Nowości

Starcie gigantów – taras z kompozytu drewna vs. taras z desek drewnianych

​Przydomowy taras przywodzi na myśl poranną kawę, pitą w ciepłych promieniach czerwcowego słońca. Zanim jednak na tarasie stanie nowy komplet mebli ogrodowych, konieczne jest wybranie odpowiedniego pokrycia. Budowa czy remont domu to ogromne przedsięwzięcia, które pociągają za sobą nie tylko koszty, ale również długie godziny spędzone na poszukiwaniu najlepszych dla danego przedsięwzięcia rozwiązań. Czy zdecydować się na taras kompozytowy, a może jednak drewno naturalne? Który z materiałów jest lepszy?

Deski kompozytowe – kiedy liczy się czas i pieniądze

Jeszcze kilka lat temu deska kompozytowa kojarzyła się z produktem niskiej jakości, a drewniany taras był synonimem luksusu. Na szczęście kompozyt drewna rozwinął skrzydła i dziś niczym nie przypomina deski sprzed kilku lat. Deski kompozytowe produkowane są z materiałów wysokiej jakości, z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Właśnie dlatego już na tym etapie pojawiają się różnice przemawiające na korzyść kompozytu, który ma zachować swój pierwotny wygląd przez przeszło 25 lat. Drewniane deski, nawet po poddaniu najlepszej impregnacji, nie mają tak długiej żywotności.

Wybór między tarasem drewnianym, a kompozytem nie powinien być podyktowany początkowym kosztem – przy obecnej, wysokiej jakości tworzywa, ceny obu rodzajów desek są porównywalne. Drewniany taras – choć posiada niezaprzeczalne walory estetyczne – jest drogi w utrzymaniu. Roczny koszt konserwacji naturalnego drewna może wynieść nawet 2-3 tysiące złotych. Czyszczenie, impregnacja i malowanie to nie tylko pożeracz pieniędzy, ale również czasu. Deska kompozytowa nie wymaga pielęgnacji, szlifowania czy konserwacji – do wyczyszczenia wystarczy myjka ciśnieniowa i kilkanaście minut wolnego czasu.

Trwały kompozyt drewna

Mit, jakoby taras z kompozytu drewna był mniej trwały i wytrzymały niż taras drewniany, ma się świetnie. Przyjęło się, że drewniane deski cechują się wysoką odpornością, są długowieczne i wyglądają doskonale. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Deski drewniane są podatne na pleśń, gnicie, szkodniki żerujące w drewnie, a także na warunki atmosferyczne. Ulewne deszcze i stojąca woda mogą powodować gnicie desek, a prażące słońce wysusza i wypacza drewno. Taras kompozytowy dzięki zastosowaniu odpowiedniej konserwacji już na etapie produkcji jest odporny na gnicie, szkodniki i warunki atmosferyczne. Wygląda doskonale zarówno tydzień, jak i 10 lat po ułożeniu.

Deski kompozytowe niczym prawdziwe drewno…

Okres ostatnich kilku lat to dynamiczny rozwój technologii produkcji desek kompozytowych. Dzięki poczynionym postępom czołowego, krajowego producenta marki EkoTeak, taras z kompozytu drewna nie wygląda już sztucznie i nijako – dziś deski kompozytowe wyglądem przypominają prawdziwe drewno. Kompozyt jest bezpieczny zarówno dla użytkowników – eliminuje ryzyko drzazgi w stopie czy poślizgnięcia się na mokrej powierzchni – jak i środowiska.

Artykuł partnera

Zobacz