budowy. Fundament jest zawsze jest niewidoczny, bo znajdują się pod ziemią i jest prawie w całości zasypany ziemią i piachem.

Ława pod fundament musi być dobrze zazbrojona oraz bardzo dobrze odizolowana od wilgoci. Dobrze zaizolowany fundament jest zawsze izolowany z dwóch stron (poziomo i pionowo), a następnie ocieplony styropianem. Styropian się izoluje się folią kubełkową, żeby fundament mógł "oddychać".

Głębokość usadowienia fundamenty może być różna. Zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu i strefy przemarzania. W Polsce strefa przemarzania jest zróżnicowana – w zachodniej kraju części wynosi ok. 0,8 m, w centralnej 1–1,2 m, a w polskim "biegunie zimna", w okolicach Suwałk, nawet 1,4 m. Znajomość stref przemarzania jest istotna przy wylewaniu ławy, ponieważ zamarzający grunt zwiększa swoją objętość, co często skutkuje pękaniem fundamentów. Dotyczy to głównie gruntów gliniastych oraz z domieszkami organicznymi (na przykład torfu). W przypadku gruntów piaszczystych czy żwirowych, budynek można bez obawy posadowić płycej – nawet 50–60 cm poniżej poziomu terenu. Co istotne na potrzeby płytkich fundamentów, trzeba często zrobić wiele wykopów (próbnych), ponieważ grunt może być różny nawet w odległości kilku metrów pomiędzy krańcami budowli. Okazuje się, że płytsze fundamentowanie to nie tylko oszczędności, ale i zmniejszone ryzyko podmywania w miejscach, w których poziom wód gruntowych się podnosi okresowo.

Na ławach fundamentowych ustawia się ściany fundamentowe, które są oparciem dla ścian nadziemnych. W zależności od tego czy budynek ma posiadać piwnice, czy nie, sposób budowy ścian fundamentowych różni się. W przypadku domów, które maja posiadać piwnicę, ściany fundamentowe są wyższe przynajmniej o 1 m i zwykle wymagają wzmocnienia w postaci zbrojenia. Inaczej w domach – tu ściany fundamentowe są obustronnie obsypane ziemią, dlatego napór gruntu jest równoważony i zbrojenie nie jest potrzebne.

Do budowy ścian fundamentowych wykorzystywane są różne materiały.
Mogą to być bloczki betonowe, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na ściskanie. Ściany takie wznosi się także z bloczków keramzybetonowych, które dobrze izolują cieplnie, jednak są mniej wytrzymałe oraz stosunkowo wrażliwe na działanie wody. Z kolei betonowe ściany są bardzo wytrzymałe i najlepiej zabezpieczają przed przenikaniem wody. 

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz