Nowości

Czytanie – jak sprawić, aby stało się dla dziecka przyjemnością?

Czytanie jest czynnością, która znacznie rozwija funkcjonowanie mózgu dziecka. Nie dość, że uczy nowych rzeczy, to dodatkowo sprawia, że zasób słów staje się znacznie bogatszy. Wielu dzieciom nauka czytania przychodzi z trudnością, duża część ma problemy nawet i do późniejszych lat, co może skutkować w gorsze oceny, a nawet i śmiechy ze strony rówieśników. Jak zachęcić dziecko do podejmowania prób? Jak pokazać mu, że czytanie jest w życiu potrzebne, a dodatkowo może sprawiać człowiekowi dużo przyjemności oraz rozwijać strukturę jego mózgu? Jak zaszczepić w nim miłość do czytania, aby z czasem samo zaczęło sięgać po książki?

Znajdź teksty, które będą dla dziecka interesujące

Najważniejszym krokiem jest znalezienie czegoś, co sprawi, że dziecko będzie to czytało z radością oraz zaciekawieniem. Jeśli Twoja pociecha będzie miała odpowiednią motywację, jaką w tym przypadku jest ciekawość, będzie wystarczająco zdeterminowane, aby dokończyć wybrany tekst. Nie wolno zmuszać dziecka do tego, aby czytało teksty, które zwyczajnie go nudzą. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jeśli chodzi o teksty szkolne, nie wszystko będzie Twojemu dziecku odpowiadało, a tak czy inaczej będzie musiało to przeczytać. Dlatego ważnym jest, aby w czasie wolnym dawać mu do lektury książki interesujące go, co przyspieszy etap nauki czytania, dzięki czemu później obowiązkowe teksty staną się szybkim obowiązkiem.

Czytaj swojemu dziecku

Jest to praktyka, którą, niestety, stosuje niewielka część rodziców, szczególnie w momentach, gdy dziecko zaczyna swoją edukację w szkole podstawowej. Jest to ogromnym błędem! Czytanie dziecku pozwala zaszczepić w nim miłość do tej czynności. Jeśli będziesz to robić niemalże teatralnie, wcielając się w postać, szanse na powodzenie Twojej misji znacznie wzrosną. Dodatkowo, pozwala to zwiększyć zasób słownictwa na wczesnym etapie rozwoju. Zaznajamiając dziecko z treścią, późniejsze czytanie czytanki staje się dla niego znacznie łatwiejsze. Jeśli dziecko najpierw pozna ogół, prostsze staną się dla niego szczegóły. Warto czytać swojej pociesze książki, nawet jeśli muszą to być całe lektury, być może zachęci to dziecko do samodzielnego odczytania tekstu.

Pozostałe sposoby

Dobrym sposobem jest zabranie swojego dziecka do biblioteki oraz pozostawienie mu wyboru, w kwestii tego, co chce przeczytać, oferują one szeroki wybór książek dla dzieci, tak samo zresztą jak księgarnie internetowe. Biblioteka ma w sobie jednak więcej magii, więc jeśli tylko masz trochę czasu, koniecznie skorzystaj z tej opcji. Jedną z podstawowych zasad przy nauce czytanie, jest wybieranie książek, pisanych dużą czcionką. Lektura będzie dla dziecka łatwiejsza, a tym samym przyjemniejsza. Dodatkowo, można zdecydować się na książki z obrazkami, dzięki nim dziecko przykuje do tekstu większą uwagę.

Zobacz