Nowości

Jakie mamy wiertła do stali dostępne na rynku?

Wiertła są narzędziami wykonującymi otwór w pełnych bądź częściowych materiałach za pomocą frezarki, wiertarki i tokarki. Wiertła otrzymujemy za pomocą trzech metod: walcowanie, toczenia oraz szlifowania. Dzięki metodzie walcowania uzyskujemy narzędzia najlepszej jakości jednak też o odpowiednio większej cenie. Wiertła wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS oraz z wysokiej jakości stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Stal HSS daje możliwość obróbki stali konwencjonalnej i stali do twardości 35 HRC, natomiast wiertła kobaltowe mają twardość 64 HRC co pozwala na wykonywać prace w stalach o maksymalnej twardości 37 HRC.

Podział wierteł do metalu

Istnieje kilka podziałów wiertel do metalu ze względu na ich różnorodne cechy jak i właściwości. Ze względu na przeznaczenie dzielimy wiertła na: wiertła przeznaczenia ogólnego i wiertła specjalnego przeznaczenia, wiertła ogólnego przeznaczenia są wiertłami krętymi, natomiast wiertła specjalnego przeznaczenia są wiertłami płaskimi stosowanych do wykonywania otworów głębokich i nakiełków. Wyróżniamy również wiertła biorąc pod uwagę materiał: wiertła jednolite, wiertła łączone z częścią roboczą ze stali HSS lub z ostrzami wykonanymi z węglików spiekanych, wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Największą zaletą tych wierteł jest dokładność wykonywania otworów w klasie od H7 do H8.

Wiertła posiadają różne długości, są wiertła zwykłe Din 338, wiertla długie DIN 340 oraz wiertła bardzo długie DIN 1896. Ostatnim podziałem jest podział biorąc pod uwagę rodzaj części chwytowej: wiertła posiadające chwyt walcowy gładki i wiertła z chwytem na stożku Morse'a. Wiertła na stożku Morse'a z płetwą są wiertłami stosowanymi do wykonywania otworów za pomocą maszyny z tego typu stożkiem i są one w standardowej długości DIN 345 i długiej DIN 341.

Rodzaje wierteł do metalu

Wiertła do metalu polskigo oznaczenia NWKa z niemieckim oznaczeniem DIN 338, stosowane do wiercenia w pełnym materiale oraz do powiększanie wykonanych wcześniej otworów. Do budowy tych wierteł zaliczamy część roboczą, która zakończona jest wierzchołkiem 118 stopni bądź 120 stopni. Wiertła do metalu NWKa otrzymujemy za pomocą metody walcowania przez co ich cena jest nieco większa od innych, lecz są również bardzo powszechne i występują w każdej narzędziowni. Wykonywane są one ze stali szybkotnącej HSS i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE.

wiertła do metalu

Wiertła długie do metalu NWKbposiada oznaczenie niemieckie DIN 340, są one narzędziami skrawającymi wykonującymi otwory w pełnym materiale. Wiertła te posiadają wydłużony uchwyt jak i część roboczą, ułatwia to wykonywanie pracy, są one wiertłami krętymi stosowanymi do obróbki takich materiałów jak: stal niestopowa oraz stopowa, żeliwo i stopy aluminium. Wiertło długie składa sie z dwóch zwoi ułożonych śrubowo, co pozwala sprawnie odprowadzać wióry powstałe podczas pracy skrawaniem i mają one dwa główne ostrza. Największymi cechami wierteł przedłużanych jest materiał z jakiego są wykonane - HSS i HSSE, kąt wierzchołkowy mierzący 118 lub 120 stopni oraz część robocza przedłużona w stosunku długości do części chwytowej.

Rodzaje uchwytów wiertarskich

Uchwyty wiertarskie występują w dwóch rodzajach: uchwyt wiertarski samozaciskowy, uchwyt wiertarski kluczykowy i wiertarski na stożku Morse'a. Dzielimy je ze względu na rodzaj mocowania wiertła: uchwyty wiertarskie samozaciskowe i uchwyty kluczykowe. Uchwyty wiertarskie samozaciskowe są bardzie powszechne, gdyż ułatwiają one montaż jak i demontaż każdego wiertła z chwytem walcowym w uchwycie. By zamontować wiertło w uchwycie należy obrócić pierścień ręcznie, tak aby szczęki zacisnęły się na walcowej części chwytu wiertła.

Największymi zaletami uchwytów wiertarskich są: możliwość stosowania udaru, możliwość pracy w obie strony prawo i lewo oraz mniejsze bicie osiowe całego układu uchwytu wiertarskiego wraz z trzpieniem. Jednak uchwyty wiertarskie posiadają też wady takie jak: ich wysoka cena i brak możliwości stosowania ich w starszych maszynach.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz