Nowości

iPad kontra iPad Air. Zestawienie tabletów Apple

Oba tablety niewiele różnią się między sobą, choć istnieją pewne bardzo ważne różnice. Przede wszystkim iPad Air jest nieco większy, ale zarazem węższy i lżejszy, dzięki czemu zasłużył sobie na swoje miano - "air", czyli lekki jak powietrze. Oferuje on wyświetlacz o wielkości 10,5'' w porównaniu do zwykłego iPada o przekątnej 9,7''.

Nie jest to zatrważająca różnica, ale jednak potrafi zaważyć na decyzji kupującego. Wszystko zależy od tego, do czego iPad będzie nam potrzebny. Oba iPady dostępne są w podstawowych dla produktów Apple kolorach: srebrnym i złotym oraz w odcieniu gwiezdnej szarości.

Wspólne cechy 

Oba iPady działają na Touch ID. Niestety nie wprowadzono w nich funkcji Face ID. Oba mają powłokę oleofobową, która zapewnia odporność ekranu na odciski palców. Baterie w obu urządzeniach "trzymają" podobnie długo, to znaczy do 10 godzin standardowego użytkowania. Aparaty tylne w zasadzie nie różnią się niczym, poza tym, że Air ma szeroką gamę kolorów. Oba tworzą zdjęcia 8 MP, mają przysłonę f/2,4 i matrycę BSI, a także pięcioelementowy obiektyw i hybrydowy filtr IR. Wyposażone są w autofokus, tryb zdjęć seryjnych, panoramę, funkcję Live Photo czy samowyzwalacz i inne podstawowe cechy aparatów Apple. Przednie aparaty natomiast różnią się między sobą w jakości gotowych zdjęć i filmów.

Różnice 

Tablet iPad Air oferuje nowsze, ulepszone podzespoły. Jest to główna i najbardziej znacząca różnica pomiędzy omawianymi tabletami. Rzutuje to na szybkość i wydajność urządzenia. iPad Air zapewnia większe możliwości, między innymi dzięki czipowi A12 Bionic, podczas gdy zwykły iPad korzysta z czipu A10 Fusion. Dane zaczerpnięte z https://idream.pl/

Najmniejsza pojemość, w jakiej można kupić iPada Air to 64 GB, oprócz tego dostępny jest w wersji 256 GB. Drugi z tabletów jest do zakupienia z o połowę niższymi wartościami, czyli 32 GB i 128 GB. Występują również różnice w wykończeniu wyświetlacza: Air ma powłokę antyodblaskową i pełną laminację, a także szeroką gamę kolorów i True Tone. Dodając do tego fakt, iż wyświetlacz jest większy i ma lepszą rozdzielczość, łatwo wywnioskować, że jakość obrazu w iPadzie Air daje większą satysfakcję niż w iPadzie 9,7’’. 

Dosyć sporą różnicę stanowi również aparat przedni. W iPadzie Air ma on 7 MP i nagrywa wideo w 1080p, a w zwykłym - zaledwie 1,2 MP i wideo nagrywa się w 720p. Jeśli więc często korzystamy w przedniej kamery i zależy nam na jak najlepszej jakości zdjęć - raczej skłaniajmy się ku iPadowi Air. Warto również wiedzieć, że iPad Air obsługuje klawiaturę Smart Keyboard, podczas gdy zwykły iPad – nie. 

Co wybrać? 

Decyzja jest dosyć trudna do podjęcia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że iPad Air to taki kompromis między iPadem a iPadem Pro. Jeden może oferować za małe możliwości, a drugi za duże - i wtedy najlepiej zdecydować się na Air. Jest szybki i wydajny, a jego wyświetlacz ze wszystkim da sobie radę. A co z ceną? Już za 2300 zł można kupić najlepszego iPada 9,7'', a za 2500 zł - iPada Air o najmniejszej pojemności. Trudno więc decydować w tym przypadku tylko na podstawie ceny. 

Zobacz