Nowości

Kocioł na ekogroszek – jaki wybrać?

Decydując się na ogrzewanie z użyciem ekogroszku możemy wybierać spośród wszystkich urządzeń grzewczych, których przeznaczeniem są paliwa stałe. Jednakże warto wiedzieć, że dobrym rozwiązaniem może okazać się także zakup nowoczesnego kotła z podajnikiem, który cechuje się łatwością obsługi. Wybierając tego typu kocioł należy zwrócić również uwagę na długość gwarancji oferowanej przez producenta oraz miejsca, w jakich znaleźć można najbliższe punkty serwisowe.

Automatyczna praca

Nabywając piec na ekogroszek nie będziemy musieli martwić się o właściwą temperaturę panującą w naszym domu. Odpowiednio dobrane parametry urządzenia umożliwią automatyczne dostosowywanie temperatury do aktualnych potrzeb domowników. To właśnie między innymi dzięki temu piece na ekogroszek są rozwiązaniem oszczędnym.

Zwróć uwagę na podajnik

Decydując się na zakup pieca na ekogroszek warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest dostępność podajnika, dzięki któremu będziemy w stanie oszczędzić zarówno czas, jak i energię niezbędną do załadowania kotła. Niezaprzeczalnym atutem podajników jest fakt, iż są one w stanie trzymać ciepło przez bardzo długi czas. Należy jednak pamiętać, że rodzajów podajników jest kilka i różnią się one przede wszystkim sposobem załadunku, jak i wydajnością.

Sterownik – dwustanowy lub automatyczny

Nie bez znaczenia jest także sterownik odpowiedzialny za sterowanie pracą kotła. Można więc wybierać między urządzeniem dwustanowym lub też automatycznym. Pierwszy z nich daje możliwość dowolnego ustawienia ciepła, co może mieć przełożenie na większe oszczędności. Jednakże należy podkreślić, że tego typu sterowniki wymagają doświadczenia, dlatego też dla amatorów dużo korzystniejszym rozwiązaniem okaże się wybór kotła z rozpalaniem automatycznym.

Powinien być on wybierany w oparciu o funkcje, jakie posiada. Daję one możliwość określenia parametrów spalania, takich jak między innymi ilość dostępnego powietrza, podmuch, czy też uzyskiwana temperatura. Co więcej, nowoczesne kotły na ekogroszek bardzo często wyposażone są w specjalne sterowniki, które odpowiadają za pracę pomp wody, ogrzewanie podłogowe, czy też cyrkulację.

Wygodne przechowywanie

Warto również wiedzieć, że w sytuacji w której nie mamy odpowiedniej ilości wolnego miejsca, by przechowywać duże zapasy opału, ekogroszek okaże się strzałem w dziesiątkę. Jest on sprzedawany w solidnych workach, dlatego też można nabyć go w mniejszej ilości, a następnie uzupełniać w miarę aktualnych potrzeb. Co równie istotne, ogrzewanie za pomocą ekogroszku nie szkodzi naturalnemu środowisku, ponieważ wytwarza on o wiele mniej zanieczyszczeń w porównaniu z tradycyjnym węglem. Ekogroszek produkowany jest z wykorzystaniem węgla kamiennego oraz brunatnego i wyróżnia się on bardzo dużą wydajnością. Wszystko to sprawia, że kotły, których przeznaczeniem jest ten właśnie materiał, są wysoce opłacalnym rozwiązaniem.

Zobacz